Neuvěřitelný nápor zažívá každoročně během Vánoc českobudějovická čistírna odpadních vod. Lidé v tuto dobu vylévají do dřezů a záchodů velké množství potravinářských tuků, které vodohospodářům přidělávají práci. Jenom loni jich přiteklo na čistírnu devět tu. Letos by se však situace mohla změnit. V Budějovicích jsou totiž poprvé k dispozici speciální popelnice na olej.

Už v květnu je po městě rozmístila společnost Eko-PF, která se věnuje biologické likvidaci odpadů. Občané si na nové zelené popelnice pomalu zvykají. „Je to stále poměrně nová služba, lidé to teprve objevují, ale každý měsíc se množství odevzdaných tuků zvyšuje,” uvedl obchodní manažer společnosti Dušan Brodský.

V Budějovicích jsou speciální nádoby zatím na osmi místech na sídlištích Máj a Vltava. Olej se do nich ukládá v uzavřených PET lahvích či kanystrech. Jednou za měsíc je pak společnost Eko-PF vyváží a předává k dalšímu zpracování. „Ve specializované firmě se použitý olej filtruje a následně využívá například v kosmetickém průmyslu nebo jako příměs do biopaliv,” vysvětlil Brodský.

Jedna popelnice je k dispozici také v budově společnosti Eko-PF v Rudolfovské ulici, lidé mohou olej odvézt i do sběrných dvorů. V dalších letech se navíc počet nádob ve městě zřejmě zvýší. Magistrát zpracovává projekt týkající se sběru biologicky rozložitelných odpadů a právě popelnice na potravinářské tuky by v něm neměly chybět. Eko-PF je chce umístit ještě na řadu míst, například do Rožnova nebo Suchého Vrbného.

Mnozí obyvatelé by to uvítali. „Zatím olej takto nevyhazuji, protože poblíž žádnou popelnici nemáme, ale kdyby tu byla, určitě bych jí využila,” komentovala Petra Červenková z Pražského sídliště.

Určitým testem budou nadcházející vánoční svátky. Brodský doufá, že lidé začnou tuky vyhazovat do popelnic a už je nebudou vylévat do dřezů či záchodů. To totiž každoročně způsobuje řadu problémů. „Po ochlazení tuků v kanalizaci vznikají hrudky, na které se postupně nabalují a zachycují další nečistoty. Kvůli tomu dochází k ucpávání kanalizace a haváriím čerpacích stanic,” popsal technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold.

Kromě toho se tuky v kanalizaci částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak způsobují korozi stěn potrubí. Navíc se olej často smísí s jinými nečistotami, vytvoří tuhé nánosy a brání průtoku vody. „Odstraňování nánosů je pak pro nás velmi nákladné. S ještě většími finančními výdaji je ale spojena likvidace tuků, které přitečou na čistírny odpadních vod,” doplnil provozní ředitel společnosti Čevak Lubor Tomanec. Přitom loni jenom během Vánoc doputovalo do českobudějovické čistírny okolo devíti tun olejů a tuků.

Stále více obcí proto žádá o speciální popelnice od Eko-PF. Jsou již například na Borku, v Ševětíně, Úsilném nebo Chotýčanech. Osm jich stojí také v Rudolfově. „Máme je od jara. Ten nápad se nám samozřejmě líbil a chtěli jsme ho podpořit, aby lidé přestali olej vylévat do kanalizace,” řekl starosta Vít Kavalír.

Obyvatelé si podle něj na novinku rychle zvykli a olej do popelnic skutečně nosí. „Za pár měsíců situaci zhodnotíme, ale myslím, že už nyní to funguje opravdu dobře,” dodal Kavalír.

V příštích letech by mohlo speciálních nádob na Českobudějovicku ještě přibývat. Společnost Eko-PF sama nabízí spolupráci dalších obcím, mnozí ji oslovují i sami. „Pokud by lidé někde popelnici chtěli, mohou za námi přijít. Jsme připraveni jejich přání vyslyšet,” uzavřel Brodský.

POPELNICE NA OLEJ
České Budějovice (8 nádob, sídliště Máj a Vltava)
Rudolfov (8 nádob, v místech separačního sběru, např. u školy)
Adamov (1 nádoba, u prodejny potravin Jednota)
Borek (9 nádob, v místech separačního sběru)
Dříteň (3 nádoby, sběrný dvůr, obchod + Chvalešovice)
Hosín (3 nádoby, u recyklačních kontejnerů)
Hrdějovice (1 nádoba, u OÚ)
Vitín (1 nádoba, u prodejny)
Ševětín (3 nádoby, Zahradní a Vlkovská ulice)
Úsilné (2 nádoby, za úřadem, rozcestí k lesu)
Libníč (3 nádoby, u prodejny, u domova, Jelmo - náves)
Chotýčany (2 nádoby, za úřadem, u rozcestí)
Hlincova Hora (2 nádoby, Kodetka, u restaurace)