VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovnám ruší internetové připojení

Českobudějovicko - Ministerstvo kultury nemá peníze. V problémech je tak 2500 poboček v ČR. Na Českobudějovicku si poradí sami.

6.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

V každé obecní i místní knihovně, bez ohledu na její velikost, jsou čtenáři zvyklí, že si mohou sednout také k počítači a využít bezplatného připojení k internetu.

Už na konci března s tím ale může být konec. Ministerstvo kultury totiž informovalo, že konkrétně od 28. března ruší placení této služby pro nedostatek peněz v rozpočtu. Znamená to ohrožení pro zhruba 2500 poboček po celé republice, zejména malých knihoven, které mají velmi omezené rozpočty.

Tento krok je smutný o to více, že stát internet přislíbil ve své koncepci rozvoje pro roky 2011 – 2015. Knihovny, respektive obce si budou muset již od dubna poradit samy. Dobrou zprávou je, že na Českobudějovicku by mělo podle průzkumu Deníku zůstat internetové připojení zřejmě na všech místech.

Tak to například potvrdila starostka Dubného Božena Kudláčková. „Určitě zajistíme, aby internet fungoval dále. Zaplatíme připojení z vlastních zdrojů. Nebude to tak veliký zásah,“ řekla.
V podobném duchu se vyjadřovali i na dalších místech regionu. Poradí si i ve Zlivi. „Budeme to samozřejmě muset řešit. Rozpočet knihovny by to měl zvládnout,“ konstatovala tamní knihovnice Marie Matoušková. Platit internet z vlastního rozpočtu jsou dále připraveni například i v nedalekém Pištíně.

Je pravda, že připojení lze získat většinou v rozpětí od dvou do čtyř set korun měsíčně. Ročně to už ale dělá minimálně dva a půl tisíce, což je pro malou obecní pobočku značná částka, za niž je možné koupit zhruba deset titulů.

Ne všude se ale změnou musejí zabývat. Třeba v Žabovřeskách to nebude nutné. „Nás se to v podstatě nedotkne. Platíme v obci wifi připojení, takže knihovna zůstane i nadále on-line,“ vysvětlil starosta Jan Tomášek.
I když si tedy většina obcí poradí, je Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) s nastalou situací nespokojen. Upozorňuje na usnesení z letošního ledna, kdy se vláda zavázala v pokračování internetu v knihovnách. SKIP se proto otevřeným dopisem obrátí na předsedu vlády Petra Nečase, který v srpnu loňského roku potvrdil další pokračování projektu.

Problém má ještě jedno úskalí. Knihovny mají ze zákona povinnost poskytnout návštěvníkům bezplatný přístup k internetu. Pokud by tedy obec připojení odmítla platit ze svého, došlo by k jedné z podmínek. Knihovna by pak mohla být vyřazena z evidence, a ztratila by tak možnost ucházet se o dotace z veřejných zdrojů.

Autor: Lukáš Marek

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Budějovicích hrací automaty neblikají přes pět let

Bitvu u Jankova letos uspořádalo 150 nadšenců z Táborska a Voticka, podívat se  přišlo kolem tisícovky lidí.

Rekonstrukce bitev jsou v ohrožení

OBRAZEM: Majáles - den třetí

České Budějovice - Budějovický Majáles se ve středu přehoupl do druhé poloviny.

Měsíc najdou zahrádkáři svůj trh na náměstí

České Budějovice - Pro kytice, sazenice, med či pečené dobroty zamířili včera lidé na hlavní náměstí místo na Piaristické, která bude až do 26. června pro trhy uzavřené kvůli stavebním pracím.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Krumlovští granátníci okouzlují svět

Český Krumlov - Kdykoli se na nádvořích krumlovského zámku objeví granátníci, obstoupí je roj turistů s fotoaparáty.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies