VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak kouřívali dědové

Pasov - Muzeum Bavorského lesa v Tittlingu rozšířilo svou stálou výstavu objektů kulturních dějin Evropy o rozsáhlou sbírku 150 dýmek a fajfek. Je k vidění v hostinci Mühlhiasl.

22.5.2010
SDÍLEJ:

No nezakuřte si!Foto: Deník/repro PNP

Výstavní předměty pocházejí z Německa, Rakouska a z Čech a jsou výsledkem třicetileté sbírkové činnosti zakladatele muzea George Höltla. „Podávají obraz života různých společenských vrstev 18. a 19. století ve střední Evropě,“ poznamenává deník PNP. O lesku minulého času pak vyprávějí ušlechtilé dýmky z mořské pěny, bohatě zdobené myslivecké fajfky se svými typickými dynamickými loveckými výjevy, píše list. Jsou tu ale také kuřácké potřeby studentstva a záložníků, sedlácké fajfky atd.

Levné prodejny letí

Potvrzení pro nákupy na tzv. sociálních trzích byla zatím vystavena 200 potřebným občanům Freistadtu, kde služba běží už rok, a 470 v Pergu. Tam začali letos a nyní chtějí zřídit i mobilní prodejnu, která bude zajíždět do míst, odkud by chudí jen těžko dojížděli do okresního města. Organizátory podle lineckého deníku OON těší především dárcovská ochota supermarketů, ale i soukromých osob. Střediska často dostávají i zcela čerstvé a originálně zabalené produkty.

Sousedé sázejí na bio

O vytvoření „bioregionu Mühlviertel“ jako špičkové adresy kvality v Evropě usilují jednotlivá střediska Mühlviertlu spolu s partnery z hospodářství a zemědělství a se zemí Horní Rakousy. „Sedmého června bude region oficiálně pokřtěn na Roadlhofu v Reichenau,“ informují OÖN. Dodávají, že uskupení bude mít dva roky času na to, aby biopodobu Mühlviertlu přesvědčivě prezentovalo. „Neboť v roce 2013 se rozjedou nové agrární podpůrné programy a s nimi znovu peníze,“ píše deník. První pozitivní výstupy ale prý mají být patrny už ve vývojové fázi projektu.

28 200 hornorakouským zemědělcům prý loni poklesly příjmy o 19,4 procenta. Tvrdí to zemský agrární rada Josef Stockinger v deníku OÖN.
„Jeho strategie: Férové podmínky pro rozvoj zemědělství v regionu, spolurozhodovací pravomoc producentů při nabídce a prodeji,“ naznačuje zcela obecná řešení deník. „Jen biovýrobky a chuťovou kvalitou lze něčeho dosáhnout, ne masovou produkcí bezejmenných výrobků,“ dodávají OÖN.

Sraz harleyářů

V rámci Rallye Sternstein v Bad Leonfeldenu 25. – 27. června bude v místě velké setkání majitelů a příznivců kultuvních motocyklů Harley Davidson.
OÖN připomínají, že už dlouhá léta v Bad Leonfeldenu pořádají „Americkou noc“. „Poté, kdy loni vyvolalo velký ohlas harleyové ,korzo´ , se pořadatelé rozhodli zorganizovat hned třídenní akci,“ sděluje deník. Odstartuje ji zmíněná Americká noc 25. června. Druhý den vyjedou harleyáři ke společné projížďce od značkové prodejny Buffalo v Unterweitersdorfu do Bad Leonfeldenu. Tam začne v 19.30 na náměstí motorkářská slavnost, 27. června má sraz skončit dostaveníčkem od 11 hodin.

GPS se vyplatí

Satelitním systémem GPS k určení polohy se vybavilo už 19 000 řidičů v Rakousku. „Osmnácti se to už vyplatilo,“ napsal deník OÖN. „Jejich auta byla ukradena, ale znovu nalezena a vrácena. Pouze v jednom případě se auto nenašlo.“ List poznamenává, že v případě jednoho ukradeného motocyklu byl díky GPS dokonce odhalen celý sklad kradených motorových vozidel. Pořízení tohoto zabezpečení stojí v Rakousku kolem 500 eur, platí se též měsíční poplatky. Deník připojuje, že už za tři eura denně si lze půjčit tzv. carfinder, čímž je možné si zabezpečit vozidlo například na dovolenou.

Autor: Vladimír Majer

22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies