VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konzervatoř povyrostla o jedno patro

České Budějovice - Díky přístavbě má škola novou víceúčelovou místnost. Studenti a učitelé už nemusí za výukou chodit jinam

5.4.2012
SDÍLEJ:

Přístavbu českobudějovické konzervatoře již využívají studenti a učitelé. Na snímku v popředí hraje na zobcovou flétnu Petra Brynychová, vzadu cembalistka Jitka Šlechtová. Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Více světla, klid, konec zdlouhavých přesunů po městě, dostatek místa pro ukládání nástrojů. Takových zlepšení se dočkali studenti a učitelé českobudějovické konzervatoře. Škola totiž vybudovala novou přístavbu nad pavilonem F . Nachází se zde víceúčelová místnost, šatny, sklad i učebna individuální výuky.

Konzervatoř se dlouhá léta potýkala s nedostatkem prostoru. „Původně jsme měli celý areál bývalé politické školy, ale když se tam nastěhovala ještě Teologická fakulta, zjistili jsme, že to dohromady nejde a oddělili jsme se.  Vybudovali jsme si učebny v naší části areálu, jenže nám stále chyběla nějaká větší víceúčelová místnost,“ popsal ředitel Petr Ries.

Škola si tak musela další prostory pronajímat a studenti se kvůli výuce přesouvali po celém městě. Například kvůli pohybové výchově chodili do Základní umělecké školy B. Jeremiáše u Palackého náměstí. „Měl jsem vždycky strach, že je na křižovatce něco přejede,“ dodal Ries.

Jihočeský kraj, který konzervatoř zřizuje, tedy nakonec schválil stavbu nových učeben. Uvažovalo se, že by mohly vzniknout na volném prostranství poblíž školy, ale kvůli problémům s pozemky nakonec vedení rozhodlo, že ke stávající budově přistaví další patro. Nad velkým sálem jej nedoporučili statici, a proto vyrostlo nad pavilonem F, kde jsou především kanceláře.

Práce začaly v srpnu loňského roku, přístavba byla zkolaudována letos v únoru. „Je tam jedna velká víceúčelová místnost pro pohybovou výchovu, sborový zpěv či komorní hru, dámské a pánské sociální zařízení, sprchy, sklad nástrojů i učebna individuální výuky především pro studenty hry na příčnou flétnu,“ vyjmenoval Ries. V novém patře nechybí ani šatny, protože na hodiny pohybové výchovy se studenti potřebují převlékat.

Celá akce byla financována z Fondu rozvoje škol. Již při plánování stavby se navíc počítalo s tím, že v místnostech budou trénovat hudebníci. Učebny jsou tedy speciálně odizolované. Škola také nakoupila nový nábytek. „Ještě chceme pořídit přenosné baletní tyče a dvanáctimetrový baletní koberec,“ doplnil Ries.

Přístavba udělala velkou radost vyučujícím. „Je to pro nás ohromný přínos. Předtím jsme pracovali v místnosti, která byla rušená ze všech stran, ale tady máme klid, můžeme se lépe soustředit a věnovat se studentům,“ komentovala Monika Devátá, která vyučuje hru na zobcovou flétnu.

Také se jí líbí, že nová učebna je prostornější a světlejší.  Podobně hovoří i její žákyně Petra Brynychová. „Moc mi to tu vyhovuje, je to najednou úplně o něčem jiném – víc světla i klidu,“ řekla.

Českobudějovická konzervatoř sídlí v Kanovnické ulici vedle Mlýnské stoky. V současné době ji navštěvuje 159 studentů. Škola nabízí dva studijní obory – hudbu a zpěv. Největší zájem je o dřevěné dechové nástroje, to znamená flétnu a klarinet. Škola ale chystá i novinky. „V rámci hry na varhany chceme zavést chrámovou hudbu, což by měla být taková příprava pro vedoucí kúru,“ připomněl Ries.

Autor: Andrea Zahradníková

5.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Litoměřice – Trenérská premiéra  mu vyšla. Poprvé pod vedení Mariana Jelínka hokejisté ČEZ Motoru uspěli a do druhé čtvrtiny první WSM ligy vstoupili vydřenou výhrou 3:2 v Litoměřicích. Již ve středu se představí v Praze na Slavii (18).

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Litvínovice – Ke kolizi dvou vozidel došlo v neděli odpoledne na silnici pod fotbalovým hřištěm. Na vině jsou podle policie oba řidiči. První chtěl odbočit doleva, zatímco druhý ho již předjížděl. Střet skončil lehkým zraněním a poučením. Řidiči si už budou pamatovat, že při přejíždění do levého pruhu je nutné ujistit se, zda nás už někdo nezačal předjíždět. A naopak – sledovat, zda vůz, který hodláme předjet, nesignalizuje změnu směru jízdy.

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení