Na rozdíl od encefalitidy na lymeskou borreliózu neexistuje očkování, proto jedinou ochranou je prevence před napadením klíštětem. Lidé by tedy měli do míst možného výskytu klíšťat vstupovat chráněni oblečením s dluhými rukávy a nohavicemi, ale také repelenty, které klíšťata odpuzují. Pokud se přece jen stane, že si nežádoucího parazita domů přineseme, musíme dávat pozor, abychom jej při vytahování pinzetou z napadeného místa na vlastním těle nepřetrhli.


Podle vedoucího oddělení epidemioloogických informací a řízení očkování Krajské hygienické stanice (KHS) MUDr. Jana Augustina lze letošní dosavadní výskyt této nemoci hodnotit jako narůstající, nikoliv však mimořádný.


V letošním roce onemocněli na českobudějovicku borreliózou již čtyři lidé. „Lze samozřejmě předpokládat souvislost mezi zvýšeným výskytem a letošními klimatickými podmínkami, teplou zimou a brzkým nástupem teplého počasí na jaře a tudíž i intenzivnějším pohybem lidí v přírodních ohniscích nákazy,“ doplňil včera mluvčí KHS František Kotrba.

Velmi podobný jako vloni je dosavadní vývoj onemocnění klíšťovou encefalitidou. „Podle kumulativních údajů za první pololetí onemocnělo v regionu deset osob, loni ve stejném období jich bylo devět. Na Českobudějovicku se letos jedná o jednoho občana. Podle minulých zkušeností ale špičková sezona výskytu klíšťové encefalitidy teprve přijde v dalších prázdninových týdnech,“ dodává Kotrba.


Dobrou zprávou je, že po delší době, kdy vakcína proti klíšťové encefalitidě v Českých Budějovicích chyběla, už pracovníci očkovacího centra Zdravotního ústavu (ZÚ) očkovací látku mají. „Vakcínu máme již týden pro všechny zájemce, ať už za sebou mají první dávku, nebo ne,“ potvrdila MUDr. Ludmila Sattranová z očkovacího centra ZÚ.