VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marie Šimková Kotrčová slaví životní jubileum

V neděli 18. března se dožívá významného životního jubilea 70 let profesorka klavírní hry na Konzervatoři v Českých Budějovicích MgA. Marie Šimková Kotrčová.

18.3.2012
SDÍLEJ:

Profesorka Marie Šimková Kotrčová učí na Konzervatoři v Českých Budějovicích, na snímku s patnáctiletým klavíristou Martinem Noskem. Foto: Deník / Jaroslav Sýbek

Celý život zasvětila především pedagogické práci se svými žáky. A bylo jich nespočitatelné, požehnané množství. Mnozí po absolutoriu studovali i v zahraničí a jsou rozeseti po celém světe.

Marie Šimková Kotrčová se narodila 18. března 1942 v Praze. Vystudovala pražskou konzervatoř u prof. Arnoštky Grünfeldové. Pak se jejím osudem staly jižní Čechy. Svoji pedagogickou činnost začala v roce 1963 na LŠU Bohuslava Jeremiáše v Českých Budějovicích. Přitom dálkově studovala na AMU v Praze, kterou ukončila roku 1968. Jejími učiteli byli vynikající umělci a pedagogové té doby. Jména František Rauch, Josef Páleníček, Zuzana Růžičková jsou dodnes hudební pojmy. Absolvovala u prof. Pavla Štěpána.

Na konzervatoři v Budějovicích působí od jejího založení v roce 1991. Vychovala celou plejádu klavíristů, kteří pravidelně přiváželi ceny a ocenění z mnoha národních i mezinárodních soutěží. Například pravidelná klavírní soutěž v Ústí nad Labem, Košice, Concertino Praga, smetanovská soutěž v Plzni, chopinovská v Mariánských Lázních, Amadeus v Brně, ale  i Londýn, Hamburg, Kaunas v Litvě, Pinerollo v Itálii.

To je pouze výčet míst, kde žáci získali jenom ta nejvyšší ocenění. Prof. Šimková Kotrčová byla dvanáctkrát oceněna a ohodnocena jako nejlepší pedagog v republice!  V roce 1996 opustila ZUŠ v Českých Budějovicích a přešla i se svými žáky na ZUŠ v Českém Krumlově, kde našla velké pochopení pro svoji práci.
Její žáci se pak i odtud pravidelně zúčastňují soutěží a přivážejí do Krumlova ta nejlepší ocenění. Obrovská tvůrčí pedagogická aktivita, neznající dny volna ani prázdniny, musí ale přinést i radost. Marie Šimková Kotrčová dodává –  je to radost z práce, která je zároveň mým celoživotním koníčkem. Je docílena velkou pílí a snahou obou. Pedagoga i žáka. Je to radost prožívaná a rozdávaná. Dávat lidem zážitky, které hladí a povznášejí duši. To je vlastně hlavní smysl naší společné práce. Mé i mých žáků!

Paní profesorce přejeme mnoho dalších let ve zdraví a mnoho radosti, rozdávané do všech stran!

KAREL NOSEK, Autor je bývalým dirigentem Jihočeské filharmonie.

Autor: Redakce

18.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení