VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo nepřevlékl kabát, musel odejít

České Budějovice - Mojmír Benedikt byl za normalizace kvůli svým názorům propuštěn z armády.

1.3.2010
SDÍLEJ:

VOJÁCI, KTEŘÍ NEZRADILI SVOU ČEST. To je motto Vojenského sdružení rehabilitovaných, jehož členem je i Mojmír Benedikt. Foto: Deník/Andrea Zahradníková

Celá léta mu zakazovali mluvit s lidmi, ukrývali jej do skladů a archivů. Vynahradit si to mohl až po sametové revoluci a bohatě toho využil. Plukovník ve výslužbě Mojmír Benedikt je jedním z vojáků, kteří byli pro své názory za normalizace propuštěni z armády. Dodnes ještě jako člen Vojenského sdružení rehabilitovaných bojuje o dostatečné odškodnění.

Do důstojnické školy nastoupil v roce 1950, bylo mu tehdy necelých 18 let. „Na vojnu jsem šel dobrovolně a rád, už jen proto, že mě na to dobře připravil můj otec, který byl důstojníkem za Rakouska-Uherska,“ říká Benedikt.

Ačkoli pochází z Moravy, dostal se do jižních Čech, které si velmi oblíbil a nyní by je již nevyměnil za nic na světě. „Měl jsem možnost nechat se umístit v Brně, ale jako svobodný jsem chtěl do světa a navíc mě přesvědčili, že budu hlídat hranice,“ vzpomíná.

Začal tedy sloužit v Českém Krumlově a jeho vojenská kariéra byla ukázková, postoupil od velitele čety až na štáb pluku. Rozlet však zastavil rok 1968 a především Benediktův názor na jeho události. „Veřejně jsem nesouhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy, měl jsem k tomu poznámky na různých shromážděních,“ vysvětluje Benedikt.

Normalizace podle něj byla vyvrcholením snahy otupit lidi v komunistické nadvládě a všichni, kteří nezměnili kabát a odmítli si sypat popel na hlavu za projevený nesouhlas, museli z armády odejít. To byl i Benediktův případ. „Jak jsem byl z armády a všeho okolo v mládí nadšený, nyní jsem to pociťoval jako velkou křivdu,“ komentuje.

V roce 1970 byl tedy z řad profesionálních vojáků vyloučen, neměl zaměstnání a okamžitě vyvstaly také problémy s budoucností jeho dvou synů. Ti nedostali šanci studovat vysněné školy.

Pod zámkem

„Napřed jsem dělal řidiče v Jednotě, měl jsem pojízdnou prodejnu,“ popisuje Benedikt svůj další osud. Práci směl však vykonávat pouze rok, protože bylo nepřípustné, aby se stýkal s lidmi. „Potom mě ukryli do expedičního skladu, abych byl pod zámkem. Po roce jsem ale opět musel od toho, protože jsme měli rozvážet nedostatkové zboží a to zase znamenalo kontakt s lidmi,“ dodává.

Nakonec zakotvil u sběrných surovin, což byla práce, kterou nikdo nechtěl. Vedoucí byl však rád, že v Benediktovi získal někoho zodpovědného, a bývalý voják tu s jeho pomocí vydržel 15 let. „Pak už jsem toho měl opravdu dost, ozvaly se i klouby. Přidělili mi tedy práci archiváře v nemocnici a tam mě zastihla sametová revoluce,“ vzpomíná.

Revoluci prožíval podle svých slov skvěle. Jednou z prvních věcí, které udělal, bylo, že požádal, aby svůj post opustila ředitelka nemocnice, oddaná svazačka. Vzápětí využil možnosti reaktivovat a nastoupil na okresní vojenskou správu jako důstojník pro styk s občany. „To jsem si bohatě vynahradil ta léta, kdy mi zakazovali s kýmkoli mluvit,“ směje se.

Na armádu jako takovou nedá v současné době dopustit, ale stále má pocit, že rehabilitovaní vojáci nebyli dostatečně odškodněni. „Peníze, které jsme dostali, zdaleka nevynahradí, že jsme byli šikanováni, například to, co jsem si vydělal v těch zaměstnáních, bylo omezené a hlídané, nemohl jsem financovat studia dětí, dodnes nemáme žádné úspory a žijeme jen z důchodu,“ upozorňuje.

Přesto dodává, že je v současné době nakonec docela šťastný a že ten život přece jenom není tak krutý.

Autor: Andrea Zahradníková

1.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Ztratily se děti. Našly je kamery

České Budějovice – Obsluha městského kamerového systému vypátrala v sobotu pohřešované děti.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Českobudějovicko - Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení