V Českých Budějovicích se letos obzvlášť činí. Na každý den připadá v průměru jedna nahlášená krádež. Policistům ale ve většině případů k úspěšnému vyšetření případu chybí podstatná věc – popis pachatele.

Zmizí beze stop

„Je to pokaždé blesková dobře nacvičená akce. Že vám chybí peněženka, doklady nebo mobil, většinou zjistíte později na jiném místě, než jste byli okradeni a o tom, jak vypadal pachatel, nemáte ani potuchy,“ shrnuje policejní mluvčí Regina Tupá zkušenosti celé řady poškozených.

„Před časem jsem takhle přišla o peněženku s celým kapesným. Nasedla jsem do autobusu, v klidu pozorovala ruch na ulici z okna a že nemám peněženku, jsem zjistila až na koleji. Musela jsem si dokonce od kamarádů půjčit na cestu domů k rodičům,“ vypráví nemilou zkušenost studentka Monika Krausová.

„Od té doby se chovám skoro až paranoidně. V jednom kuse se rozhlížím, podezírám skoro každého, že mě chce okrást, pořád se ujišťuji, že mi nechybí peněženka, klíče ani mobil,“ říká s poněkud trpkým úsměvem na tváři.

Využijí zmatek

Zlodějíčkům se daří všude tam, kde se kumuluje hodně lidí. S úspěchem obírají cestující na linkách městské hromadné dopravy, kde jim hraje do karet zmatek při nastupování a vystupování.

Kapsáři rádi „pracují“ ale i v nákupních centrech, mezi návštěvníky diskoték či na sportovních akcích. Není radno před nimi nechat bez dozoru bundu s plnými kapsami na opěradle v restauraci ani kabelku v nákupním vozíku mezi regály.

Na nic nečekejte

Pro takové případy je podle policistů platný jediný recept – eliminovat šance zlodějů na minimum. Rozhodně se vyplatí mít kabelku či batoh stále na očích, odnaučit se nosit peněženku v zadní kapse kalhot.

Pokud již kapsář uspěje, není radno na cokoli čekat. „Neprodleně nahlašte ztrátu dokladů, zablokujte platební karty. Vše lze totiž zneužít k další trestné činnosti,“ radí Regina Tupá.

Více si můžete přečíst v ČbD 31.3. na straně 3.