VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak houbička málem stopla výstavbu

Pasov – „Jen když si člověk před ním klekne, může jej vidět: jazourek Walterův,“ napsal pasovský deník PNP.

14.11.2010
SDÍLEJ:

To je on, jazourek! Foto: Deník/repro PNP

Jde o malou houbičku, tak vzácnou, že se o ní nezmiňují ani mnohé odborné publikace. V Německu je vedena v červené knize ohrožených druhů. „V bavorské ne, protože ji v této spolkové zemi dosud nikdo nenašel,“ pokračuje list. Až před pár měsíci byla objevena na louce u Deggendorfu. Tedy senzace! „Hloupé ovšem bylo, že si vybrala mimořádně nevhodné místo k životu – na asi pětihektarové louce, kde chce stavební podnikatel Alois Erl stavět 51 domů…“

Podle PNP stavitel požádal znalce o zjištění, zda se na louce nenacházejí některé chráněné houby. „Nepustili jsme ze zřetele ochranu přírody – mohli jsme přece taky říci zemědělcům, aby místo pohnojili kejdou, pak by se jazourek určitě nenašel,“ chlubí se v deníku. Kyjovitá houbička je vysoká pár centimetrů, černá nebo tmavě hnědá. Přesné určení druhu je možné jen pod mikroskopem.

„Když se potvrdilo, že u Degendorfu roste vzácný exemplář, zdvihli se ochránci přírody: jazourek musí být chráněn, domy tu přece stavět nelze,“ pokračuje list. Erl si je podle PNP ale jist, že houbička je vzácná jen proto, že ji dosud nikdo nehledal. „Je to jen pár nitek, které najde jen ten, kdo po kolenou podrobně prozkoumává trávu,“ říká.

Aby dokázal, že v regionu je takových míst víc, vypsal odměnu „na jazourkovu hlavu“. V lokálních vydáních deníku PNP zadal inzerát: Pozor, nálezné, a sděluje, že kdo mu přinese jazourek Walterův, dostane tisíc eur. Od čtenářů prý dostal sice pár upozornění, ale ta správná houba mezi nimi nebyla, uvádí deník. Proto znovu povolal mykologa, který mu ji našel na staveništi. „Ten prošel další louky kolem Deggendorfu, a podívejme se – kdo hledá, najde!“ píše list. „Během dvou týdnů našel promovaný biolog Krieglsteiner jazourek na sedmi místech v Bavorském lese. Zda za to dostane sedm tisíc eur, prý ještě není jisté – podle Erla o tom zatím jednají.“

Bez ohledu na další stavitel uzavřel s ochránci přírody kompromis. Postup, který už schválila i městská rada Deggendorfu, předpokládá, že jazourek bude přesazen na podobné místo. „Šance, že přesun přežije, je prý šedesátiprocentní,“ uvádí PNP. „Kromě toho nechá Erl na okraji staveniště kus louky volný, kam by se jazourek mohl rozšířit. Místo musí být chráněno před stavebním prachem a sutí. Dodatečně bude louka oplocena. Psi budou muset potřebu vykonávat jinde, aby půda pro jazourky nedostávala moc živin, které mu nesvědčí,“ uzavírá pasovský list.

Autor: Vladimír Majer

14.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení