VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidi "baví" Habsburgové

Linec – Barokní zámek Schönbrunn, letní sídlo Habsburgů, byl i loni nejnavštěvovanější vídeňskou památkou se 2 467 000 návštěvníky.

6.8.2010
SDÍLEJ:

Schönbrunn láká.Foto: Deník/repro

Druhé bylo stejnojmenné zoo se 2 183 000 hosty (proti předešlému roku o 400 000 méně). 20 000 turistů ztratilo známé obří kolo (640 000). Další v pořadí návštěvnosti je Albertina (loni 630 000 místo předloňských 997 000). Velký skok dopředu udělaly císařské apartmány s muzeem Sisi a stříbrnou komorou (586 000).

Přeplněné kriminály

V Horních Rakousích je ve výkonu trestu 1276 osob. Z toho 398 sedí v nejpřísněji střeženém rakouském vězení v Garstenu. Kapacita tohoto zařízení je tedy naplněna na 111 procent, zaznamenal linecký deník OÖN. Na hranici kapacity jsou věznice v Linci (98 procent), Subenu (99) a ve Welsu (92). Ředitel správy věznic Karl Drexler tvrdí, že každá věznice má své rezervy – je–li například na cele alespoň jeden televizor, mohou být například zrušeny společenské prostory a podobně.

Jednotné krabičky cigaret?

Evropská komise chce, aby v budoucnu byly všechny cigarety v jednotném černobílém obalu bez log. Napsal to deník OÖN. Dalším plánem komise je prý zákaz umístění cigaret v trafikách na viditelném místě.

„Podle tabákové branže by se tak zabetonovaly současné podíly velkých značek na trhu, byla by vyřazena jejich konkurence přinášející inovace a podpořilo by se pašování cigaret ze zemí mimo EU,“ píší OÖN. „Kromě toho by trafikanti a konzumenti byli takto stigmatizováni a nepřiměřeně zatíženi, jak tvrdí mluvčí Imperial-Tobacco Manuel Güll.“ Evropská komise chce o těchto plánech diskutovat online s veřejností, která by měla spolurozhodnout.
Deník poznamenává, že v Irsku platí nejen totální zákaz kouření v restauracích, ale i zákaz vystavování tabákových výrobků v prodejnách – zájemce o koupi si musí vybírat ze seznamu a trafikant mu zboží vyndá z pod pultu. V Anglii mají být cigaretové automaty a vystavování tabákového zboží zakázány od listopadu 2011.

Veletrh jako lidová slavnost

Veletrh Mühlviertlu ve Freistadtu se po několika neúspěšných letech „vrací ke kořenům“, napsaly OÖN. Vstup na něj bude zdarma a místo veletrhu má jít o lidovou slavnost. „Čím je pro Mnichovany Oktoberfest a pro Linečany Urfahranermarkt, tím má být pro Mühlviertel tato lidová slavnost,“ říká v deníku prezident veletrhu Gerhard Pirklbauer.

Akce bude 12. – 15. srpna, pivní stan otevře už 11. srpna v 16 hodin. Přijat byl limitovaný počet 150 vystavovatelů. Z novinek je připravována hala uměleckých řemesel, do programu pak volba nejsympatičtějšího krojovaného páru Mühlviertlu a průvod krojovaných 1200 účastníků. V hale lahůdek bude osmnáct vystavovatelů nabízet k ochutnání a prodeji své produkty. Jak se připravují, to bude třikrát denně prezentovat kuchař z Gutau Edi Priemetshofer. „Vyjde–li počasí, počítáme se 40 000 návštěvníků,“ říká Pirklbauer.

Autor: Vladimír Majer

6.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Rychlý si na otáčivém hledišti v Českém Krumlově ve hře Ženy Jindřicha VIII. zahraje dvojroli.

Hraje v paruce a bez nápovědy

Sběratelka poslala svůj poklad dál. Přispěla na dobrou věc!

Pomohou i náušnice

AUTOMIX.CZ

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Potřebujete nové auto, ale nemůžete či nechcete za něj utratit mnoho peněz? Pak samozřejmě začnete hledat mezi ojetinami. A co když plánujete utratit nejvýš padesát tisíc korun? Lze za takové peníze koupit slušné a spolehlivé auto?

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria. 

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

České Budějovice – Od čtvrtka jezdí řidiči po novém kruhovém objezdu v křižovatce ulic Husova a Strakonická. Rondel o průměru 59 metrů je první dokončenou součástí propojky sídlišť Vltava a Máj. Její stavbu kraj s městem zahájil v dubnu. Práce za 110 milionů korun mají být hotové příští rok v květnu.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

České Budějovice - Plánujete-li výstup na Černou věž v době od 7. do 9. září, zvolte jiný termín. V uvedených dnech zůstane památka pro veřejnost uzavřena kvůli přípravě a realizaci každoročního projektu Vltava žije.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení