VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žije s elektronickými pouty

Linec – Co do trestu domácího vězení má Rakousko před Českem předstih. Tam už totiž fungují elektronická pouta.

4.4.2010
SDÍLEJ:

Tak vypadají pouta v Rakousku.Foto: Repro: Deník

V lineckém deníku OÖN se zeptali 32letého Bena, co to znamená „sedět doma“. Deset měsíců za drogové delikty byl ve vězení, poslední čtyři byl na svobodě – s manželkou a dcerou, a s kontrolou probačního pracovníka a s „pouty“ na noze.

Jak se takto žije?

Dobře a taky nedobře. Na začátku bylo třeba si zvyknout. Vadil mi náramek a kabel na nohou. Pouta musela být každou noc nabíjena. Nemohl jsem přes ně obout teplé boty. Už po týdnu jsem je ale nevnímal. Mohl jsem s nimi dělat všechno, směl jsem se s nimi sprchovat či dokonce se koupat. Jen potápění nebylo dovoleno.

To jste byl na veřejném koupališti?

Ne. Jak by tam člověk vypadal s takovým přístrojem?! Lidé kolem se pak tak divně dívají…

Cítil jste se v poutech sledován?

Ne.

Bylo to s nimi tedy lepší než vězení?

Ano. Měly výhody i nevýhody. Výhodou bylo, že jsem se mohl vídat s přítelkyní, nyní mou manželkou. Mohl jsem chodit do práce. Takový obyčejný den za katrem člověk nemá.

Co vám tam nejvíc scházelo?

Má žena. (Mladá paní poznamenává: „Souhlasí, bylo pro něho moc důležité, že jsme zase byli spolu. Je to něco jiného než se vídat jen dvakrát týdně na půl hodiny skrze sklo.“ A Ben dodává: „A to ještě sedí kolem pět lidí a dívá se. To už nevíš, o čem bys měl mluvit.“)

Jaké byly naopak nevýhody elektronických pout?

Nu, když jdou jiní lidé ven, ty musíš sedět doma. A musíš dodržovat velmi přísná pravidla, což ale nemusí být vždycky nevýhodou.

Jaká jsou ta pravidla?

Musíš každý týden sestavit s probačním pracovníkem týdenní plán. Je například stanoveno, jak dlouho ti může trvat cesta do práce a z práce. Kdybys se vlastní vinou o víc než o hodinu opozdil, musíš zpátky do vězení. Ale člověk se to naučí. Každý přestupek má své následky, ale já žádný neudělal. Kdo má takovou šanci, využije ji.

Nebylo by tedy lepší zůstat v base?

Ne. Kdo by mi tam garantoval, že má žena ještě na mne čeká?! Bylo důležité dostat se ven, mít s ní kontakt…

Co bylo podmínkou, abyste mohl mít domácí vězení?

Musel jsem mít práci, můj zaměstnavatel a má manželka museli souhlasit. Pak přišel ten velký den… Nejhezčí bylo, že jsem mohl být venku na mé narozeniny. Po těch čtyřech měsících jsem si náramek sám sundal. Bylo to osvobozující, už jsem konečně zase mohl obléct šortky…

Co vám pouta dala?

(Směje se:) Mou dceru. A také jsem se naučil cenit si svobody. Dřív mi bylo všechno jedno, dělal jsem si, co jsem chtěl. Elektronická pouta mě naučila chopit se odpovědnosti za svůj život. (Manželka: „Dřív to býval chaot. Pouta mu dala hodně…“ Ben k tomu: „Jinak bych tady po propuštění z vězení zase stál a nic bych neměl. Dříve jsem pořád někde lítal, ale s tím náramkem jsem se naučil vážit si vlastních čtyř stěn. Změnil jsem se o sto osmdesát stupňů…“)

Takže byste tuhle formu trestu uvítal i příště?

Do takové situace už se určitě nedostanu.

Autor: Vladimír Majer

4.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Mladý řidič Mercedesu bojuje o život

Dne se StiBusem se zúčastnilo 150 dětí. Ilustrační foto Poskytl Daniel Srb
5

Dne se StiBusem se zúčastnilo 150 dětí

U Škůdry byl v příkopu nalezen mrtvý motorkář

Strakonice - V sobotu 27. května krátce před třetí hodinou odpoledne bylo zahájeno vyšetřování další tragické dopravní nehody.

Pivo milují i ženy

Borovany - To se ukázalo se na Slavnostech malých pivovarů v Borovanech.

Parkovací zóny nejdříve otestují, pak nejspíš rozšíří

České Budějovice - Bydlíte nebo podnikáte na Pražském předměstí? Pak tu budete mít od září snazší parkování. Slibuje si to radnice od záměru zřídit zde zóny placeného stání.

Milan Šmíd v práci klouže, tobogány má „v malíku“

Prachatice - Skluzavky a tobogány Milan Šmíd z Prahy nejen navrhuje, ale sám také kontroluje, zda jsou atrakce bezpečné.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies