VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mistr světa chce jít dětem ve svém oddíle příkladem

České Budějovice - Milan Zach se věnuje jako koníčku bojovým sportům a na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity studuje tělesnou výchovu. „Jsem klidný člověk a když je někde nějaký konflikt, tak se mu radši vyhýbám. Nemám rád násilí," říká.

25.2.2014
SDÍLEJ:

Milan Zach.Foto: Deník/Edwin Otta

Kolik času věnujete sportovnímu tréninku a kolik přípravě do školy? A lze to vůbec oddělit, nebo je to ve Vašem případě jedno a totéž?
Sportovnímu tréninku se věnuji dvakrát až třikrát denně protože mám nejenom své tréninky ale také se věnuji tréninku dětí. Taekwon-Do je pro mě životní koníček a je pravda že škole moc nedávám. Samozřejmě, že když je třeba zabrat ve škole, tak jde na čas všechno stranou. Ale většinou si to dokážu zařídit tak, abych školu v pohodě zvládal a měl dost času i na Taekwon-Do.

Měl jste při studiu ohledně tělocviku problém s nějakým zápočtem?
Určitě jsou to ty předměty na které se musím učit, třeba anatomie a fyziologie mě opravdu nebaví, jinak se zápočtem z různých sportů nebyl problém.

Sám se můžete pochlubit sportovními úspěchy, vnímají to vaši svěřenci a myslíte, že to budou vnímat i budoucí žáci?
Myslím si že  určitě je to pro ně dobrá motivace, když je jejich trenér sám úspěšný a není to jenom trenér, který třeba v životě nezápasil.
Je to i pro mě motivace neustále se posouvat v tom, co umím, dál, abych mohl svým svěřencům ukázat, že se dá všeho dosáhnout, pokud oni sami budou chtít.

Máte za sebou učitelskou praxi, vedete děti v oddíle. Řekl byste, že platí, že nastupující generace hodně leží u počítačů a pohybu se moc nevěnuje?
Bohužel je to tak. Se stále se zvyšující nabídkou moderní techniky jsou děti čím dál více doma a raději sedí u počítačů, než aby začaly provozovat nějaký sport a dělaly něco pro sebe.

Máte mezi svěřenci v oddílu nějaký velký talent?
Máme pár výborných bojovníků, kteří už dnes pravidelně vyhrávají Mistrovství ČR a doufám že je to i nadále bude bavit a někam to dotáhnou.

Jsou vaši malí svěřenci trpěliví? Chápou, že je třeba trochu úsilí a píle, aby se dostavily skutečné výsledky?
Určitě, máme tam kluky, kteří chodí pravidelně na tréninky a pokud je čas, tak ještě chodí třeba každý druhý den 
na soukromý trénink s jedním z nás trenérů. To je super 
a mělo by to tak být, pokud chci něco dokázat, tak pro to musím něco udělat a to znamená, že musím makat víc než ostatní.

K bojovým uměním vás dovedli rodiče, filmy nebo kamarádi?
Kamarád, se kterým jsem se potkal na dovolené, mi říkal že dělá nějaký bojový sport. Když jsme se vrátili z dovolené a navštívili jsme se, tak měl doma boxovací pytel a hodně medailí, tak jsem se rozhodl to zkusit taky.

Jak dlouho se bojovým uměním věnujete a co považujete za své největší sportovní úspěchy?
Cvičím už 11 let. Mezi moje největší sportovní úspěchy patří 3. místo na mistrovství Evropy v Taekwon-Do, 4. místo na mistrovství světa 
v Kickboxu, 10 krát první místo na mistrovství České republiky v Taekwon-Do, 
2 krát mistr České republiky 
v Kickboxu.

Použil jste je už někdy bojové umění mimo tělocvičnu nebo trénink?
Jsem klidný člověk a když je někde nějaký konflikt tak se mu radši vyhýbám. Nemám rád násilí a i proto jsem nikdy to co umím nemusel použit proti někomu mimo tělocvičnu.

Asijská bojová umění bývala spojena i s duchovními cvičeními a sebezdokonalováním, nezapomíná se na to někdy v dnešní poněkud uspěchané době?
Určitě to tak je, v Taekwon-Do se hodně klade důraz na vzdělání a chování člověka, nicméně dnešní doba je taková, že už se bohužel tyto zásady trochu vypouští a stává se 
z Taekwon-Da více sport než umění.

Sledoval jste jako fanoušek sportu olympiádu, i když je to ta zimní?
Určitě, fandil jsem všem našim sportovcům, hodně Tomáši Vernerovi, protože je 
z Borovan a bylo by bývalo pěkné, kdyby takové malé městečko mělo medailistu 
z OH. Také doufám že se jednou Taekwon-Do ITF a nebo Kickbox dostanou na OH, protože jakmile by se to stalo, tak by se zvětšil zájem o tyto sporty a mělo by to pro ně obrovský přínos.

Autor: Edwin Otta

25.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté SK Mladé "35" vyhráli 61. ročník memoriálu Antonína Hynka starých pánů. Ve finále porazili pořádající Slavii ČB 3:2.
23

Hynkův memoriál vyhrála stará garda SK Mladé

Cipískoviště. Ilustrační foto

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies