VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman ocenil žáky

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Minulý týden během jednání krajského zastupitelstva přijal hejtman Jan Zahradník úspěšné jihočeské studenty. Ti v minulém školním roce obsadili 13 medailových pozic v celostátních kolech vědomostních soutěží.

22.10.2007
SDÍLEJ:

Jan Zahradník a Filip Hulec. Foto: Deník/ Radek Gális

„Mezi nejprestižnější, nejvýznamnější a nejnáročnější patří předmětové čili vědomostní soutěže, do které jsou zařazeny olympiády matematická, fyzikální, chemická a biologická, soutěže v českém i cizích jazycích, dějepisná a zeměpisná olympiáda a středoškolská odborná činnost,“ uvedla Marie Hrdinová, krajská radní pro školství, mládež a tělovýchovu.


Žáci a studenti jihočeských škol se účastní všech vyhlašovaných soutěží. Vítězové krajských kol jezdí na kola celostátní a dosahují v nich velmi dobrých výsledků.


K nejúspěšnějším patřil Josef Pihera ze strakonického gymnázia, který zvítězil v matematické olympiádě. Magdalena Rysová ze stejné školy dokázala vyhrát v literární části soutěže Evropa ve škole, třetí skončila v olympiádě v českém jazyce.

Zeměpisný král

Druhé místo v zeměpisné olympiádě vybojoval Filip Hulec z českobudějovického Gymnázia Jírovcova. „Bylo to docela těžké,“ přiznává dvanáctiletý šampion, kterého předstihla jen dívka z Vysočiny. Cestování a zeměpis ho prý baví, s rodiči rád jezdí do Chorvatska a Rakouska. „Dneska jsem měl trému,“ přiznává školák, kterému za úspěch zatleskali všichni krajští zastupitelé. „Baví mě ještě dějepis, a teď se vracím zpátky do školy. Přišel jsem o matematiku.“ Třetí místo v soutěži v latinském jazyce získal Jan Ctibor z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka. „Latina je pěkný jazyk, dostal jsem se k němu přes mamku, která ji učila,“ přiznává devatenáctiletý Jan Ctibor. „Doma jsme měli spoustu knížek, tak jsem jednu vzal a začal se učit.“ Znalost latiny se mu neztratí. „Kromě toho, že překládám, tak ji využívám i při výuce jazyků, které z ní vycházejí,“ říká Ctibor.

Latina nade vše

„Latina je složitá, což mi usnadňuje učení dalších jazyků, které mi pak přijdou jednodušší.“ Kromě latiny umí starou řečtinu, němčinu, angličtinu a italštinu. „Teď budu maturovat a rozhoduji se mezi klasickou filologií nebo počítači,“ přiznává student, kterého u maturity čekají čeština, němčina, programování a dějepis. Latina mezi předměty není. „Tu by ředitel nepovolil, protože bych z ní maturoval sám,“ směje se Jan Ctibor.

22.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení