VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ježka albína zachránili

Pasov – Před třemi týdny donesl náhodný nálezce „ježčí mámě“ Suně Vohrové do Seebachu u Deggendorfu ježka – albína.

21.5.2010
SDÍLEJ:

Z nejhoršího je venku?Foto: Deník/repro PNP

Mládě vážilo jen málo přes 400 gramů. I to, že bylo nalezeno ve dne, svědčilo o tom, že naléhavě potřebuje pomoc. Suna Vohrová vysvětluje, že svou bílou barvou v šeru takový ježek přímo „svítí“ a stává se lehkou kořistí svých přirozených nepřátel.

„Náhradní maminka“ ho doma vykrmila. Denně prý spocíval dobře půl kila kočičího žrádla a za tři týdny svou váhu více než zdvojnásobil. „Odhadem nyní devítiměsíční ježek váží 910 gramů,“ píše pasovský deník PNP. V nejbližší době si ho od paní Vohrové vyzvedne jeho nálezce a vypustí ho na vhodném místě do přírody, neboť „ježčí penzion“ Duna Vohrová neprovozuje.

Potřebných přibylo

U humanitární organizace Arge v Linci loni hledalo denní přivýdělek 331 lidí, o 26 procent víc než loni. 186 osob bylo zaměstnáno v tzv. Trödlerladen. To je projekt vyklízecích prací, při nichž je co nejvíc věcí vytříděno, částečně zpracováno a nabídnuto k levnému prodeji potřebným. Linecký Trödler〜laden v Goethově ulici nyní chystá od pondělí 31. května třídenní velký bazar knih a rarit. Do pouličního prodeje časopisu pro bezdomovce „Kupfermuckn“ se loni zapojilo dvakrát víc nováčků.

Pomoc v ubytování hledalo u společností 394 osob, o 15 procent víc než v roce 2008. Také 50 lůžek v sociálním spolku B37 pro bezdomovce je permanentně obsazeno – na rozdíl od minulých sezon i v létě. „Ohřívárna charity pro lidi v nouzi zaznamenává o mnohých nedělích až 160 návštěvníků, dvojnásobek proti minulosti,“ píše deník OÖN.

Garáže pro kola

Nájemní garáže pro jízdní kola začalo experimentálně provozovat město Pasov. Čtyři boxy jsou umístěny vedle parkoviště u Dunaje. Jeden stojí tisíc eur. K jejich pořízení chce město hledat sponzory. Definitivní podoba se ještě hledá.

„Myšlenka sleduje umožnění návštěvníkům města bezpečně kolo i s bagáží odložit a v klidu se procházet,“ píše deník PNP. Předpokládá se, že zájemce by zaplatil za čtyři hodiny asi dvě eura.

Radary pro obce?

Také rakouské obce bojují dlouho o možnost měřit rychlost v intravilánu, zejména před školami, pevně instalovanými radary. Důležitý krok k tomu udělala dohoda Svazu obcí s příslušnými zemskými radními, kteří v Linci slíbili myšlenku podpořit. Prezident Svazu obcí Helmut Mödlhammer v listě OÖN říká: „Nejsme ochotni už jen přihlížet, jak ,raseři´ naše ulice považují za zóny bez zákona. Chceme vrátit pravomoci, abychom mohli bezpečnost občanů zvýšit.“

US Army prasata ušetří

Po kritice veřejnosti upustila americká armáda v Bavorsku od záměru pokusů na zvířatech ve výcvikovém prostoru Grafenwöhr.

Jak jsme zaznamenali, chtěli Američané nechávat zraňovat narkotizovaná prasata, aby se na nich armádní saniťáci učili ošetřovat zraněné vojáky ve válce. Poté měla být zvířata utracena. Hornofalcká vláda na pátek pozvala k vysvětlení firmu z Brandenburgu, která měla experiment zajišťovat. Ve čtvrtek večer však oznámila, že US Army žádost k povolení tohoto programu stáhla.

Ostře sledovaná sekaná

Že je pečená sekaná tradičním pokrmem v Bavorsku, oblíbeným u starých i mladých, je všeobecně známo. „Bavorské ministerstvo zemědělství to ale chtělo mít potvrzeno oficiálně a zadalo marketingové firmě průzkum,“ píše pasovský deník PNP. Agentura se ptala, zda respondent už někdy slyšel nebo četl o sekané. Doplňkové otázky pak zkoumaly, zda lidé vědí, co označení znamená, jaké mají představy o výrobě tohoto produktu a kde se dá koupit. „Vládu tenhle průzkum stál 10 750 eur,“ píše PNP.

4690 eur zaplatila vláda za obdobný průzkum znalostí veřejnosti o „obazdě“, což je okořeněná pomazánka ze sýra, tvarohu a másla, zdobená cibulí a pažitkou. „Vláda se lidí ptala, jak je pro ně při koupi obazdy důležitá otázka původu produktu, co od něj očekávají a zda pomazánku koupili v posledních dvanácti měsících,“ uvádí list. Poznamenává, že nejvyšší vládní místa se zaměřila dokonce i na vztah Bavoráků ke kyselým okurkám. Průzkum se opět ptal, jak je pro zákazníky důležitý původ výrobku, jakou produkční oblast osobně preferují a co očekávají od bavorských okurek. Ministerstvo do tohoto poznání vložilo 3560 eur. „Výsledkem bylo zjištění, že Bavor si svých okurek vysoce cení,“ ironizuje PNP. Dodává, že do podobných průzkumů vložila zemská vláda v letech 2005 – 09 celkem 280 000 eur.

Autor: Vladimír Majer

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výstava pro nevidomé na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích
9

OBRAZEM: Otevřeli výstavu, kde „vidí“ i nevidomí

Dříteň ve čtvrtek 25. května slavnostně představila tři třídy, které vznikly v přístavbě staré školy při rekonstrukci objektu. Přístavba je v pravé části snímku.
4

Dříteň představila tři nové třídy v přístavbě školy

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Majáles v Českých Budějovicích - den čtvrtý

České Budějovice - Ačkoliv se počasí nevyvedlo, zábava pokračuje. Doplnili jsme fotogalerii o další fotky. 

Písek přišel o název populárního Cipískoviště

Písek - Jedna z nejpopulárnějších akcí města spojená se sochami z písku a množstvím akcí zejména pro děti, která každoročně zahajuje turistickou sezonu, přišla o svůj název.

AKTUALIZUJEME

Tragická nehoda uzavřela silnici u Bujanova

Bujanov - Na silnici u Bujanova na Českokrumlovsku se ve čtvrtek dopoledne stala tragická dopravní nehoda.

V Budějovicích hrací automaty neblikají přes pět let

České Budějovice - Přes pět let už je v Českých Budějovicích zakázáno provozovat výherní hrací automaty. Město je zakázalo před koncem roku 2011.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies