VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitel domu pro seniory skončil v cele

České Budějovice /AKTUALIZOVÁNO/ – Měl to být výstavní dům pro seniory, na který se nezmohlo město České Budějovice. Při otevírání soukromého objektu nazvaného Senior dům na okraji sídliště Vltava se nešetřilo velkými slovy.

4.5.2012 1
SDÍLEJ:

Jídelna Senior domu praská při jednání o budoucnosti tamních obyvatel ve švech.Foto: Deník/Edwin Otta

Teď se chystá dražba nemovitosti. Klienti jsou v nejistotě ohledně budoucnosti. A Stanislav Snášel, majitel a jednatel táborské společnosti L a S, která nechala dům postavit, je za mřížemi a policie rozhoduje o tom, jestli bude vzat do vazby. Snášel je obviněn z úvěrového podvodu. Na akci si půjčil, ale nesplatil úvěr a dluží i dodavatelům stavby a dalším subjektům.

Vrchní komisař Martin Čondl, který případ vyšetřuje, nevyloučil, že nynější obvinění bude i rozšířeno. „Prověřujeme další okolnosti. Předpokládáme, že dosavadní trestní stíhání může být ještě rozšířeno, a to jak u této konkrétní osoby, tak i u dalších možných spolupachatelů," řekl Čondl.

Podle informací Deníku například policie prověřuje i dopisy, které v minulých dnech rozeslal klientům Senior domu Snášelův právní zástupce. Existuje totiž podezření, že firmy ovládané Snášelem zpronevěřily několik milionů, které důchodci složili jako kauce nebo předplatné na budoucí služby. A přitom ještě v minulých dnech Snášelovy firmy vymáhaly doplatky kaucí po seniorech pod hrozbou exekuce!

Není divu, že senioři vnímají postup policie jako zadostiučinění. „Jen ať ho zavřou. Co jsme si vytrpěli, to si nikdo neumí představit," svěřila se včera jedna z klientek Senior domu.

Mnozí prodali své byty či domy, nebo je předali svým dětem a sami se nastěhovali do zbrusu nového soukromého domova pro seniory v Českých Budějovicích. Na okraji sídliště Vltava chtěli prožít klidné stáří. Teď zažívají těžké dny. Firma L a S, které domov patří, má totiž dluhy, je v konkurzu a objekt čeká dražba.

První by se mohla uskutečnit někdy v červnu nebo v červenci. Deníku to řekla Ivana Touschková, ředitelka firmy IKT Insolvence, která je insolvenčním správcem společnosti L a S. Vyvolávací cena objektu by měla být 350 milionů korun. Znalecký posudek zní na 330 milionů korun.

„Kontaktovalo nás zhruba pět zájemců o koupi domu," uvedla Touschková a doplnila, že nelze zavázat příštího vlastníka, aby v objektu trvale nechal bydlet současné nájemníky. Na druhou stranu ale Touschková upozornila, že  nájemníci mají nyní nové smlouvy na dobu neurčitou, které lze vypovědět jen z vážných důvodů. Poukázala i na fakt, že dům byl už stavěný jako domov pro seniory a je nepravděpodobné, že by nový majitel sáhl k nějakým radikálním změnám.  K uklidnění situace v domově by mohlo posloužit i to, že soud nedávno potvrdil, že nové smlouvy jsou uzavřené podle práva.

Nové smlouvy se totiž nedávno neúspěšně pokusil zpochybnit právní zástupce Stanislava Snášela, táborského podnikatele, kterému patří zadlužená společnost L a S. Podle Ivany Touschkové ale zadlužený podnikatel a jeho právní zástupce jen záměrně zdržují a komplikují řešení problémů.

Jako příklad může sloužit kauza z minulých dnů. Klienti domova museli při nastěhování složit kauce na nájem na tři měsíce dopředu a také si předpláceli některé nadstandardní služby. Mnozí zaplatili i více než sto tisíc korun. Když se domov seniorů dostal do dluhů, tak se změnil správce, aby dále nenarůstaly dluhy. Staré smlouvy měly být správně vypořádány a klientům vráceny kauce i „nevyčerpané" peníze za nadstandardní služby.

K výplatě se ale zadlužené firmy spojené s osobou Stanislava Snášela neměly. A dokonce klienti dostali dopisy, že nyní platí nájem někomu jinému, a tak ubyly peníze z kaucí. Proto po nich chtěl kauce doplatit a tuto informaci doplnila i poznámka, že částky je možné vymáhat i exekucí.

Pro klienty to byl skutečný šok a tímto postupem byli překvapeni podle krajského policejního mluvčího Jiřího Matznera i policisté, kteří úpadek L a S Tábor vyšetřují jako úvěrový podvod.

Přitom klienti domova nyní řádně platí na účet doporučený insolvenčním správcem a z jejich peněz je hrazen běžný provoz objektu. Za bývalým správcem totiž zůstaly dosud neuhrazené dluhy například u českobudějovické teplárny. Nezaplacená je dosud také částečně mzda zaměstnanců domova seniorů. A existují i další pohledávky.

Policisté při obvinění z úvěrového podvodu vycházejí z toho, že Stanislav Snášel při žádosti o půjčku na stavbu Senior domu v Českých Budějovicích měl údajně v roce 2007 zatajit ručení za starší finanční závazky ve výši 33 milionů korun. Díky tomu si mohl půjčit částku 270 milionů korun. „Pokud by informace nezatajil, úvěr by nebyl poskytnut. Takto však byl úvěr poskytnut a také byl vyčerpán. Do dnešního dne však nebyl splacen," uvedl k případu krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Snášelova společnost L a S měla úvěr použít na stavbu Senior domu na okraji sídliště Vltava v Č.  Budějovicích. Úvěr ale  nesplatila a dluží i stavebním firmám a dalším subjektům. Spolu s penále jde možná až o miliardu korun.
V dluzích se přitom ocitla i společnost Senior resort, která českobudějovické zařízení donedávna pro firmu L a S provozovala. Velké pohledávky u Senior resortu má například budějovická teplárna. A to museli senioři skládat při nastěhování kauce ve výši tří měsíčních nájmů a také si předpláceli nadstandardní služby většinou částkami 50 až 100 tisíc korun.

V domově nyní žije kolem 150 klientů, obsazena je zhruba polovina z 300 bytů. Kauce by měly podle informací Deníku činit kolem tří milionů korun a další zálohy na služby by měly činit dalších možná až pět milionů korun. Předběžný insolvenční správce však na účtech Senior resortu hotovost prakticky nenašel.

Při vyšetřování případu  nyní policisté objevili zhruba tři miliony korun v hotovosti. Neoficiálně se má jednat o peníze, které by odpovídaly hodnotě složených kaucí. Jenže 
z dosavadního šetření v účetnictví to zatím nevyplynulo. Pokud by se skutečně jednalo o kauce, tak by se senioři mohli dočkat alespoň části peněz, které Senior resortu v dobré víře svěřili. Další otázkou jsou ale peníze, kterými se předplácely nadstandardní služby.

Společnost L a S je nyní v konkurzu, u Senior resortu rozhoduje o konkurzu soud. Stanislav Snášel v minulosti některé pohledávky za svými firmami označil za sporné a o zbytku tvrdil, že je dostatečně kryt třeba nemovitostmi. Ty ale mají hodnotu zhruba jen ve výši poloviny dluhů.

Autor: Edwin Otta

4.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Řídil opilý, odnesla to lavička

České Budějovice – Hodně toho vypil 35letý muž z krajského města před tím, než v noci počátkem srpna havaroval. V Peugeotu 407 se proháněl městem opilý, až spadla klec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení