VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kasárna na Mariánském náměstí hledají kupce

České Budějovice – Kasárna, ve kterých v Českých Budějovicích sloužili Jaroslav Hašek a Václav Havel, nabízejí příběh, za který by se nemuseli stydět ani oba slavní autoři.

6.11.2009 3
SDÍLEJ:

Kasárna na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích.Foto: Deník/Edwin Otta

Nejedná se ale o žádnou smyšlenku. A přitom jde o nemalou sumu peněz. Armádě patřil objekt na Mariánském náměstí více než sto padesát let. „Pamatuji, když jsme chodili na gympl, tak vojáci byli vyložení v oknech a pořád na nás pískali,“ vzpomíná dnes dvaačtyřicetilatá Andrea Hošková z Pražského předměstí na dobu před pětadvaceti lety. Armáda je však z kasáren dávno pryč.

Konkurz

V současnosti spadají kasárna do majetku firmy Českobbudějovické pozemní stavby (CBPS). Společnost je ale v konkurzu. Nemovitost na lukrativním místě v širším centru Českých Budějovic čeká dražba. Odhadní cena je kolem sedmdesáti milionů korun, prodej zřejmě začne na sumě o deset milionů korun vyšší. Současný majitel však kasárna od města získal za dvacet milionů korun. Rozdíl mezi cenou, za kterou prodalo majetek město (samo dostalo kasárna zdarma od armády) a sumou, za kterou je nyní objekt ke koupi, činí padesát milionů korun.

To je trnem v oku podnikateli Karlu Pražákovi. Ten je mimo jiné členem sdružení majitelů domů v historickém centru Českých Budějovic a dlouhodobě kritizuje některé záměry radnice. Připomínky měl i k prodeji kasáren před časem. „První cena pro prodej byla osm milionů korun,“ vrací se Pražák několik let nazpátek. Podle Pražáka bylo i domluveno, že po rekonstrukci kasáren si magistrát pronajme část prostor na kanceláře. „Minimální cena podle nás měla tehdy být ne dvacet ale čtyřicet milionů,“ říká Pražák. „Dnešní prodejní cena ukazuje, jaké obrovské ztráty se dosahují při prodeji nebo pronájmech městského majetku,“ zdůraznil podnikatel.

Parkování

V zastupitelstvu byla nakonec odsouhlasena zmíněnácena 20 milionů korun s tím, že ve dvoře objektu vznikne vícepatrové parkoviště pro 350 automobilů, které by město z hlediska dopravy v centru uvítalo.

„Město prodávalo objekt s požadavkem vybudovat tam parkování. Dnes tam ten požadavek není. A jsem zvědav, jestli to někdo za osmdesát milionů koupí,“ řekl Deníku k rozdílu cen náměstek primátora Rudolf Vodička, který má dnes na starosti městské finance. Vodička dodal, že tehdejší cena vzešla z výběrového řízení a zdůraznil, že dnes se kupuje objekt bez závazků. Změnily se i samotné ceny nemovitostí.

Prodej objektu znamenal postupný konec pro sídla různých spolků a podnikatelů, zmizela i školní jídelna. Záměr přestavby kasáren se ale nekonal. Dostal ránu ve chvíli, kdy byl objekt prohlášen za nemovitou kulturní památku. Investora by čekala značně přísnější pravidla. Možná i proto se nenašly finance na přestavbu.

„Kdyby kasárna nebyla prohlášena za nemovitou kulturní památku, už by nebyla,“ říká však k osudu stavby na rohu Mariánského náměstí v Českých Budějovicích Vladimír Musil, předseda Klubu přátel města Českých Budějovic. Prohlášení za památku mělo zachránit stavbu, která je spojena se jménem Jaroslava Haška a Václava Havla. Už tři roky zde také končí českobudějovická část podzimních „Švejkových víkendů“, které pořádá Turistické a mapové centrum České Budějovice.

Paradoxně je ale samotný objekt zavřený a chátrá. Plánovaná rekonstrukce se poté, co město nemovitost prodalo za dvacet milionů korun, nekonala, možná i kvůli novým omezením, která byla spojena právě s prohlášením za památku. Postupně se umenšovalo parkoviště, které mělo být ve dvoře, ale třeba výkladní skříně v přízemí památkáři povolili. Jenže se k projektu nenašel investor.

Nyní čeká kasárna dražba. Podle Musila by bylo chybou, kdyby na náměstí vznikl jen další obchodní dům. „Pro objekt je dobře, že je památkově chráněný. Určuje charakter náměstí. Patří sem aktivita celokrajského významu,“ zdůrazňuje Musil. Doporučil by i kulturní využití. „Píseckou Sladovnu držela radnice,“ připomíná Musil jiné jihočeské město a dodává, že v Písku vzniklo ze Sladovny víceúčelové moderní centrum. Takové by prý mohlo být i v kasárnách.

Autor: Edwin Otta

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Ilustrační foto

Sebevrahovi zachránili život policisté

OBRAZEM: Jiří Máška na Hluboké

Strakonice, Hluboká - Na začátku srpna byla zahájena výstava Jiřího Mášky a jeho přítele sochaře Tomáše Havlíka na Hluboké. Přesto, že byla vysoká teplota, přišlo kolem osmdesáti lidí, kteří se skvěle bavili.

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

České Budějovice - Už před dvěmi týdny požádala policie svědky nehody, aby pomohli vypátrat řidiče automobilu, který na parkovišti u OD Penny market v Novohradské ulici poškodil Audi Q7 černé barvy a ujel. Nyní policie vyzývá znovu a s dalšími informacemi.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení