„Jedu k našemu největšímu odběrateli, jeho syn Schreck jezdí v německé reprezentaci, Tour de France už jel dvakrát, letos ale po pádu chybí.“


„Letošní Tour je zajímavá i proto, že nemá jasného favorita.“ Podle Kalaše je závod zajímavější i tím, že týmová strategie není natolik upjatá. „Není to tak ovládáno velkými týmy, jako jsme to viděli v minulosti, kdy byli hlavními hvězdami Indurian, Ullrich a další.“ Táborský cyklistický odborník souhlasí s názorem, že absence megastar může ovlivnit Tour v očích neodborných fanoušků. Ti chtějí mít záchytný bod, chtějí držet palce Armstrongovi nebo jiným nepřehlédnutleným osobnostem. „Alespoň se budou hledat nové hvězdy, které nejsou zatíženy dopingem, v rámci očisty cyklistiky je to jen dobře.“
V pelotonu chybí český zástupce. Třeba Jens Voigt ale jezdil před časem v Ženíškově milevském týmu. „On je vynikající,“ všiml si Kalaš. „Je to hrozně skromný kluk, každý rok je na Tour v nějakém úniku.“ Kalašova slova naplnil Voigt (Německo/CSC) ve středu. V 10. etapě, která měřila 229,5, kilometru, byl vidět ve vítězném úniku. „Je to tahoun, poctivý dříč.“

Jen rozhodčí

Jediným skutečným zástupcem české cyklistiky na velké a slavné Tour tak zůstává i letos rozhodčí Miroslav Janout ze Strakonic. „Ve světě má obrovské renomé, je uznávaný, znám ho od mládí, loni, když jsme dělali Závod míru, obrovsky mi pomáhal.“


Čestmír Kalaš se v letním období připravuje na kole velmi svědomitě. „Jezdím denně se svým bývalým svěřencem Zdeňkem Součkem šedesát kilometrů. Oba už jsme důchodci, ale nevynecháme ani v horkých dnech.“ Duo můžete potkat na kolech prakticky na všech místech Jihočeského regionu, základnou bývá Veselí nad Lužnicí. „Pak si zaplaveme v pískovně a je nám krásně,“ doplňuje Kalaš.