VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I městský trávník může být kvetoucí loukou

České Budějovice - Suché a horké léto opět oživilo diskusi, která se točí kolem správné péče o městské trávníky. Vytvořit uprostřed města nebo na vlastní zahradě kvetoucí louku přitom nemusí být složité.

1.9.2017
SDÍLEJ:

Střídavé sekání trávníku ve vnitrobloku pracoviště Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích (v pozadí jezírko s posezením).Foto: Miloslav Jirků, České Budějovice

Městské trávníky mohou hostit překvapivě velké množství živočišných a rostlinných druhů. Podmínkou je ovšem správná péče, která respektuje životní nároky jejich obyvatel. Příkladem špatné péče může být třeba letní sekání trávníků bez ohledu na aktuální podmínky.

„Pokud je v létě delší dobu sucho, stanou se často ze zelených městských trávníků slámově žluté, slunečním žárem sežehnuté plochy. Některým bylinám ovšem sucho nevadí tolik jako trávám a dokážou i na takovém trávníku vykvést v překvapivě velkém počtu, což přiláká motýly, včely a další živočichy. Sekání takové plochy je v létě nejen zbytečné, ale přímo škodlivé pro živočichy, kteří s námi sdílejí městské prostředí,“ říká Jiří Řehounek z českobudějovické nevládní organizace Calla.

Vzniku květnatých trávníků ve městech však lze také aktivně napomáhat. Příkladem může být úprava doby a frekvence jejich sekání, nebo zavedení tzv. mozaikové seče, kdy se posekané plochy během roku střídají. Velikost trávníku přitom není vůbec důležitá. Krásně rozkvést může nejen mětský park, ale i zahrada u rodinného domku.

Zatímco v řadě evropských zemí existuje mnoho míst, na kterých můžeme hledat inspiraci, u nás se trend rozkvetlých trávníků rozjíždí zatím pomalu. Za jeden z ukázkových projektů můžeme považovat českobudějovický areál Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, za jehož úpravami stojí převážně zaměstnanci a studenti z obou institucí.

Rozkvetly trávník na fakultní zahradě Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (v pozadí písečná duna).Rozkvetly trávník na fakultní zahradě Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (v pozadí písečná duna). Autor: Jiří Řehounek, České Budějovice

„Cítili jsme se zahanbeni, že sterilní areály výzkumné a vzdělávací instituce neposkytují inspirativní prostředí nejen našim zaměstnancům, ale hlavně studentům, tedy budoucím generacím všemožných profesí, které se zde připravují do života. S přírodě blízkou péčí areál rychle ožil rostlinami i zvířaty a začal být využíván k volnočasovým aktivitám. Značně ubylo sekání trávníků. A přestože toho se zelenými plochami děláme opravdu hodně, paradoxně ve dvou lidech zvládáme nejen údržbu, ale také výsadbu ovocných stromů, péči o jezírka a další zvelebování dvou rozsáhlých areálů,“ říká Miloslav Jirků, vědec z Biologického centra AV ČR, který stál od počátku u proměny areálu.

Komplexní péče o zeleň a také zkrášlení areálu Biologického centra a Přírodovědecké fakulty JU zahrnuje nejen podporu květnatých trávníků, ale také vytváření tůněk či vysazování planých a ovocných dřevin, zahrada Přírodovědecké fakulty se může dokonce pochlubit i unikátní písečnou dunou. Areál teď krásně kvete, poskytuje útočiště mnoha běžným i ohroženým druhům a navíc ožil i lidmi, protože z mnoha nehezkých zákoutí vznikla nová posezení či místa pro pikniky a studium.

V ochraně přírody dnes nejde pouze o ohrožené druhy a chráněná území, která sama o sobě nemohou k záchraně biologické rozmanitosti stačit. Je prokázáno, že početnost běžných druhů denních motýlů a jiného hmyzu v krajině klesá rychlým tempem. Právě proto, že jsou běžné, tak jejich úbytek moc nevnímáme, nebo podceňujeme. A přitom někdy stačí tak málo. Třeba neposekat trávník, nebo jej posekat jen část, strávit raději čas s rodinou a zbytek dosekat třeba za dva týdny.

„Podstata přírodě blízké péče o městskou, ale i zahradní zeleň je v rozmanitosti podmínek. Na krátce střiženém pažitu s vysázenými tůjemi se motýlům, a vlastně ani ničemu jinému, líbit nebude. Zato porost kopřiv ponechaný v zapadlém koutě zahrady, malá tůňka a kus neposečeného trávníku, možná i s dosetými lučními květinami, na vaši zahradu nejen přiláká zajímavé a užitečné tvory, ale vytvoří jim také vhodné podmínky pro život. Někdo tomu říká „přírodní zahrady“, někdo „butterfly gardening“ a někdo vůbec nijak, ale podstata je stejná. Vytvořit co nejrozmanitější místo, které bude pěkné na pohled a příjemné pro život lidí i motýlů,“ shrnuje Jiří Řehounek.

Autor: Edwin Otta

1.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Plavecký stadion v Českých Budějovicích.

Budějovický plavecký stadion a socha plavce se staly kulturní památkou

Na trati do Chýnova se doprava zastavila

Tábor - Nehoda v kolejišti zastavila dopravu na trati Tábor - Chýnov - Horní Cerekev, a to v místě Soběslavské ulice v Táboře.

Kvůli uzavírce musí vyrazit o hodně dřív

České Budějovice – Na úplnou uzavírku Lidické ulice od papírenské vlečky po ulici L. M. Pařízka, která začala v pondělí, si řidiči začínají zvykat.

Auta zranila dva chodce

České Budějovice – Dvě dopravní nehody skončily zraněním chodců.

S diabetem to je vzájemná láska

České Budějovice – Den zdraví k diabetu v Metropolu přinesl v úterý užitečné poznatky hlavně těm, kteří cukrovkou zatím netrpí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení