VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křesadlo je velké povzbuzení

Jižní Čechy - Nejlepší dobrovolníci na jihu Čechpřevzali cenu Křesadlo.

5.5.2010
SDÍLEJ:

Ocenění Dobrá parta získalo Mateřské centrum Beruška ve Strakonicích.Foto: DENÍK/Lucie Kotrbová

Kromě vnitřního pocitu, že pomáhají druhým, teď navíc mají doma ve vitrínce i malý kovový předmět, symbol ceny pro nejlepšího dobrovolníka Křesadlo.
Někdo se stará o malé děti, jiný o mládež na ulici, další naopak pomáhá lidem v poslední fázi života. Všichni bez nároku na odměnu, pokud pomineme, že je při téhle práci čeká šťastný úsměv, pohlazení nebo radost ze společného setkání.

Pětice jihočeských dobrovolníkůminulé úterýdostala na strakonickém hradě cenu Křesadlo. Zástupci tří dobrovolnických týmů se radovali z jihočeské ceny Dobrá parta.

Nečekaná pochvala

Mezi překvapenými a spokojenými výherci byla šestadvacetiletá Lenka Tringlová, dobrovolnice z Diecézní charity České Budějovice.
„Ocenění je pro mě velkým povzbuzením,“ usmívá se studentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity z Chotěboře na Havlíčkobrodsku.

„Často si totiž ani neuvědomuji, že dělám něco pro druhé a pomáhat je pro mě samozřejmé,“ pokračuje dívka. „Když vás za to ocení a pochválí, je to velké povzbuzení. Pro lidi v okolí je to známka, že pomáhat druhým jako dobrovolník je něco smysluplného a užitečného, a mohou se k pomoci sami také přidat.“

Radost z jejího Křesadla měla i Lucie Prokopová z Dobrovolnického centra Diecézní charity, která Lenku zná.

„Lenka si cenu opravdu zaslouží. Výborně se s ní po celou dobu spolupracuje. Její dobrovolnictví je součástí jejího životního stylu a má obrovský rozsah i mimo charitu. Měla jsem možnost ji pozorovat přímo v akci a její kontakt s klienty je prosycen velkou láskou a optimismem. Jsme moc rádi, že se rozhodla spolupracovat s charitou,“ dodala Lucie Prokopová.

Lenka začala s dobrovolnictvím před pěti lety. Postupně si přibírala nové činnosti a v současné době působí jako dobrovolník zároveň na třech místech najednou.

Mokrá pomoc

Nejdéle – pět let, se věnuje plavání s postiženými dětmi v jihlavském SK Vodomílek a tři roky v českobudějovické organizaci Kontakt bB
Na začátku roku 2008 navázala spolupráci s Diecézní charitou a začala docházet do Empatie, denního a týdenního stacionáře pro lidi s mentálním postižením. V Empatii se Lenka setkává jednou týdně i se třemi stálými klientkami, které jsou jen o několik let starší. Společně chodí do centra města.

„Baví je dělat úplně obyčejné věci – procházet se, zpívat, tancovat, něco vyrábět či uvařit, zajít na kávu nebo do kina, povídat si – zkrátka relaxovat,“ vypočítává aktivity skromné studentky Lucie Prokopová.

Lenka Tringlová dobrovolnictví vnímá jako veliké osobní obohacení.
„Nejsem si jistá, zda-li dobrovolnictví nedává více mě samotné než holkám,“ říká studentka. A nejhezčí zážitek z dobrovolnictví?
„Vždycky ten, kdy se společně s děvčaty smějeme, až nás bolí břicho a nemůžeme přestat.“

Jiskřičky lidství

Cenu pro dobrovolníka Křesadlo již poosmé pod každoroční záštitou jihočeského hejtmana pořádají občanská sdružení BEZ Katovice a INKANO Písek společně s Komunitní nadací Blanicko-Otavskou z Protivína.

„Křesadlo je symbolem vykřesané jiskřičky lidství,“ vysvětluje Michal Novotný z BEZ Katovice.

„Smyslem jeho udělování je nejen ocenit dobrovolníky, ale zároveň šířit myšlenku dobrovolnictví. První cena Křesadla byla udělena v prosinci 2001 v rámci Mezinárodního dne dobrovolníků. Od roku 2003 se cena Křesadlo vyrábí podle starých vzorů jako opravdový a funkční předmět a je autorským originálem z dílny Jaroslava Zívala, kováře z Křivoklátu,“ dodal za organizátory Michal Novotný a zároveň zve k účasti v ceně Křesadlo i v dalších letech.

Vítězové: Křesadlo 2009:
1. Jana Bartůňková, Arkáda Písek
2. Marek Anděl , Ekocentrum – Elektrárna královského města Písku 3. Jan Samec, Salesiánské středisko mládeže, České Budějovice
4. Lenka Tringlová, Diecézní charita České Budějovice
5. Helena Hanušová, Hospic sv. Jana N. Neumanna
Dobrá parta 2009:
– Mateřské centrum Beruška, Strakonice
– Ká–servis České Budějovice, vodácký oddíl
– Iveta Brabcová, Lenka Burdová, Proutek
Čestná uznání: Monika Fořtová (Program Pět P), Marcela Čábelová a Ivana Graňová (Městská charita Č. Budějovice), Václava Novotná (Linka důvěry Arkáda), Milan Štícha (Jihočeská Lambda)

Autor: Radek Gális

5.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hnojte popelem

V sobotu se vodáčtí nadšenci, kteří se nenechali odradit páteční sněhovou nadílkou, a vypluli v sobotu dopoledne z Římova, byli odměněni sluníčkem.
10

OBRAZEM: Tradiční jarní splutí Malše poznamenalo chladné počasí

Finové mají na Českých hokejových hrách první výhru, porazili Rusko

České Budějovice – Na úvod druhého hracího dne Carlson Hockey Games vyhráli hokejisté Finska nad Ruskem 1:0.

Na sídlišti Máj byl ohlášen požár, byl to planý poplach

České Budějovice - Do ulice Jaroslava Bendy byli přivolání hasiči a policisté k údajnému požáru v domě číslo 22 v pátém patře. Ve skutečnosti ale nehořelo a šlo o poplašnou zprávu.

AKTUALIZOVÁNO

Čápata v Dubném uhynula. Záchranná akce byla neúspěšná

Dubné - V pátek večer uhynula všechna čtyři čápata v Dubném. Lidé, kteří mláďata od jejich narození s nadšením sledovali pomocí obecní webkamery, se jim pokusili pomoci. Potom, co si jeden čapí fanoušek všiml, že dvě z mláďat už nežijí, zavolal odbornou pomoc. Bohužel neúspěšně. i.

Jáchym Kondelík byl na MS osmnáctek vidět nejen díky své výšce

Dobrá Voda u Českých Budějovic - Dvoumetrový útočník Muskegonu (USHL) by vyměnil individuální ocenění za týmový úspěch.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies