VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncert pro Japonsko nebude

Pasov - Zdejšíí gastronomové chtěli v pěší zóně centra uspořádat dvoudenní zdarma přístupný benefiční koncert řady kapel.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Velkoakce na pěší zóně Pasov nechce.Foto: Deník/repro PNP

Výnos ze zvýšených tržeb a z příspěvků sponzorů chtěli věnovat fondu města na pomoc obětem katastrofy v Japonsku. Počítali, že by mohl dosáhnout až 10 000 eur. Město ale projekt nepovolilo. „Nechceme už žádné velké podniky v pěší zóně, které by neorganizovalo samo město,“ řekla v deníku PNP mluvčí radnice. Vysvětlila to tím, že se řada věcí při takových akcích snadno vymkne z rukou. Poukázala na náklady, které pak městu vznikají při odstraňování škod například po sledování velkoprojekce sportovních podniků apod. K tomu přistupují stížnosti místních občanů na hluk.

Radnice nabídla kooperaci při takové „absolutně vítané akci“, ovšem s tím, že by se konala v klášterní zahradě. Tato podmínka by ale podle gastronomů při vedlejších nákladech benefiční výnos výrazně zmenšila. Město naopak míní, že by prostor, elektřinu a vodu poskytlo zdarma. O toalety by se museli postarat pořadatelé. Ti zase vyčíslují dvoudenní nájem jednoho záchodku na 1200 eur. Také stavitel pódia ve svažitém terénu by prý chtěl možná dvakrát tolik. I zajištění občerstvení by bylo těžší. Proto gastronomové myšlenku vzdali.

Tři procenta drží zbraň

Po dramatické střelbě v Klosterneuburgu v minulém týdnu se v Rakousku znovu diskutuje o zpřísnění zákona o zbraních. „Přitom byl zpřísněn v roce 1999 natolik, že počet držitelů pistolí a revolverů v Horních Rakousích poklesl o třetinu na 40 945,“ píše deník OÖN. „Ze sto občanů tedy palné zbraně drží jen tři.“ Deník připomíná, že každých pět let musejí „pistolníci“ obnovovat zbrojní povolení. Proškolení stojí 29 eur. Podle Edmunda Wintera z policejního ředitelství to mnohé lidi odradilo a zbraně prodali. Jiní si průkaz obnovili až poté, kdy je navštívila policie v bytě ke kontrole předpisového uložení zbraně.
Noví zájemci o držení zbraně pak podle novely z roku 1999 musejí absolvovat psychotesty. Spolu s koupí zbraně to nováčka vyjde na zhruba tisíc eur. „Dřív vystačilo 6000 šilinků,“ píší OÖN.

Mnichov má nejlepší letiště

Mnichov byl v Kodani vyhlášen nejlepším letištěm Evropy. Institut výzkumu letectví v Londýně, který o ceně rozhoduje, se v anketě dotazoval více než jedenácti milionů pasažérů z více než 100 zemí na jejich spokojenost s mezinárodními letišti. V celosvětovém hodnocení skončil Mnichov čtvrtý za Hongkongem, Singapurem a Soulem.

Mladí delikventi školí

Soudci Okresního soudu v Linci vymysleli projekt „Close To“, v němž mladí řidiči, kteří zavinili nehodu se škodou na zdraví, mají za zmírnění trestu seznamovat žáky autoškol s riziky opilství za volantem. Píše o tom deník OÖN. Podle soudce pro mládež Waltera Eichingera už dosud 40 takových odsouzených provedlo na 370 těchto přednášek pro 10 100 žáků. Od dubna mají do programu přibýt i branci bundesheeru, kteří rovněž patří k rizikové skupině mladých řidičů. „Při prověrce účinnosti projektu se ukázalo, že ještě dvanáct měsíců po přednášce si 89 procent posluchačů pamatuje detaily,“ uvádí list. Kromě Lince se na Close To podílejí i soudy ve Welsu, Salcburku a Štýrském Hradci. Linečtí iniciátoři byli za myšlenku oceněni prestižní cenou komise Evropské unie.

Větší platy poslancům

Poslanci bavorského zemského sněmu si od 1. července polepší o 233 eur měsíčně na 6881 eur. Paušální příplatky na kanceláře a spolupracovníky stoupnou o 38 eur na 3141 eur. Loni nedostali přidáno ani euro, píše pasovský deník PNP.

Méně vína v Bavorsku

Loni bylo v Bavorsku vyprodukováno nejméně vína za posledních 25 let – 336 600 hektolitrů. „To je o 22 procent méně než v roce 2009,“ píše PNP. Důvodem je špatné léto, které se podepsalo i na horší kvalitě vína.

Neukáznění řidiči

Přesně 400 případů ujetí řidičů od dopravní nehody zaznamenali loni v Pasově, z toho v 18 případech od zraněných účastníků. Ve 43 procentech případů byli viníci později vypátráni. Většinou šlo o „plechové“ škody, ale i ty jsou pro poškozené stresující – průměrná škoda je 1600 eur. I při plné havarijní pojistce plní nevinný účastník ve stovkách eur.

Zainvestují do Mauthausenu

Rakouské ministerstvo vnitra chce do roku 2013 vložit do sanace a úprav památníku v Mauthausenu 1,7 milionu eur. Ministryně Fekterová to odůvodňuje tím, že Mauthausen je rakouské největší památné místo a má vysloveně mnoho co dělat s demokracií a smyslem pro demokracii, řekla v deníku OÖN. Zdůraznila také mezinárodní charakter místa vzhledem k mnoha zahraničním obětem. Novinkou je, že do budoucna nemá být povolen vstup do bývalých plynových komor, neboť tyto návštěvy prý bývají vedeny až úchylným zájmem. Někdejší komory budou od návštěvníků odděleny sklem.

Dražší odvoz odpadu

Poplatky za svoz domovního odpadu od července v Linci stoupnou o deset procent, za vyprázdnění 120litrové nádoby na 4,55 eura. Jen Vídeň je prý s 3,99 eura levnější. „To odpovídá potřebám čtyřčlenné domácnosti, které je odpad vyvážen jednou za čtrnáct dnů,“ říká v OÖN ředitel služeb města Alois Froschauer. Zdůrazňuje, že na hlavu činí částka na hlavu ani ne euro za měsíc. Produkci domovního odpadu na hlavu v Linci odhadují na patnáct litrů týdně.

Úklid jako u nás kdysi

Na 9. duben chystá hornorakouský Steyr znovu akci „Steyr uklízí“. Účastní se jí kolem 500 dobrovolníků, kteří odstraňují odpad pohozený v parcích, stromovkách a potocích města. Vydá na zhruba sedmnáct kubíků, poznamenává deník OÖN. Letos se akce zúčastní i myslivci, kteří tak chtějí ušetřit možných zranění a otrav faunu žijící ve městě. Ruku přiloží tradičně i sportovní kluby, potápěči, rodičovské iniciativy, mládežnická centra atd. „Páteří jsou vždy privátní pomocníci,“ píše list. Místní firma Rukapol je vybaví pracovními rukavicemi, další firma dodá brigádníkům něco k zakousnutí a deník OÖN minerálky. McDonald´s se pak poděkuje poukázkou na hamburger a nápoj.

Samuel se vrátí?

O „přetahované“ rozvedených rodičů o pětiletého Samuela jsme psali opakovaně, naposledy v Deníku ve čtvrtek 31. března. Chlapce unesla česká matka (26) před Vánocemi při překvapivé návštěvě adventního trhu v Linci na sever Čech. Jeho 36letý otec Harald Fröhlich z Wilheringu od té doby marně usiluje o návrat dítěte do Rakouska, kde vyrůstalo a kde je má od roku 2008 svěřeného do péče. Jak jsme uvedli, minulý víkend táta se synem strávili poprvé opět společně, při návštěvě Prahy. V pátek internetové vydání lineckého deníku OÖ – Nachrichten informovalo, že příslušný soud v Brně potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Traunu, který nařídil matce chlapce předat otci do Lince. „V rozhodnutí je rovněž konstatováno, že ho matka dopravila z Rakouska do Čech ilegálně,“ uvádí list. „Pokud by Samuela nevrátila do deseti dnů, mohl by jí být soudně odebrán, jak uvedla mluvčí soudu.“

Autor: Vladimír Majer

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volejbalisté Jihostroje České Budějovice
1 16

Jihostroj porazil favorita 3:2 na sety, končilo se stavem 18:16!

V Sokolovně na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích se konaly již 26. dětské šibřinky v sobotu 18. února 2017. Kromě tance a soutěží pro děti, přinesly i poučení o historii Sokola na nástěnkách v předsálí. Sokol si 16. února připomněl 155 let trvání.
38

OBRAZEM: Výročí oslavili členové Sokola v maskách

Jihočeské sestřičky se mohou hlásit do soutěže

Jižní Čechy - Také letos si budoucí zdravotní sestry ze škol v Jihočeském kraji změří své odborné vědomosti, zručnost a fyzické dovednosti. Třetí ročník odborné soutěže „Jihočeská sestřička roku 2017", se tentokrát bude konat 30. září v Nemocnici Písek, a. s., kde si studentky vyzkoušejí sesterskou práci přímo ve zdravotnickém zařízení. Školy už mohou přihlašovat své týmy.

Chřipková epidemie už podle odborníků doznívá

Jižní Čechy - Další citelný úbytek pacientů s chřipkami a respiračními infekcemi hlásí jihočeští lékaři. „Celková nemocnost v tomto týdnu poklesla o 10 procent. Relativní výskyt je v Jihočeském kraji momentálně 1510 případů na 100 000 obyvatel, nemocnost poklesla ve všech okresech kraje a ve všech věkových kategoriích.

Vloni strážníci lovili papoušky, hady, koně i býka

České Budějovice – Strážníci vyškolení k odchytu zvířat vloni „zajistili" 831 tvorů různého druhu. Klasicky bylo nejvíce psů a koček – 538. „Většina pejsků je již očipována a zaregistrována. Díky této registraci se strážníkům velmi rychle podaří kontaktovat majitele, kteří si čtyřnohé kamarády mohou ihned vyzvednout," vyzdvihuje mluvčí městské policie David Štýfal význam této identifikační metody.

Libra kostek cukru stála padesát krejcarů

Dačice – Už 174 let si lidé po celém světě sladí své oblíbené nápoje kostkovým cukrem. První sladká kostka vznikla prý proto, že se hospodyňka zranila při odsekávání cukru z nepraktické homole.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies