VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapli kostela září novotou díky dobrovolníkům

Rudolfov - Novotou září kaple, ve které uchovávají repliku jedné z nejvzácnějších jihočeských soch.

3.11.2010
SDÍLEJ:

Takzvaná Rudolfovská madona (na snímku), kterou má ve sbírkách Alšova jihočeská galerie na Hluboké, patří církvi. V úterý to uznali krajští radní ve svém memorandu. Galerie bude mít ale plastiku nadále půjčenou.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Novotou září kaple rudolfovského kostela sv. Víta, v níž je umístěna replika jedné z nejvzácnějších jihočeských soch – tak zvané Rudolfovské madony. Její originál pochází z doby gotiky a uchovává jej Alšova jihočeská galerie.

V rudolfovském kostele nyní věrnou sádrovou napodobeninu unikátní sochy obklopuje nová výmalba a madona shlíží třeba i na nové židle, na něž sedají farníci při bohoslužbách. Zásluhu na zmíněných opravách má biřmování… „Páter Prokeš nám řekl, při přípravě na svátost biřmování, že bychom měli udělat něco pro farnost,“ vrací se o několik měsíců zpět Anežka Třebínová, žačka deváté třídy základní školy. „Vybrala jsem si kapli,“ zmínila dívka „svůj“ příspěvek. Opravy kaple trvaly několik měsíců, ale vše nebylo jen na bedrech autorky nápadu.

„Máme ochotné farníky,“ usmívá se Anežka Třebínová při vzpomínce na práce, které trvaly celé prázdniny. „Dělalo se to hodně po večerech,“ doplňuje k vylepšení kaple. Na akci se podílelo kolem deseti lidí, většinou středního věku. Podle Anežky „čtyřicátníci“ zašli vždy po práci, ruku k dílu přiložili i mladí rudolfovští ministranti.
Na nejhorších místech se otloukla stará omítka, kaple se nově vybílila, vyčistily se koberce a zakoupily nové židle. Účast na opravách byla dobrovolná, vápno a další potřebné suroviny byly darované. Jediným finančním nákladem byla koupě židlí, na které v rámci každoročního příspěvku pro kostel částečně přispělo i město Rudolfov částkou 16,5 tisíce korun. Pětadvacet nových židlí vyšlo celkem na 22 tisíc korun.
Vedle příjemnějšího prostředí v kapli se podařilo dosáhnout i dalšího cíle, ke kterému měl „biřmovací úkol“ přispět, a sice stmelení pospolitosti kolem kostela.

Kaple na jižní straně budovy se využívá ke mši ve všední den, ve čtvrtek. V neděli je mše v hlavní lodi. Zejména v chladných měsících je totiž v kapli, kterou krášlí okno zdobené barevnou vitráží, díky topení příjemněji, než v hlavní lodi rudolfovského kostela. Kaple byla po opravě slavnostně požehnána před dvěma týdny. V úterý krajské zastupitelstvo rozhodovalo o osudu originálu Rudolfovské madony a konstatovalo, že vzácná socha je nadále vlastnictvím farnosti.

Kostel, který tvoří dominantu města, byl v 16. století stavěn jako luteránský a boční kaple sloužila k bohoslužbám pro tehdejší katolickou menšinu v Rudolfově. V minulých letech byl kostel celkově opraven.

Z historie madony

K bočnímu oltáři Panny Marie ve farním kostele svatého Víta v Rudolfově dlouhá léta patřila gotická socha Madony s Ježíškem. Sochu věnovali podle diecézního konzervátora Jiřího Černého, který čerpal ze starších prací o madoně, do Rudolfova v roce 1698 budějovičtí kapucíni spolu s oltářem Panny Marie Pasovské. Ten se však do dnešních dnů nedochoval.

Socha madony je z jedlového dřeva a má výšku 141 cm. Dřevořezba je odborníky datována do období přelomu 13. a 14. století. Autoři zasazují její vznik buď do časů závěru vlády Přemysla Otakara II. (zhruba kolem roku 1270), případně do počátku 14. století nebo až do doby kolem roku 1340. Původně snad patřila dominikánskému klášteru v Českých Budějovicích.

Typologicky je madona z Rudolfova odvozena z gotického sochařství francouzských katedrál. Její přesný původ je ale zastřen tajemstvím. Roku 1771 pořídila farnost pro sochu Rudolfovské madony nový oltář. „Náklady hradili z větší části rolníci z Vráta. Matěj Graman našel na svém poli při orání poklad – peníze z války, a ty použil na zvelebení kostela. Na mense mariánského oltáře je tento výjev znázorněn drobnou malbou,“ uvádí Jiří Černý.

Madonu objevil na bočním oltáři rudolfovského kostela roku 1937 historik umění Vladimír Denkstein z českobudějovického Městského muzea. Socha byla ale až k soklu oblečena do roušky z těžké látky, temeno hlavy zakrývala barokní korunka a tvář pokrývala silná vrstva přemalby. Po válce došlo k zápůjčce muzeu a restaurování, při kterém byla Rudolfovské madoně vrácena raně gotická podoba. Po vzniku Alšovy jihočeské galerie se madona dostala do galerie v Hluboké nad Vltavou.

Roku 1956 nechala galerie pořídit sádrovou kopii pro rudolfovský kostel, kterou dnes můžete vidět v boční kapli Rudolfovského kostela svatého Víta.

Autor: Edwin Otta

3.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Páteční bouřka za sebou nechala obrovské škody na území Národního parku Šumava. Turisté se tak na některá místa nepodívají.
8

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Řídil opilý, odnesla to lavička

České Budějovice – Hodně toho vypil 35letý muž z krajského města před tím, než v noci počátkem srpna havaroval. V Peugeotu 407 se proháněl městem opilý, až spadla klec.

Nebezpečné řidiče mají zklidnit v Jírovcovce semafory

České Budějovice – Budějovická radnice ale musí opakovat výběrové řízení na úpravy křižovatky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení