VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde mají jogurt za jeden cent

Linec – První „sociální trh“ (SOMA) v Rakousku chce otevřít druhou filiálku v Linci a hledá pro provoz supermarketu s nabídkou potřebným dobrovolníky.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Inge Jachsová je prý ráda, když vidí zákazníky Somy při odchodu se usmívat.Foto: Deník/repro

„K nákupu v Somě zákazník potřebuje doklad o příjmu a ohlašovací lístek,“ uvádí deník OÖN. „Pak může nakupovat třikrát týdně maximálně za osm eur.“

„Soma existuje už dvanáct let. Jde o veřejně prospěšnou společnost, která podporuje lidi na hranici chudoby,“ vysvětluje deník. „Za symbolické ceny jsou tu prodávány produkty obchodů, průmyslu, gastronomie a zemědělství s lehkým poškozením obalu nebo krátce před lhůtou trvanlivosti, vhodné ke konzumu.“ Například jogurt stojí v Somě jeden cent. Zákaznickou kartu tohoto obchodu má na 8000 lidí. Soma také poskytuje příležitost nezaměstnaným, které tak připravuje na návrat na trh práce. K prodejně ve Vídeňské ulici patří kavárna, kde se podává polední menu za 40 centů.
Soma v Linci hledá dobrovolné spolupracovníky zejména na víkendy, kteří by chtěli pomoci v kuchyni, v kavárně nebo v prodejně při přebírání a doplňování zboží atd. Informace www.sozialmarkt.at.

Proti žebrání

Hornorakouský sněm chce novelou policejního zákona potlačovat agresivní a organizované žebrání. Žebrákům hrozí zabavení výtěžku a pokuty až 700 eur. Návrh kritizují Zelení jako nelidský, asociální a nadbytečný. Sociální demokraté jsou v zásadě pro, chtějí ale, aby dodržování zákona vymáhala policie, ne městská pořádková stráž. Předseda poslaneckého klubu lidovců Thomas Stelzer ujišťuje, že nejde o generální zákaz žebrání – kdo prý je v nouzi, nemá se čeho bát. „Občané pociťují organizované žebrání jako maximálně obtěžující,“ píše list OÖN. „Pro asi 60 bezdomovců v Linci jsou ale z východu přicházející žebráci skutečnou hrozbou. Sociální spolek B37 loni zdokumentoval více než dvacet útoků na domácí lidi bez střechy nad hlavou. Byli žebráky zbiti a vyhnáni ze svých přístřeší.“

Město samotářů

V Řeznu je nejvíc osaměle žijících lidí v celém Německu. Loni tu jejich domácnosti představovaly 55,8 procenta. Následoval Berlín s 54,3 procenta. „Primát má Řezno kvůli své univerzitě a další vysoké škole,“ píše deník PNP. V celém Německu je průměrně 39,5 procenta osaměle žijících. Naopak největší podíl vícečlenných domácností s dětmi má v celé SRN okres Landshut se 43,8 procenta před Kelheimem 43,5 a Straubingem 43,1 procenta.

Zase policejní hodina?

Bavorský sněm měst požaduje zavedení povinné uzavírací hodiny mezi druhou a šestou hodinou v noci. „Tím mají být omezeny alkoholické excesy a vandalismus na ulicích,“ píše PNP. „Výjimkami mají být jen diskotéky a kluby podle rozhodnutí jednotlivých měst.“

Studovat za peníze?

Rakouská ministryně vzdělávání Beatrix Karlová představila model znovuzavedení poplatku na vysokých školách. „Nyní se platí 363,36 eura za semestr, ale kvůli četným výjimkám povinnost dopadá jen na patnáct procent studentů,“ píší OÖN. Výše nové částky má být dohodnuta napříč stranami. Karlová uvažuje o 500 eurech za semestr. „Univerzity by tak ročně získaly 160 milionů eur navíc,“ uvádí deník. Menší část studijního poplatku má být převáděn do stipendijního fondu, z něhož by mělo profitovat na 23 000 studentů. Kromě toho chce ministryně zavést studentskou půjčku 350 eur se zvýhodněnými úroky, kterou by dlužníci spláceli po vstupu do zaměstnání. Návrh lidovecké ministryně odmítli sociální demokraté, kteří se o takovém poplatku vůbec nechtějí bavit.

Hasiči v jednom ohni

Hornorakouští hasiči zasahovali loni průměrně 121krát za den. „Odvedli na 6,3 milionu pracovních hodin, z toho většinou dobrovolně,“ píší OÖN. Sbor získává každoročně na tisíc nových členů. Momentálně je jich v 924 jednotkách přesně 92 731.

Dost šikovní studenti

Žáci průmyslovky v Leondingu vyvinuli v rámci maturitního projektu alarm. Dva prototypy předali policii v Paschingu (na snímku tvůrci s komisařem Vergslleiterem, který zadání inicioval). Zařízení s infračerveným detektorem pohybu, které signál přenáší na policii, má významně pomoci k ostraze stavenišť, firem, bytů apod. „Policie může jeho prostřednictvím dokonce po odvysílání signálu slyšet z daného místa zvuky,“ píše deník OÖN. Přístroj by mohl být nasazen u malých firem, které si často z finančních důvodů nemohou opatřit pevné kontrolní spojení. Takové provozy pak jsou stále častějším objektem trestné činnosti.

Alarm vyvinuli studenti David Wimleitner a Thomas Sitter s profesorem Raucheneckerem. „Myšlenkou byli od začátku nadšeni,“ uvádí list a cituje vedoucího oddělení elektroniky na škole Petera Auera, že projekty s tak praktickým zadáním jsou pro žáky vždy velmi motivující. Zájem o přístroj by prý měly i jiné policejní inspektoráty. „Sériová výroba ale v rakouských průmyslovkách není možná,“ dodává deník.

Země policistek

V rakouských policejních školách představují ženy 40 procent žáků. „Poptávka po službě u policie je rekordně velká a mnohonásobně přesahuje potřebu,“ píše list Volksblatt. Ročně je přijímáno na 150 nováčků.

Autor: Vladimír Majer

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Motor nehrál. Přesto z českobudějovické Budvar Arény vyváděli policisté nevychované fanoušky. Celkem 250 lidí se zapojilo do součinnostního policejního cvičení.
18

Policie ohlídá, aby se bojovalo jen na ledě

Ilustrační foto

Ruprecht slibuje, že nás čeká pěkný červenec

OBRAZEM: Borovanský mlýn vítá jaro festivalem už popáté

Borovany - Borovanský mlýn v sobotu od desíti hodin pořádal 5. jarní festival. Milovníci domácích zvířátek se mohli projít s průvodcem po farmě, kde se dozvěděli zajímavosti ze světa zvířat.

Bitva u Sudoměře - před 597 lety

Sudoměř - Již čtvrtý ročník rekonstrukce středověké bitvy mohlo na pět tisíc diváků vidět v sobotu mezi rybníky Škaredý a Markovec u Sudoměře, v okrese Strakonice. Právě zde vyrostla před téměř sto lety na památku této bitvy mohyla Jana Žižky.

Favoritem jsou Pardubice, my musíme hlavně bojovat, tvrdí kapitán Filip Novák

České Budějovice – Klíčová fáze sezony je tady. V úterý vstoupí hokejisté ČEZ Motoru těžkým zápasem v Pardubicích do baráže o extraligu. Prostředí ve městě perníku dobře zná kapitán Jihočechů Filip Novák (34 let), jenž zde na podzim měsíc hostoval.

Rakušan řídil v Českých Budějovicích podnapilý

České Budějovice - V neděli k ránu se městem projížel podnapilý řidič. Nasedl na náměstí Přemysla Otakara II. do osobního automobilu rakouské poznávací značky a projel ulicemi Piaristická Česká, Hroznová až na Husovu ulici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies