VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zralou kukuřici zdržely na poli podzimní deště

ČESKOBUDĚJOVICKO - Většina zemědělských podniků v okrese má podzimní práce téměř za sebou. V některých ale zkomplikovaly situaci deště. v Olešníku dokonce přidržely na poli pár nesklizených hektarů kukuřice.

23.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

„Podzimní práce jsou hotové. Zbývají ještě nějaké drobnosti,“ řekl za borovanské zemědělské a obchodní družstvo předseda Jindřich Kořínek.
Slušné ozimy


Borovanským zbývají například poslední hektary zimní orby, ale jinak si Kořínek stav prací chválí. „Musíme dát také v sobotu a v neděli lidem nějaké volno, nemohou dělat pořád v kuse,“ poznamenal Kořínek.


Se zasetými ozimy jsou v Borovanech celkem spokojeni. Pšenice, ozimý ječmen i řepka vzešly celkem dobře a pole, kde se objevil hraboš, zemědělci hned ošetřili.


„Ještě jsme chtěli sít kolem osmdesáti hektarů ozimé pšenice, ale kvůli mokru už s tím nepočítáme,“ uvedla včera agronomka Alena Šestauberová ze Zemědělského družstva Olešník.

Kukuřice zůstala

Ve srovnání s rokem 2006 mají v Olešníku o 100 hektarů ozimů méně, ale v roce 2006 měli zaseté ozimy na větších plochách než v jiných letech. Proti běžným rokům je ozimů méně kolem 50 hektarů.


„Budeme muset dát jarní pšenici,“ zhodnotila nejpravděpodobnější řešení agronomka.


Mokro také způsobilo, že na polích zůstala asi na 30 hektarech kukuřice. „Chtěli jsme ji dát do siláže, ale nezajede tam řezačka. Počítáme, až to bude možné, že kukuřici zpracujeme na vlhké zrno pro živočišnou výrobu,“ dodala Šestauberová. Do konce října ale čeká Olešnické finiš na lukách, kde nemohli provést třetí seče. Zakoupili nový mulčovač a travní porosty budou mulčovat. Do poloviny listopadu také chtějí rozvézt skládkovanou chlévskou mrvu.

Zbývá doorat

Celkem spokojeni jsou na farmě Veselka. „Máme hotovo, zbývá trochu doorat,“ řekl Václav Žemlička o podzimních pracech.


Ozimy zde vzcházejí podle Žemličky dobře, jen některé řepky jsou horší. „Máme dost težké půdy,“ poukázal na vliv srážek Žemlička. Ozimá pšenice a ozimý oves ale vzcházejí na polích patřících k farmě dobře.

23.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení