VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fanoušci duchařské turistiky mohou vyrazit i na jih Čech

České Budějovice - Studentka Vyšší odborné školy cestovního ruchu Martina Hejdová uspěla v celostátní soutěži absolventů se svým projektem. „Příběh či pověst, už to je potenciál, aby se z daného místa stala turistická atrakce, viz hrad Bran v Rumunsku – sídlo hraběte Drakuly," říká.

14.1.2014
SDÍLEJ:

Martina Hejdová.Foto: Deník/Edwin Otta

Představila byste krátce svou práci?
Můžete v ní najít několik odlišných témat, ale všechny spojuje slovo extrém – duchové, záhady, katastrofy, adrenalin… Navíc jsem vyhledala podniky, které se 
v ČR zabývají byznysem se zážitky a narazila jsem 
na raritu, cestovní kancelář zabývající se místy, které jsou spokojené s korupcí.  Tu jsem do práce také zahrnula.

Podle čeho jste si vybrala téma své absolventské práce?
Podle toho, co mě samotnou baví a láká poznat. Jednou částí mé práce je temná turistika, cestování do míst, kde se stala nějaká tragédie nebo katastrofa. Ta byla na úplném počátku. Tento nápad vzešel od mé vedoucí práce – paní učitelky Ing. Jany Tolarové, která mi o temné turistice přinesla článek 
z časopisu. Postupně jsme nacházely další a další témata, která by se do práce hodila, tak nakonec vzniklo téma „Extrémní turistika" rozdělené do několika částí.

Proč se v práci objevila například Transylvánie a jak jsou zastoupeny jižní Čechy, případně Čechy?
V každé části práce je zastoupeno nějaké místo 
ze světa, z Čech a z jižních Čech. Památky nebo místa, mimo jiné i hrad Bran 
v Transylvánii, jsou většinou úzce spjaty s nějakou záhadou a zachází vždy svým způsobem od extrému. Jižní Čechy jsou tam zastoupené hned v několika kategoriích. U extrémních sportů uvádím Adrenalin park Hluboká nad Vltavou, k duchařské turistice jsem připojila les Bor nedaleko sídliště Máj u Českých Budějovic. Podle některých autorů se jedná o místo, kde obcházejí duchové a lokalitu se silnou negativní energií.

Jak svou práci využijete nyní 
v práci v cestovním ruchu?
Díky znalostem, které jsem získala mám o některých destinacích velmi podrobné informace. Také dokáži klientovi doporučit, kam jet 
za opravdu neotřelým zážitkem.

Může být samotná práce inspirací pro turisty?
Podle mého názoru by práce mohla být v následujících letech inspirativní zejména pro vyznavače temné turistiky, která se v posledních letech slibně rozvíjí po celém světě a brzy tento boom dorazí i do Čech.

Jak těžko se sháněly podklady a musela jste nějaké dílčí téma „vzdát", protože nebylo z čeho ho pořádně zpracovat?
Podklady bylo i nebylo těžké sehnat. Definovala jsem místa a památky, která nejsou příliš známá, takže se stačilo zamyslet, co by se dalo k jakému tématu zařadit a pak už to byla hračka.

Co vás na práci bavilo nejvíc, co byste naopak oželela?
Bavilo mě studium materiálů, ze kterých jsem čerpala. Pro mě samotnou to bylo téma zajímavé, takže se mi dobře studovaly materiály a samotná práce se psala též dobře. Nejvíce jsem se ovšem vyřádila na mé prezentaci k obhajobě, kde nechyběly tematické, mnohdy pohyblivé, obrázky. Oželela bych jednoznačně dotazníkové šetření a tvorbu grafů v absolventské práci, což jsou povinné části.

Kolik stránek práce má a jak dlouho jste ji dávala dohromady?
Práce má 78 stran a dohromady jsem ji dávala asi půl roku.

Jakou úlohu hrála škola ?
Určitě velkou. Za hodně vděčím své vedoucí práce – paní učitelce Ing. Janě Tolarové. Za všechny její rady, připomínky, inspiraci a pomoc při psaní. Paní profesorce bych ráda ještě jednou touto formou za vše, co pro mě udělala, poděkovala. Následně škola vybrala mou práci spolu s několika dalšími a poslala ji do celostátní soutěže, kde jsem uspěla, za což jim také moc děkuji. Dále bych ráda poděkovala své rodině a příteli, kteří mě podporovali při studiu, tedy i psaní této práce a absolvovali se mnou cestu do Brna na vyhlášení.

Jaké byly vaše pocity, když jsem se dozvěděla, že jste 
v soutěži absolventských prací vyhrála?
Můj pocit, když jsem se 
o výhře dozvěděla, byl samozřejmě šok, protože jsem to vůbec nečekala a pak štěstí, že jsem něco takového dokázala, protože to nebyla jednoduchá cesta. Byla jsem pozvána 
na slavnostní galavečeři, kde byly vyhlašovány výsledky. Bohužel jsem měla být ten den v práci, ale škola se postarala, abych dostala volno, tak jsem mohla odjet.

Sledovali vyhlášení třeba i odborníci z firem zaměřených na cestovní ruch?
Během galavečera jsem měla možnost seznámit se se zajímavými lidmi, především řediteli hotelů, členy Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR), u stolu jsem dokonce seděla s viceprezidentem AHR, a dalšími odborníky pohybujícími se v cestovním ruchu.

Jak velký potenciál má „extrémní" turistika? Nejsou pilířem cestovního ruchu v době ekonomické krize hlavně konzervativní turisté?
Extrémní turistika jistě není pro všechny, ale některá z témat, které práce obsahuje, by určitě oslovila i konzervativní turisty. Například temná turistika je cestováním do míst, kde se stala nějaká tragédie nebo katastrofa například Pearl Harbour, zóna Černobylu, londýnské vězení Dungeon a jejím cílem je pieta a ponaučení, což nikomu neuškodí. Jedním z dalších témat byla duchařská turistika, do které lze zařadit místa, která k sobě vážou nějaký příběh či pověst, protože už to je potenciál, aby se 
z daného místa stala turistická atrakce, viz hrad Bran 
v Rumunsku – sídlo hraběte Drakuly nebo u nás zámek Velké Losiny, spojený s čarodějnickými procesy.

Autor: Edwin Otta

14.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Antonín Stavjaňa (vlevo) s Martinem Štrbou

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

České Budějovice /VIDEO/ - V pátek dopoledne se Krajinskou ulicí v Českých Budějovicích rozlehl neobvyklý zvuk motorů. Pamětníci ovšem hned tušili, že jde o proslulý trabant.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení