VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skončit s kouřením cigaret se lidem vždycky vyplatí

ČESKOBUDĚJOVICKO - Poslední májový den si nejen zdravotníci připomínají Světový den bez tabáku.

31.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Krajská hygienická stanice ČB

V České republice je ročně kouření příčinou 18 000 úmrtí, tedy asi 50 lidí denně.


Podíl úmrtí způsobených kouřením začal u nás okolo roku 2000 lehce klesat u mužů (z 27% na 26%), u žen jsme ale na začátku vzestupu (z 5% na 7% ). Převažuje počet úmrtí na kardiovaskulární onemocnění nad počtem úmrtí na nádorová onemocnění.

Roste počet dětí, které kouří

U nás kouří asi třetina dospělé populace, tedy přes 2 miliony osob, trendem je snižování věku začínajících kuřáků a vůbec růst počtu dětí, které kouří.

Všechny formy spotřeby, tedy i pasivní vystavení produktům hoření tabáku, přispívají ke vzniku více než dvaceti nemocí a k předčasnému úmrtí na ně.

Tabák je nebezpečný v každé formě, stále více se připomíná škodlivost a zdravotní důsledky pasivního kouření. Je prokázán vztah výše rizika k výši dávky a době trvání pravidelného kouření.


Kouření je nejvýznamnější preventabilní rizikový faktor nemocnosti a úmrtnosti. Na nemoci související s kouřením umírá polovina kuřáků, většina z nich předčasně ve středním věku a ztrácí 20 až 25 let života.


Rozdíly v úmrtnosti kuřáků a nekuřáků se epidemiologicky projeví už po 20 letech kuřáctví. Nejčastější příčinou předčasné smrti kuřáků jsou nemoci srdce a cév, přičemž kouřící ženy jsou ohroženy více než muži.


Zřetelně se projevuje vztah mezi velikostí rizika a mírou expozice, tedy počtem vykouřených cigaret. Ženy mají rovněž vyšší riziko mozkové mrtvice a nemocí periferních cév.

Kouření způsobuje mnoho rakovin


Kouření přispívá k úmrtnosti na zhoubné nádory, je hlavní příčinou rakoviny plic a průdušek, rakoviny orgánů v dutině ústní, hrtanu, hltanu a jícnu, rakoviny ledvin a močového měchýře.


Významné riziko představuje u rakoviny slinivky břišní, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku a myeloidní leukémie.
Především mezi ženami často zaznívají obavy: „Když nechám kouření, tak přiberu.“ Zejména nikotin zvyšuje úroveň bazálního metabolismu, urychluje střevní pasáž, a podporuje kontrolu tělesné hmotnosti.


Proto může u některých lidí během několika měsíců po zanechání kouření dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti v průměru o 2,5 kg.
Kuřáci však obvykle mívají horší výživové zvyklosti, a proto je mezi nimi prevalence obézních osob značná navzdory nastaveným metabolickým poměrům. Kouření je mimo jiné rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu a způsobuje zhoršenou plodnost mužů ve vyšším věku.
Dalším významným aspektem kouření je jeho ekonomická zátěž pro peněženky kuřáků i pro zdravotnický systém.

31.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výzva policie k objasnění události

Šest týmů z jižních Čech soutěžilo o nejlepší bramborák na Ledenickém bramborování. Vítěz dostal ... jak jinak než pytel brambor.
39

O nejlepší bramborák se utkali v Ledenicích

OBRAZEM: Policistu roku 2016 provázel smutek nad smrtí policisty

Praha - Jaroslav Humeš a tatínek Václava Haase převzali na Pražském hradě z rukou první dámy Ivany Zemanové ocenění za nasazení životů ve službě.

Drzí zloději při bleskové akci v Igy ukradli dvanáct mobilů

České Budějovice - Do obchodu vtrhli za provozu tři zloději a ukradli mobilní telefony za více jak 200 tisíc korun.

Motor zabral v pravý čas, po dvou porážkách venku doma porazil Prostějov

České Budějovice – Dobrý tým neprohraje třikrát za sebou. Tuhle starou pravdu potvrdili hokejisté ČEZ Motoru a po dvou nezdarech na ledě soupeřů v pátém kole první WSM ligy zvítězili nad Prostějovem 5:3. Další zápas sehrají v pondělí v Kadani (18).  

OBRAZEM: Běželi za nový úsměv

České Budějovice - Běžci pomohli v českobudějovickém parku Stromovka dobré věci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení