VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maminky s dětmi v Drahotěšicích mají své místo, kde se schází

Drahotěšice – Pravidelná setkání maminek s dětmi, ale 
i dětské dny nebo třeba drakiády a další různorodé akce pořádají členky drahotěšického Mateřského centra Drahoušci.

20.3.2015
SDÍLEJ:

Noční drahotěšení je březnová akce, při které maminky s dětmi přespí v prostorách centra.Foto: archiv MC Drahoušci

Mateřské centrum Drahoušci vzniklo v roce 2010 na popud asi šesti nebo sedmi maminek, které měly malé děti, jež dosud nenavštěvovaly školská zařízení. „Měly jsme každá jedno dítě ve věku přibližně dva roky. Chtěly jsme, aby si spolu děti mohly pohrát, zvykly si na kolektivní hry a podobně," vypráví Lenka Vavříčková, která je zároveň členkou centra už od počátku.

„My maminky jsme tak získaly možnost si popovídat 
o společných tématech, tedy 
o dětech – o jejich výchově, ale i dalších věcech, které k tomu patří," doplňuje.

Obec nově vzniklému centru poskytla za symbolickou cenu prostor v budově obecního úřadu. „Za pomoci několika menších sponzorských darů jsme si prostory vymalovaly, vybavily nábytkem 
a od té doby se zde pravidelně jednou až dvakrát týdně scházíme. Ze všech je teď výborná parta. A moc rádi Drahoušky navštěvujeme, což byl náš původní záměr," říká Lenka Vavříčková.

Počet aktivních maminek, které docházejí do drahotěšického mateřského centra, se mění. „V jednu dobu se nás scházelo i dvanáct, ale postupně se některé členky odstěhovaly, jiné začaly chodit do práce a na Drahoušky už nemají čas. Nyní má centrum osm členek, pravidelně se nás ale schází přibližně čtyři nebo pět," říká Lenka Vavříčková.

„Dětí se ale sejde vždy alespoň deset. Ty nejmenší, se kterými jsme to všechno začaly, již chodí do první třídy. Proto jsme změnily otevírací dobu centra na odpolední časy," vysvětluje.

Nejen na vítání léta, ale i na dalších akcích se díky Mateřskému centru Drahoušci scházejí místní lidé.

Po celý rok pořádají Drahoušci mimo pravidelných setkání i různé větší akce. „Máme řadu akcí podle ročních období, na podzim vyrábíme draky a pořádáme drakiádu, na jaře se zase pouštíme do výroby jarní výzdoby, v létě máme borůvkobraní a podobně, nechybí ani pravidelná dětský den a loučení s létem," vypočítává Lenka Vavříčková.

Právě v březnu MC Drahoušci pořádá i oblíbené Noční drahotěšení. „Rodiče i s dětmi přespí 
v prostorách centra ve spacácích. Je to akce, která je propojená s měsícem knihy a čtenářů. Takže si půjčíme různé knihy z místní knihovny a večer z nich dětem předčítáme," popisuje březnovou akci aktivní členka centra.

Drahoušci tak v Drahotěšicích fungují i jako pořadatelé kulturních akcí. „Naším cílem je zkrátka co nejvíce naplnit volný čas nejen našim vlastním dětem, ale i všem ostatním, třeba i z okolních obcí. Chceme poskytnout lidem ve vesnici možnost setkat se a popovídat si. Vytváří se tak komunita, která dříve na vesnicích normálně fungovala," končí vyprávění Lenka Vavříčková.

Co chystají Drahoušci22. března: Vítání jara – vynášení Morany, sraz v 15 hodin u obchodu
28. března: Setkání občanů
Duben: Tvoření pro dospělé – výrobky z plsti
25. dubna: Vyrábění čarodějnice
30. dubna: Pálení čarodějnic
30. května: Volejbalový turnaj na malém hřišti
27. června: Vítání léta

Autor: Jana Klomfarová

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení