VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici roste počet mladých dárců krve

České Budějovice - Nejcennější tekutina. Každý ví, co se pod takovým označením skrývá. A českobudějovická nemocnice si může blahopřát k tisícům jejích dobrovolných dárců, kterých je více než v minulém roce.

7.10.2008
SDÍLEJ:

Dárcem krve může být každý ve věku 18 až 65 let, kdo v den odběru vyhoví kriteriím zdravotní způsobilosti,které posoudí lékař transfuzního oddělení. Dárci jsou k odběrům vyzýváni písemně pozvánkou, v akutních případech telefonicky. Foto: Deník/ Petr Lundák

Za prvních devět měsíců letošního roku provedli specialisté z Transfuzního oddělení českobudějovické nemocnice celkem 11,6 tisíce bezplatných odběrů krve. To je zhruba o 1450 odběrů více než ve stejném období roku 2007.

Přibližně 7250 odběrů připadlo na muže a 4350 na ženy. Celkový počet evidovaných dárců krve se dostal k číslu 9,5 tisíce.

Přibývají

„Velmi uspokojivá je skutečnost, že od ledna do září jsme zaevidovali sedm set sedmdesát prvodárců, což je meziročně o deset procent více. Potěšitelné také je, že mezi novými dárci je velké množství mladých lidí,“ uvedl primář Transfuzního oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Petr Biedermann.

Nedávno se přitom museli jihočeští zdravotníci potýkat s konkurencí privátních odběrů, ale některé pesimistické předpovědi a obavy se naštěstí nepotvrdily. Dobrovolných dárců neubylo.

„Růst počtu dárců i odběrů je nezbytný pro zajištění bezproblémového chodu specializovaných center nemocnice, kde jsou léčeni nejtěžší pacienti z celého regionu,“ zdůraznil Biedermann. Traumacentrum nebo kardiocentrum mají totiž vysoké nároky na spotřebu krve.

Pro region

Transfuzní oddělení navíc zásobuje základními krevními přípravky nejen svou domovskou nemocnici, ale také nemocnice v Českém Krumlově, Prachaticích a Strakonicích. Speciálními přípravky pak zásobuje i další nemocnice v Jihočeském kraji.

„V této souvislosti zde existuje jedno velké ale. V současné době jsou všichni těžcí pacienti ze všech okresů kraje soustředěni do Českých Budějovic,“ připomněl Biedermann.

Výroba transfuzních přípravků pro tyto pacienty je ale uskutečňována z velké části pouze prostřednictvím dárců z Českobudějovicka. „Takže českobudějovičtí dárci jsou častěji odebíráni než dárci z jiných oblastí regionu. Domnívám se proto, že do budoucna by tato zátěž měla být rovnoměrněji rozložena,“ poznamenal primář trasfuzního oddělení.

V řadách pravidelných dárců krve je i několik skutečných rekordmanů. Jasné prvenství drží pětašedesátiletý Mikoláš Rosič z Vimperka. Ten zde v září absolvoval už svůj 200 bezplatný odběr.

Mikoláš Rosič, dnes už v důchodu, absolvoval první odběr v roce 1963, kdy jako zaměstnanec tehdejších Československých závodů motocyklových ve Strakonicích daroval s kolegy krev těžce zraněnému motocyklovému závodníkovi.

„Pak už jsem nemohl přestat. Vždy jsem krev daroval bezplatně a pokračoval bych i nadále, pokud bych mohl,“ uvedl Mikoláš Rosič.
Kvůli dovršení 65 let bude ale Rosič naposledy darovat krev letos 11. prosince. „Pan Rosič je ovšem zcela mimořádným dárcem v celé České republice,“ zdůraznil primář Petr Biedermann.

V registru stálých dobrovolných dárců transfuzního oddělení jsou už dva držitelé zlatého kříže Českého červeného kříže (ČČK) I. stupně za 160 absolvovaných bezplatných odběrů, 9 obdrželo zlatý kříž ČČK II. stupně za 120 odběrů a 111 zlatý kříž ČČK III. stupně za 80 odběrů.

Řadu dárců přivede do nemocnice právě Český červený kříž. „Máme v Českých Budějovicích při oblastním spolku velmi aktivní Klub dárců krve. Dáváme pravidelně náborové letáky a působíme i na místní organizace, aby se získávání dárců věnovaly,“ řekla Hana Vacovská, ředitelka úřadu Oblastního spolku ČČK v Českých Budějovicích. Ve středu se například bude konat i koncert pro dárce krve a v pondělí tradiční oceňování mnohonásobných dárců v hotelu Gomel.

Zlatou, stříbrnou nebo bronzovou plaketu prof. Janského už mají z Českobudějovicka tisíce dárců.

Autor: Edwin Otta

7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soumaři z něneckého Grainetu přivezli čerstvou sůl. Tu předali na pódiu rychtáři, jenž ještě smlouval o ceně.
266

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Ilustrační foto

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Ohlédnutí za Buskers festem

České Budějovice - Na sedmý ročník festivalu pouličního umění Buskers fest přijelo do Českých Budějovic neuvěřitelných dvanáct zahraničních souborů například z Japonska, Argentiny, Ameriky nebo Chile.

Skvělé jaro, Lokomotiva zaparkovala ve středu tabulky

České Budějovice - Na podzim udýchaná mašinka, na jaře svižný rychlík. Českobudějovická Lokomomotiva v I.A třídě dojela do cíle suverénně. 

Za mříže se mu nechtělo. Už je tam

České Budějovice – O tři měsíce si prodloužil pobyt na svobodě 40letý muž z krajského města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies