VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspekce šetří pokácení stromů u Malého jezu

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jen obrovské pařezy zůstaly po několika topolech a javoru v parku u Malého jezu v krajském městě. Jejich pokácení zadal bez předběžného projednání s orgány ochrany přírody odbor správy veřejných statků českobudějovické radnice. Zdůvodňuje to havarijní situací stromů.

1.12.2007
SDÍLEJ:

Jen torza zbyla po mohutných topolech a jednom javoru u Malého jezu v krajském městě. Magistrát tvrdí, že stromy byly podle posudku z dubna v havarijním stavu.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Zásah v současné době šetří inspekce životního prostředí. „Z pohledu dodržování zákona, kdyby to bylo bez povolení, hrozí pokuta do jednoho milionu korun,“ uvedl na adresu pokácených stromů Vladimír Jiráček z České inspekce životního prostředí.


Pracovník inspekce ale upozornil, že stromy byly skutečně ve špatném zdravotním stavu.


Takový argument zřejmě využije magistrát, aby se vyhnul možné pokutě. „Na základě předběžného ústního jednání se jednalo o stromy v havarijním stavu a tudíž nemusela být žádost podána. Platí pouze oznamovací povinnost o kácení,“ vysvětlila Kateřina Zámková z odboru ochrany životního prostředí magistrátu.


Zákon hovoří o tom, že: „není třeba povolení ke kácení dřevin, je – li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí – li škoda značného rozsahu“. V takovém případě stačí oznámit kácení do 15 dnů od provedení.
Podle informace z radnice už je příslušné oznámení připraveno k odeslání.


Odbor správy veřejných statků odůvodňuje náhlé kácení právě havarijním stavem dřevin. Má na to i dendrologický posudek, jenže posudek dostala radnice už v dubnu. Po celé léto se u Malého jezu se stromy, které teď musely rychle padnout, nic nedělo.


V dubnu se prý nekácelo, protože údajně nebylo dostatek finančních prostředků v příslušné kolonce rozpočtu.
„Obecně si myslím, že by tam mělo proběhnout řízení,“ komentoval případ Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla.


„Obecně se možná báli vstupu občanských sdružení do řízení,“ doplnil Sequens na adresu postupu českobudějovického magistrátu. V případě vstupu občanských sdružení do řízení by podle Sequense mohlo dojít i k tomu, že by kácení nebylo pro magistrát tak jednoduchou záležitostí.

1.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení