VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak kouřívali dědové

Pasov - Muzeum Bavorského lesa v Tittlingu rozšířilo svou stálou výstavu objektů kulturních dějin Evropy o rozsáhlou sbírku 150 dýmek a fajfek. Je k vidění v hostinci Mühlhiasl.

22.5.2010
SDÍLEJ:

No nezakuřte si!Foto: Deník/repro PNP

Výstavní předměty pocházejí z Německa, Rakouska a z Čech a jsou výsledkem třicetileté sbírkové činnosti zakladatele muzea George Höltla. „Podávají obraz života různých společenských vrstev 18. a 19. století ve střední Evropě,“ poznamenává deník PNP. O lesku minulého času pak vyprávějí ušlechtilé dýmky z mořské pěny, bohatě zdobené myslivecké fajfky se svými typickými dynamickými loveckými výjevy, píše list. Jsou tu ale také kuřácké potřeby studentstva a záložníků, sedlácké fajfky atd.

Levné prodejny letí

Potvrzení pro nákupy na tzv. sociálních trzích byla zatím vystavena 200 potřebným občanům Freistadtu, kde služba běží už rok, a 470 v Pergu. Tam začali letos a nyní chtějí zřídit i mobilní prodejnu, která bude zajíždět do míst, odkud by chudí jen těžko dojížděli do okresního města. Organizátory podle lineckého deníku OON těší především dárcovská ochota supermarketů, ale i soukromých osob. Střediska často dostávají i zcela čerstvé a originálně zabalené produkty.

Sousedé sázejí na bio

O vytvoření „bioregionu Mühlviertel“ jako špičkové adresy kvality v Evropě usilují jednotlivá střediska Mühlviertlu spolu s partnery z hospodářství a zemědělství a se zemí Horní Rakousy. „Sedmého června bude region oficiálně pokřtěn na Roadlhofu v Reichenau,“ informují OÖN. Dodávají, že uskupení bude mít dva roky času na to, aby biopodobu Mühlviertlu přesvědčivě prezentovalo. „Neboť v roce 2013 se rozjedou nové agrární podpůrné programy a s nimi znovu peníze,“ píše deník. První pozitivní výstupy ale prý mají být patrny už ve vývojové fázi projektu.

28 200 hornorakouským zemědělcům prý loni poklesly příjmy o 19,4 procenta. Tvrdí to zemský agrární rada Josef Stockinger v deníku OÖN.
„Jeho strategie: Férové podmínky pro rozvoj zemědělství v regionu, spolurozhodovací pravomoc producentů při nabídce a prodeji,“ naznačuje zcela obecná řešení deník. „Jen biovýrobky a chuťovou kvalitou lze něčeho dosáhnout, ne masovou produkcí bezejmenných výrobků,“ dodávají OÖN.

Sraz harleyářů

V rámci Rallye Sternstein v Bad Leonfeldenu 25. – 27. června bude v místě velké setkání majitelů a příznivců kultuvních motocyklů Harley Davidson.
OÖN připomínají, že už dlouhá léta v Bad Leonfeldenu pořádají „Americkou noc“. „Poté, kdy loni vyvolalo velký ohlas harleyové ,korzo´ , se pořadatelé rozhodli zorganizovat hned třídenní akci,“ sděluje deník. Odstartuje ji zmíněná Americká noc 25. června. Druhý den vyjedou harleyáři ke společné projížďce od značkové prodejny Buffalo v Unterweitersdorfu do Bad Leonfeldenu. Tam začne v 19.30 na náměstí motorkářská slavnost, 27. června má sraz skončit dostaveníčkem od 11 hodin.

GPS se vyplatí

Satelitním systémem GPS k určení polohy se vybavilo už 19 000 řidičů v Rakousku. „Osmnácti se to už vyplatilo,“ napsal deník OÖN. „Jejich auta byla ukradena, ale znovu nalezena a vrácena. Pouze v jednom případě se auto nenašlo.“ List poznamenává, že v případě jednoho ukradeného motocyklu byl díky GPS dokonce odhalen celý sklad kradených motorových vozidel. Pořízení tohoto zabezpečení stojí v Rakousku kolem 500 eur, platí se též měsíční poplatky. Deník připojuje, že už za tři eura denně si lze půjčit tzv. carfinder, čímž je možné si zabezpečit vozidlo například na dovolenou.

Autor: Vladimír Majer

22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Režisér Jan Hřebejk představil svůj nový film Rodinný přítel v českobudějovickém multikině Cinestar. Po předpremiéře promluvil s diváky a spolu s ním i malí představitelé dětských rolí.
17

Jan Hřebejk promluvil s diváky po předpremiéře svého nového filmu Rodinný přítel

Firma SPM ze Štětí je jedinou v ČR, která vyrábí registrační značky pro motorová vozidla. Na snímku Edita Srbová u potahovacího stroje.
1

Jihočeši zatím požádali o 248 speciálních značek

Jedničkou lidovců na kandidátce do sněmovny bude Jan Bartošek

Jižní Čechy - Jihočeští lidovci v sobotu zvolili vedení krajského výboru strany a čelo kandidátky KDU-ČSL do letošních sněmovních voleb. V obou volbách uspěl současný místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

Je víkend památek. Zámky nabízí ještě v neděli výhodné vstupné

České Budějovice – Třísté výročí narození Marie Terezie připomínal sobotní Mezinárodní den památek v Českých Budějovicích. Smyslem akce tak bylo ukázat všechny krásy baroka v krajském městě.

Maminky po porodu dostávají balíček s jogurty, sýry a vitamíny

Český Krumlov – Jak ještě více zpříjemnit rodičkám pobyt v porodnici, uvažují její zaměstnanci. Doménou českokrumlovské porodnice je vskutku rodinné prostředí a vynikající vztah personálu k pacientkám.

AKTUALIZOVÁNO

Vrtulník vzlétal ke dvěma nehodám, zranili se při nich tři lidé

Jižní Čechy - Hned dvě vážné nehody se v sobotu staly na jihočeských silnicích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies