VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovnám hrozí, že přijdou o připojení k internetu

Českobudějovicko – Obecní zastupitelé už leckde uvažují o tom, jak provoz internetu zaplatit z jiných zdrojů.

11.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Jan Jelínek

V horším případě konec internetového spojení pro desítky i stovky zájemců, v tom lepším nečekané náklady pro obecní rozpočty, tak by v menších obcích na Českobudějovicku mohl dopadnout záměr ministerstva vnitra ukončit projekt internetizace knihoven (PIK).

O přístup na síť by tak mohli přijít návštěvníci zhruba 140 knihoven na Českobudějovicku, ve kterých běží internet jen díky tomu, že jej financuje zmíněný projekt. Starostům, knihovníkům, ale i návštěvníkům nezbývá než doufat, že se podaří, nejlépe na vládní úrovni, najít náhradní variantu financování. Třebaže jsou knihovny v malých obcích v provozu mnohdy jen pár hodin týdně, počítače se tu těší velkému zájmu.

„Od té doby co byl v obci zřízen veřejný přístup k internetu, se s ním naučila řada lidí pracovat. Dobré bylo, že například děti naučily pracovat s internetem i své babičky. Přece jenom každý ještě dnes internet doma nemá,“ nedá na dosavadní praxi dopustit starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman. „Šetří se na nesprávných místech. Pro společnost je důležitý informovaný občan. Internet je informační zdroj a není dobré jej omezovat, je totiž střípkem demokratizace společnosti,“ myslí si.

Existenci knihovny bez internetu si vůbec nedokáže představit ani knihovnice Věra Tomková v Hostech: „Máme o tom záměru jen informace z novin a televize. Byl by to ale problém, jsme malá obec a zřejmě by to nebylo možné financovat z obecního rozpočtu. Knihovna je v provozu pouze jednu a půl hodiny týdně, po celou dobu je však internet obsazený. Využívají jej především děti pro svou práci do školy a důchodci.“

Obce budou hradit připojení ze svého

Leckde už ale obecní zastupitelé uvažují o tom, jak provoz internetu zaplatit z jiných zdrojů. „U nás internet v knihovně využívají především děti a důchodci. V případě zrušení tohoto projektu by se obec pokusila financovat přístup k internetu ze svého rozpočtu,“ naznačuje například starosta Dubičného Pavel Brůžek.

Podobně by se k problému zřejmě postavili i v Dívčicích, kam chodí do knihovny na internet hlavně děti. „Když už je tu internet jednou zavedený, tak to zachováme a náklady uhradíme z obecního rozpočtu,“ říká starostka Milada Pokorná.

„Přístup k internetu občanům určitě neodpřeme,“ slibuje navzdory možným problémům s financováním také starosta Chotýčan Luděk Vojta. „Žádné konkrétní informace zatím nemáme. Pokud by ale došlo ke zrušení projektu PIK, zřejmě bychom se uchýlili k nějaké jiné alternativě,“ odhaduje.

Kraj nesouhlasí

S krokem, kterým by ministerstvo vnitra ročně ušetřilo přibližně sto milionů korun, nesouhlasí ani vedení Jihočeského kraje. Toto opatření by podle jihočeských politiků znamenalo, že knihovny v menších obcích a městech značně omezí rozsah poskytovaných služeb a v některých případech dojde pravděpodobně i ke zrušení knihoven samotných. Povinnost poskytovat internetové připojení totiž knihovnám ukládá zákon č. 257/2001 Sb. Pokud by k odpojení došlo, knihovny by byly provozovány v rozporu se zákonem.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly by ministerstvo mělo přehodnotit svůj postoj a navrhuje hledat spíše efektivnější cestu financování internetového připojení knihoven. K takovému řešení směřuje i ministerstvo kultury, které hodlá analyzovat potřeby připojení jednotlivých knihoven i nabídky místních poskytovatelů internetového připojení. Pak navrhne vládě další postup. O tom, jak bude PIK financován po zbytek roku a jak bude případně pokračovat, by mohla rozhodnout vláda na přelomu srpna a září.

Pokud projekt PIK nezůstane zachován, zůstalo by v republice bez připojení k internetu celkem 3441 knihoven, z toho 483 knihoven působí v lokalitách, kde není dostupná vhodná infrastruktura. Tyto knihovny jsou připojeny satelitem.

„V případě, že vláda tento svůj krok nepřehodnotí, se budeme snažit - například formou speciálního grantu - knihovnám a lidem žijícím v malých obcích pomoci,“ plánuje jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„Jihočeský kraj se v roce 2005 k národnímu projektu PIK připojil vlastním projektem Internetizace knihoven Jihočeského kraje, v rámci něhož vybavil více než 225 knihoven na území kraje novou výpočetní technikou v hodnotě bezmála dvanáct milionů korun,“ doplnil radní František Štangl.

KATEŘINA VOJTOVÁ, HANA SVÍTILOVÁ

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Sebevrahovi zachránili život policisté

České Budějovice – Skočit z 2. patra chtěl v úterý dopoledne asi 30letý muž, což svědek oznámil na lince 158. Do Kostelní ulice se bleskem sjeli policisté a specialisté zásahové jednotky.

OBRAZEM: Jiří Máška na Hluboké

Strakonice, Hluboká - Na začátku srpna byla zahájena výstava Jiřího Mášky a jeho přítele sochaře Tomáše Havlíka na Hluboké. Přesto, že byla vysoká teplota, přišlo kolem osmdesáti lidí, kteří se skvěle bavili.

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

České Budějovice - Už před dvěmi týdny požádala policie svědky nehody, aby pomohli vypátrat řidiče automobilu, který na parkovišti u OD Penny market v Novohradské ulici poškodil Audi Q7 černé barvy a ujel. Nyní policie vyzývá znovu a s dalšími informacemi.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení