VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mistr kanárů od Pasova

Pasov - Herbert Kinateder (67) z Büchlbergu v okrese Pasov koupil svého prvního kanárka ve svých devíti letech.

25.1.2012
SDÍLEJ:

Král kanárů pan Kinateder. Foto: Deník/repro PNP

„Dnes je v jejich chovu mistrem Německa,“ napsal deník PNP. Titul získal na výstavě v Bad Salzuflenu. Čtyři jeho samičky dostaly za kresbu peří, základní barvu, stavbu těla, tvar křídel, postoj a celkový dojem ve své kategorii 368 ze 400 teoreticky možných bodů.

Jak stárnou vkladní knížky

Důchodkyně z Welsu našla starou vkladní knížku své dcery s pakatelní úložkou 100 šilinků a odebrala se do Volkskreditbanky, aby knížku zrušila a jí vyplatila 2,16 eura. „K jejímu údivu zjistila, že banka už vklad zrušila,“ napsal deník OÖN a dodal, že paní nešlo o ty drobné, ale o princip – co kdyby na knížce byla daleko větší částka… Přinejmenším by prý očekávala vyrozumění o postupu peněžního ústavu.

List uvádí, že se to ale ukázalo docela složité. „U anonymních vkladních knížek nepotřeboval střadatel prokazovat identitu, takže banka neznala jeho jméno ani adresu,“ píší OÖN s odvoláním na ředitele VKB banky Franze Kellermayra. Vyrozumění střadatele tedy nebylo možné. Na dotaz, co se tedy děje se starými knížkami, uvedl, že „osiřelé“ knížky ze sedmdesátých a osmdesátých let byly transferovány na sběrné konto a tam dále úročeny. Střadatel může přijít třeba po 35 letech a úložka je mu vyplacena.

Anonymních knížek jsou v Rakousku ještě tisíce, ale málokdy jsou na nich větší úpory, zpravidla jde o sto šilinků či méně. Banky prý nepřiměřeně zatěžují, protože anonymní knížky vyžadují obzvláštní kontrolu kvůli možným zneužitím.

Ztrácejí se mladí ze škol

Zaměstnanecká komora Horních Rakous analyzovala různá data a zjišťovala další vzdělávání 15letých z roku 2006. Konstatovala, že ze 12.349 mladistvých po čtyřech letech už není ve vzdělávacím systému - ai v učení - 821 z nich, tedy sedm procent.

Obdobné téma rozebírala i statistika zemské vlády. Z 15-19letých „mizí“ z pracovního trhu téměř sedm procent mladých mužů a dvanáct procent děvčat. V Linci a Steyru je to dokonce 16 procent mladých žen. Ve skupině 15-29 let je to téměř 22 000 mladých, z toho 8100 mužů. 70 procent těchto „občanů v domácnosti“ je rakouskými občany.
„Všichni tito lidé bez ukončeného vzdělání se „vynořují“ na pracovním trhu až léta poté jako pomocné síly, když skončí finanční podpora jejich rodičů,“ píše deník. Ukončené profesní vzdělání nemá 17,7 procenta 20-24letých v Horních Rakousích. Oficiální statistiky mluví o 13 procentech.

Razie v Pasově

Dopravní policie v pasově oznámila potřetí velkou radarovou akci na území města. Tentokrát uvedla, kde bude měřit, ale ne kdy, napsal deník PNP. Uskuteční se od pondělí do neděle 5. února. Přístroje jsou prý nastaveny tak, aby „blýskaly“ až při 65 km/h v padesátikilometrových zónách. „Nechceme kasírovat, ale vychovávat,“ říká hlavní policejní komisař. Měřit bude policie Angerstraße, Regensburger Straße, Bayerwaldstraße, u školek, škol a domovů důchodců.

Autor: Vladimír Majer

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve středu 28. června budou rozlosovány fotbalové soutěže, řízené OFS České Budějovice.

Okresní fotbalový svaz ve středu rozlosuje soutěže

Levotočivá zatáčka se v úterý 27. 6. 2017 stala řidiči osudnou.
AKTUALIZOVÁNO
16

U Sudoměřic u Bechyně zemřel řidič

Host ze Sedlece si ceny pro nejlepšího hráče považuje

České Budějovice - Čerstvý mistr I.A třídy ze Sedlece Michal Chromý přijal pozvání na Hynkův memoriál a s týmem Mladého se po turnaji radoval z putovního poháru.

Bikiny v Temelíně zaujaly CNN víc než dostavba jaderné elektrárny

Málokdy se česká energetická společnost ČEZ a Česko vůbec dostane do hledáčků světových mediálních obrů tak intenzivně, jako tomu bylo v případě „plavkové" stáže v jaderné elektrárně Temelín. Soutěž o odbornou stáž v JET, kde hlavním kritériem nebyly vědecké schopnosti, ale figura studentek, pronikla do světových zpravodajských serverů.  

Otáčivé hlediště v Krumlově získalo další tři roky

České Budějovice/Český Krumlov - Až do roku 2020 může být otáčivé hlediště v zahradě státního zámku Český Krumlov. Smlouvu o pronájmu potřebných pozemků schválila českobudějovická rada města na svém posledním zasedání.

Lávka pro cyklisty u Meteoru chce dohnat zpoždění

České Budějovice – „Je strašně potřeba. Byla by super," říká Radek Šafařík z Nových Homolí o nové cyklotrase, která se plánuje z Českých Budějovic do Boršova nad Vltavou s odbočkou do Homolí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies