VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kašna schovaná za zdí rozděluje město

České Budějovice – I kdyby sedm metrů vysoká zeď nakonec Samsonovu kašnu neobkroužila, svůj účel projekt Vnímání, v jehož rámci má kontroverzní stavba vzniknout, už splnil.

12.5.2016 1
SDÍLEJ:

Takto má vypadat dřevěná zástěna vysoká sedm metrů, která v září na měsíc zakryje Samsonovu kašnu. Od ní povede lávka do oken Domu umění.Foto: Vizualizace: Jan Šépka

O kašně se teď na ulicích 
i sociálních sítích hovoří tak jako už dlouho ne. Přitom když architekt Jan Šépka své dílo představoval, zmínil, že smyslem projektu je přimět lidi k zamyšlení, co pro ně kašna znamená. „Mnozí podobné dominanty vnímají jen mimoděk a nepřemýšlejí o jejich podstatě," poznamenal pražský architekt.

Jeho záměr má své příznivce i odpůrce. Na sociální síti Facebook už například vznikla skupina nazvaná Nechci zakrýt kašnu, která měla ve středu celkem 279 členů.

Památkářům ale projekt Vnímání nevadí. Ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec ocenil, že projekt může vést k zamyšlení nad hodnotami kašny a jejím vztahem 
k jiným uměleckým a společenským dílům a událostem.

Českobudějovický architekt Jiří Mysliveček oponoval, že podobné šokující projekty otupují schopnost lidí vnímat skutečné hodnoty. 

Samson zmizíV rámci projektu Vnímání vyroste kolem Samsonovy kašny od 8. září do 9. října sedm metrů vysoká stěna 
z dřevěných nelakovaných trámů a černé stavební překližky. Kdo bude chtít kašnu spatřit, vejde do Domu umění, z jehož oken povede ke kašně ve výšce dřevěná lávka.

Svatebčané přijdou o kulisu

 „Schopnost vnímat krásno nejde nahodit kontrastem krásy 
a ošklivosti." Těmito slovy odmítá českobudějovický architekt Jiří Mysliveček záměr skrýt Samsonovu kašnu na budějovickém náměstí za obří dřevěnou zeď. Na ní vznikne ochoz, k němuž se zájemci dostanou po lávce 
z oken Domu umění.

„Právě v záplavě podobných šokujících podnětů všude kolem nás se stáváme otupělými 
k vnímání skutečných hodnot," zmínil architekt.

Šéf územního pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec řekl, že projekt může vést ke srovnávání kašny a jiných uměleckých děl. „Myslím si to přesto, že přijdu o výhled na kašnu ze své kanceláře, který mne těší," doplnil.

Kontroverzní projekt, který lidé na sociálních sítích kritizují třeba i proto, že svatebčané přijdou o oblíbenou kulisu při fotografování, již schválili radní. Rozhodovat ještě mají další úřady či policie. 

Autor: Martin Tröster, Edwin Otta

12.5.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení