„Na Lipně ubývají dravci, a jednou z příčin je i to, že jsou vystaveni nadměrnému rybářskému tlaku, proto jsme zavedli několik nových opatření,“ vysvětlil rybářský hospodář Jihočeského rybářského svazu Milan Hladík.

Za prvé byly stanoveny dvě nové chráněné rybí oblasti – zátoky Kyselovská a Hadí Luka, kde platí celoročně zákaz rybolovu. „Rezervace budou na břehu označeny cedulemi a na vodě bójemi,“ upřesnil Hladík s tím, že současně svaz posílí rybářskou stráž. „Na Lipně působí asi třicet strážných a do budoucna máme vizi vybudovat profesionální rybářskou stráž, která by se touto prací zabývala na plný úvazek,“ nastínil Hladík. V celém kraji nad rybolovem dohlíží přibližně šest set strážných a jen na Lipně za loňský rok stráž uskutečnilo tři tisíce kontrol.

Lov dravců

Nejvíce se ale rybářů nejspíš dotkne omezení způsobu lovu dravých ryb. Jihočeský svaz zakázal hlubinnou přívlač při použití motoru a také omezil lov dravců „na rybičku“ – lze použít pouze celou rybičku o minimální délce dvacet centimetrů.

„Už to bylo třeba, na Lipně se nedá už tři roky chytit pořádná štika,“ poznamenal k novince rybář z Českých Budějovic Michal Bakalář. Jiní ovšem nad novým omezením neskrývali údiv. „Dvacet centimetrů? To prakticky znamená, že se nebudou moct lovit menší dravci. Nedovedu si představit chytit na tak velkou nástrahu candáta,“ poznamenal Martin Kalina.

Mezi další úpravy v pravidlech rybolovu, který Jihočeský územní svaz od letoška zavedl, patří také hájení okouna říčního, které platí od 1. ledna do konce dubna.

Jihočeský svaz vysazuje na svých revírech celkem dvacet tři druhů ryb, včetně několika chráněných. Loni činila násada přes 432 tun, což je celkem tři miliony kusů ryb.

Na mimopstruhových revírech jihočeští rybáři za loňský rok ulovili 433 tun ryb (250 000 kusů), z toho 350 tun tvoří kapr. Na pstruhových revírech to bylo 12 tun úlovků (dvacet tisíc kusů).