VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I segwaye jsou kola!

Linec – Velmi oblíbené jsou i v Rakousku „segwaye“, dvojkolové „koloběžky“ na baterii.

14.11.2010
SDÍLEJ:

Lákavé i nebezpečné.Foto: Deník/repro

Při náklonu řidiče dopředu se rozjíždějí, při záklonu zastavují. Uplatňují se i při turistických prohlídkách měst, kudy se dvoukoňová vozítka pohybují rychlostí i 20 km/h. „Nově jsou organizovány dokonce cesty na segwayích od jednoho stánku s punčem k druhému,“ uvádí Volksblatt.

„Podle zákona jsou vozítka posuzována jako jízdní kola,“ informuje deník. „To znamená, že jezdit musejí po silnicích nebo na cyklostezce, je–li k dispozici, v žádném případě ale ne po chodníku. Jen je–li dána výjimka pro kola, například v pěší zóně, mohou sem vjet i segweye.“ I když se v Linci dosud nestala žádná nehoda s tímto „dopravítkem“, policie varuje – při střetu může být otázkou, zda řidič byl dostatečně proškolen. „Jedno je jasné, pro řidiče segwaye platí hranice alkoholu 0,5 promile jako pro řidiče motorových vozidel či cyklisty,“ říká policejní právník Erwin Fuchs. „Kdo bude v takovém stavu přistižen, nemůže se před odpovědností schovávat za pronajímatele vozítka a ani jeho pojišťovna mu nepomůže.“

Vyháněli vlky

Stovky „vyháněčů vlků“ znovu táhly v noci na čtvrtek obcí Rinchnach v Bavorském lese, kde tuto lidovou tradici nejpečlivěji udržují, a pohupovali do společného rytmu obřími zvonci u pasu o váze až desítek kilogramů. Na náměstí se vystřídalo jedenáct skupin vyzváněčů ze všech osad a závěrem si všichni „zahřměli“ najednou. Po tomto pekelném koncertu se přesunuli do hospody, kde „vyháněli vlky“ až do rána. Tradiční akci sledovalo 3000 diváků.
Tradice připomíná doby, kdy pasáci věšeli kravám na krky zvonce, aby plašily dravou zvěř, a oni aby zaběhnuté kusy snáze dohledali. Když pak na podzim hnali stáda z pastvin dolů k ustájení, vyjadřovali svou radost z ukončení samoty na lučinách a z toho, že nepřišli o zvířata, tím, že si při příchodu ke vsi věšeli zvonce sami kolem krku a pořádně hlasitě se ohlašovali.

Nevzdělání a zločin

Celkem 416 vraždám a úmyslným zabitím ročně by se prý dalo v Německu zabránit, kdyby se podařilo zmenšit na polovinu počet lidí bez ,ukončeného základního vzdělání. „Ukázala to studie Univerzity Frankfurt,“ napsal deník PNP. „K tomu by ubylo na 13 500 loupežných přepadení a vydírání a 320 000 krádeží.“

Autoři zkoumali vztah nedostatečného vzdělání a kriminality. „Podle jejich zjištění nemá patnáct procent vězňů ukončenou základní školu, z pachatelů násilných činů každý čtvrtý,“ píše PNP. Pravděpodobnost být odsouzen za trestný čin je o deset procent vyšší u osob bez ukončené základní školy.

Autor: Vladimír Majer

14.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Ztratily se děti. Našly je kamery

České Budějovice – Obsluha městského kamerového systému vypátrala v sobotu pohřešované děti.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Českobudějovicko - Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení