Rodina Koubových bydlící v okrajové části Českých Budějovic letos vyměnila starý kotel na uhlí za kotel na dřevěné pelety. Nyní doufá, že dostane padesátitisícovou dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na podporu vytápění biomasou.

„Šli jsme do toho hlavně kvůli té dotaci, ale taky proto, že jsme chtěli moderní automatický kotel. Zatím topíme peletkami jen měsíc, ale s uhlím se to nedá srovnat. Žádný kouř, žádný mour a hlavně je to mnohem pohodlnější, kotel topí úplně sám, my jen plníme peletky do násypky a jednou týdně vyneseme popel,“ svěřil se Petr Kouba. „Splnili jsme všechny podmínky, oběhali papíry, tak snad na nás ve fondu vybydou peníze a dotaci dostaneme,“ dodal.

Nynější program SFŽP na podporu ekologického vytápění byl vyhlášen letos na jaře a platí pouze do konce prosince. Příští rok ale vypadá optimističtěji.

Až pět miliard

Ministerstvo životního prostředí totiž připravuje program dotací pro majitele rodinných a bytových domů na zateplování a na výměnu uhelných kotlů za ekologičtější alternativy. A počítá s tím, že bude mít k dispozici mnohem víc peněz než doposud.

„Podrobnosti programu se připravují. Předpokládá se, že bude vyhlášen někdy na jaře roku 2009 a bude platit čtyři roky,“ informoval včera poradce náměstka ministra životního prostředí Petr Holub na II. krajském fóru o biomase v Českých Budějovicích.

„Letos je v tomto programu zhruba sto milionů korun. V novém programu předpokládáme, že bude na jeden rok připadat dva až pět miliard korun, což je tedy dvacetkrát až padesátkrát víc peněz,“ vypočetl Holub s tím, že finance tak vybudou na více žadatelů.

Peníze chce ministerstvo získat za prodej emisních povolenek jiným státům v rámci kjótského protokolu.

Nárok na dotaci

Co potenciální žadatele o státní peníze jistě potěší, je i fakt, že na finance bude mít nárok, což dosud neplatilo. „Teď dotace nárokové nejsou, byť většina lidí, kteří si zažádají na Státní fond životního prostředí, dotaci dostanou, nicméně ty peníze jsou omezené,“ připustil Holub a dodal, že připravovaný program bude takzvaně seminárokový. „Žádost by se měla podávat předtím, než se žadatel do investice pustí. Na začátku obdrží žadatel právně závazný dokument, že je dotace pro něj připravena. Peníze pak dostane, až když prokáže, že investici zrealizoval a v požadované kvalitě,“ vysvětlil.

Rakousko vede

V jižních Čechách používá pro vytápění biomasu přibližně deset procent obyvatel. „Většina lidí topí kusovým dřevem, hlavně na vesnicích, kde není plynofikace,“ řekl Lubomír Klobušník z poradenského střediska Energy centre České Budějovice. „Ve městech se topí hlavně zemním plynem a Budějovice jsou napojeny na dálkové teplo, kde se energie získává z uhlí a ze zemního plynu,“ dodal.

Jednou z nejpříkladnějších zemí v oblasti biomasy je Rakousko. „I takhle malá země je světovým lídrem v počtu kotlů využívajících peletky na obyvatele. V Horním Rakousku je čtyřicet procent novostaveb vytápěno biomasou,“ uvedl energetický poradce Tomáš Klobušník.