„Grémium Guinnessovy knihy rekordů stvrdilo oficiálním diplomem, že v Hauzenbergu byl 13. prosince vytvořen světový rekord v počtu andělů na jednom místě,“ píše list PNP. Bylo jich 1039 (Deník informoval). „Hauzenberg je tak na světě jediným místem, které se smí nazývat Městem 1039 andělů,“ blahopřeje PNP.

Rybářský blešák za humny

V Perlesreutu nedaleko českých hranic bude 1. máje od rána už patnáctý rybářský „blešák“. V posledních letech tu své použité náčiní nabízí kolem 200 rybářů. „O tomto trhu se říká, že je jedním z největších a nejkrásnějších v Dolním Bavorsku,“ píše list PNP. Do Perlesreutu se sjíždějí tisíce lidí, protože se tu dá sehnat i lecjaká jiná než rybářská rarita. Pořadatelé ujišťují, že mají dostatek krytých míst k posezení, toalet i parkovišť.

Zaplatí za malého vandala

Sedmiletý kluk z dolnobavorského Pfarrkirchenu se musel zodpovídat před soudem v Eggenfeldenu za ulámání větví u městského stromu. Podle svědků i prvotního plačtivého doznání na policii v přítomnosti matky měl chlapec se stejně starým kamarádem loni v únoru zničit strom, který byl vysazen několik měsíců předtím při rekonstrukci ulice. Kluci z něj olámali větve, aby s nimi mohli otloukat led ze zamrzlé kašny. Stromek bez větví samozřejmě uhynul.
Po prvním doznání začali chlapci vehementně zapírat. „Jeden z otců dokonce přinesl metr a argumentoval, že jeho syn měří 110 cm, má dosah 160 cm, ale první větve na stromě že začínaly až ve 170,“ píše deník PNP.

Věc nakonec skončila u soudu a ten po dokazování uložil sedmiletému vandalovi, respektive jeho rodičům, uhradit městu škodu 303,67 eura. „Že školák musel před soudce, to zákon připouští,“ píše PNP. „V sedmi letech sice z právního hlediska ještě zdaleka není trestně odpovědný, ale způsobilý k projednání deliktu ano. Zákonodárce totiž vychází z toho, že člověk už v tomto věku ví, co se smí a co ne.“

Učitelská bída

V příštím školním roce bude v Horních Rakousích chybět minimálně 33 učitelů středních škol, zejména v předmětech němčina, angličtina a matematika. „Velmi potřební jsou také chemici, latiníci a fyzikové,“ píše linecký deník OÖN. Podle zemského školního rady se za posledních deset let o místo ucházel například jen jediný učitel latiny. Nepokryto je 650 hodin. Teoreticky by tak od podzimu chyběli učitelé pro 4125 žáků. Situace je dnes taková, že v zemi učí zčásti i studenti pedagogických škol a praktikanti po absolvování tří povinných semestrů.

„A to je podle zemského inspektora Kapplmüllera teprve začátek, protože v roce 1012 odstartuje v pedagogické profesi velká penzijní vlna,“ dodávají OÖN. Do roku 2025 odejde do důchodu polovina všech dnešních učitelů. Na středních školách je v penzijním věku každý desátý kantor. Na základních školách by mohlo jít v příštím roce do důchodu 450 učitelů, z toho 172 už teď.