„Postupné navyšování mléčných kvót je jedním ze způsobů, jak systém připravit na zrušení kvót,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič k plánovanému zrušení limitů produkce v roce 2015. Ministerstvo zemědělství to vítá. Podle Gandaloviče podpoří nové opatření konkurenceschopnost v tomto oboru zemědělské výroby a pomůže stabilizovat situaci na trhu.

Zemědělci vidí přínos hlavně kvůli určité rezervě, která je bude chránit před penalizací za překročení kvót. Zmíněná dvě procenta totiž představují v rámci České republiky 150 000 litrů mléka denně. Jen družstvo Jih, které sdružuje přes 200 členů a rozhodující měrou ovlivňuje trh v České republice, má denní produkci přes 900 000 litrů denně.

„Celkově to nic moc neznamená,“ uvedl člen vedení mlékařského družstva Jih Zdeněk Houška. „Oddálí se problém sankce za přečerpání kvóty,“ naznačil hlavní přínos nového opatření Houška. Kvóty by se podle něj navíc mohly zvedat o jedno procento i v dalších letech.

Současné omezení produkce mléka neumožňuje podle ministerstva zemědělství pružně reagovat na situaci na trhu. „Vysoká poptávka po mléčné surovině ze strany českých, německých i italských mlékáren způsobovala od druhé poloviny loňského roku růst cen mléka i růst cen mléčných výrobků,“ připomněl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček nebývalý cenový skok o desítky procent v závěru minulého roku.

Česká republika letos měla naplnit kvóty asi na 99 procent a užitkovost skotu za příznivých podmínek umožňuje navýšení produkce o dvě procenta, aniž by se měnily stavy dobytka. „Z hlediska chovatele to neznamená skoro nic,“ okomentoval včera plánované zvýšení kvót předseda ZOD Borovany Jindřich Kořínek.

„My čekáme, že kvótu naplníme, možná malinko přeplníme. Je to pro nás pojistka,“ uvedl předseda borovanského družstva, které má 650 dojnic. Jejich stavy ale nové kvóty neovlivní. „Navyšování skotu se nedá čekat. Kdo nově zrekonstruoval stáje, má naplněné kapacity,“ připomněl další aspekt Kořínek.

Podle některých názorů by se mohly změnit ceny mléka, ale to odborníci většinou odmítají, protože zvýšení limitů je příliš nízké.

Ministerstvo zemědělství ale může využít navýšení také ve speciálních programech. „Je na každém členském státu, jestli navýšení využije, dá do národní rezervy nebo použije na podporu specifických skupin producentů mléka, třeba mladých farmářů,“ naznačil možné použití zvýšených kvót Petr Vorlíček.