VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fesslová: Jsou to jen šílené spekulace

Černý Dub – Psycholog Rostislav Nesnídal upozorňuje, že atletčino chování pravděpodobně nese známky poruchy osobnosti

16.5.2011
SDÍLEJ:

Jana FesslováFoto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Nervózně vyhlíží ze dveří svého domu a v ruce drží zapálenou cigaretu. V její tváři je patrná únava z posledních dnů, přesto však hovoří celkem odhodlaně a nekompromisně. Přiznává, že rozhodně není bezchybná, většinu současných mediálních informací o sobě však označuje za přinejmenším spekulativní, a hodlá se prý proti nim bránit právní cestou. Takový postoj zaujímá ke své kauze paralympionička Jana Fesslová.

Potvrzuje, že musela v posledních dnech vyhledat pomoc psychologa a psychiatra. Její duševní stav je údajně špatný, a tak ani nevychází ven. „Neříkám, že jsem nic neudělala nebo že jsem bezchybná, ale to, co se teď objevilo, je fakt síla. Je mezi tím spousta šílených spekulací a já se podle toho zařídím. Když se vám daří, tak vás všichni poplácávají po ramenou, a když se stane něco takového, tak se od vás hned všichni odvrátí,“ hájí se paralympionička Fesslová.

Zprávy o jejím možném podvodném jednání, při kterém měla vylákat desítky tisíc korun na nákup zdravotnických pomůcek, rozdělilo její okolí na dva odlišné tábory. Jeden nemůže těmto informacím stále uvěřit, ze druhého zaznívají hlasy, že Fesslová manipuluje se svým okolím už delší dobu. Do prvního z nich patří například jihočeský publicista Jan Nouza, který je rovněž upoutaný na invalidní vozík.

„Jsem v šoku, protože nevěřím, že by Jana Fesslová, jak ji znám, byla schopná nečestného chování. Je to rovný člověk a nedokážu si představit, že by volila cestu křivého jednání. Věci, které jsem se teď v novinách dočetl, mě překvapily. Znám Janu jako člověka, který dokáže jít za svými sny, cíli a představami, ale který by nevyužil pěšinky nečestnosti nebo podrazů vůči druhým lidem,“ je přesvědčen Nouza.
Podobně hovoří i spisovatel Hynek Klimek, který napsal o Fesslové životopisnou knihu Přece nechcípnu jen tak. Upozorňuje, že má celý případ poměrně složité pozadí, a varuje před unáhlenými odsuzujícími výroky na její adresu.

„Stavět Janu Fesslovou do role podvodnice, to je silné kafe. Člověk nikomu nevidí do hlavy, a než by měl soudit, musí přesně znát, co se vlastně stalo. Když jsem s ní dělal knihu, zažil jsem ji někdy v tak těžkém zdravotním stavu, že jsme nemohli dál pokračovat a museli práci přerušit. Je mi líto, když čtu, co se o ní teď píše. Jana je ikonou pro lidi, kteří se nedokážou se svým handicapem a nemocí sami vyrovnat, rve se a nevzdává. Co jsem teď o ní četl, takovou ji neznám. Těžko říct, jak se na jednání člověka projeví psychické problémy spojené se zdravotním stavem nebo vliv nemoci,“ argumentuje Klimek.

Mezi kritiky Fesslové patří například budějovická organizace handicapovaných sportovců 1. Centrum zdravotně postižených Jihočeského kraje. Podle předsedy Jiřího Smékala ukončili spolupráci na začátku února 2006. „ Rád bych široké veřejnosti sdělil, že současní jihočeští handicapovaní sportovci našeho centra jsou jejím chováním pobouřeni a rozhodně s ní nemají nic společného,“ zdůrazňuje Smékal.

Do povědomí veřejnosti se dostala Fesslová i kvůli své dopingové aféře z loňského roku. Po červnových atletických závodech v Olomouci jí našli lékaři v moči zakázané látky morfin a pentazocin. Protože to nedokázala nijak vysvětlit, pozastavila jí antidopingová komise s okamžitou platností závodní činnost. I v souvislosti se současnou aférou je tak její další sportovní kariéra hodně nejistá.

„Nemáme žádné jiné informace než ty, které se objevily v médiích. Bývá také zvykem nevyjadřovat se k věcem, kterými se zabývají orgány činné v trestním řízení. Takové zprávy o svých členech by však samozřejmě nepřivítal žádný výbor,“ říká Pavel Lukeš, mluvčí Českého paralympijského výboru.

Podobně hovořil i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Přiznal, že pokud se prokáže, že se informace o Fesslové zakládají na pravdě, bude to pro něj hodně nepříjemné zjištění. „Neznám podrobnosti, nevím o ničem, proto nemohu hodnotit. Ale pokud tomu tak skutečně je, tak to je pro mne veliké zklamání,“ vysvětluje Zimola. Mezi nejbližší přátele Fesslové patří i Jana Holoubková, která dělala atletce v posledních třech letech manažerku. Sháněla jí mimo jiné i peníze na léčbu rakoviny, kterou měla absolvovat v pražské nemocnici v Motole. Tam zjistila, že ji její chráněnkyně a zároveň i nevlastní sestra dlouhodobě obelhávala.

„Nikdy mi také nedala kontakt na svého ošetřujícího lékaře. Vždy tvrdila, že veškeré kontakty má její manžel,“ popisuje Holoubková a dodává, že je skoro jasné, že Fesslová tehdy následky chemoterapie jen předstírala a hlavu i obočí si vyholila jen na podporu svých lží o zákeřné nemoci. Byl to možná jen prostředek k získání soucitu okolí a tím i peněz. Tuto možnost nevylučuje ani psycholog Rostislav Nesnídal.

Připomíná, že chování Fesslové v posledních dnech ukazuje na nějakou formu poruchy osobnosti. „Faktem je, že není jediná, stačí se třeba podívat na některé naše politiky. Někomu stoupne sláva do hlavy a neunese to. Vypadá to, že její osobnost může být mimo normu, neodhadne některé věci a nedotáhne je do konce. Takoví lidé se zpravidla obávají toho, že jejich sláva pomine a nikdo se už za nimi neohlédne. Nebyla by jediná,“ soudí psycholog Nesnídal.

Vloni, kdy u Fesslové měla vrcholit zákeřná nemoc a měly jí zbývat jen týdny do konce života, žila v Českých Budějovicích u jedné známé zhruba půl roku. Spojili jsme se s touto ženou, její jméno redakce zná, ale chceme vyhovět jejímu přání a identitu neodhalíme.

Nicméně to, co redakci Deníku řekla, uvádíme. „Pravda je, že Jana Fesslová lže. Všechno je vymyšlené. Snažila jsem se jí pomoct. Za půl roku, co jsem se o ni starala, jsem zhubla sedmnáct kilo. Nakonec jsem sama zjistila, že to všechno je lež. Podle mě je to psychicky nemocný člověk. Nechci s ní mít už nic společného.“

Autor: Pavel Kroupa

16.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Mladý řidič Mercedesu bojuje o život

Dne se StiBusem se zúčastnilo 150 dětí. Ilustrační foto Poskytl Daniel Srb
5

Dne se StiBusem se zúčastnilo 150 dětí

U Škůdry byl v příkopu nalezen mrtvý motorkář

Strakonice - V sobotu 27. května krátce před třetí hodinou odpoledne bylo zahájeno vyšetřování další tragické dopravní nehody.

Pivo milují i ženy

Borovany - To se ukázalo se na Slavnostech malých pivovarů v Borovanech.

Parkovací zóny nejdříve otestují, pak nejspíš rozšíří

České Budějovice - Bydlíte nebo podnikáte na Pražském předměstí? Pak tu budete mít od září snazší parkování. Slibuje si to radnice od záměru zřídit zde zóny placeného stání.

Milan Šmíd v práci klouže, tobogány má „v malíku“

Prachatice - Skluzavky a tobogány Milan Šmíd z Prahy nejen navrhuje, ale sám také kontroluje, zda jsou atrakce bezpečné.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies