VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monopol na narkomany získá asi Prevent

České Budějovice - Po dvanácti letech má údajně končitkontaktní centrum Háječek, které pomáhá lidem závislým na drogách.

22.12.2009
SDÍLEJ:

V kontaktním centru si mohou lidé vyměnit stříkačky. Foto: Deník/Radek Gális

Jestli se vaše dítě počátkem příštího roku píchne o odhozenou jehlu, bude za to moci kromě bezohledného narkomana také liknavý přístup města a kraje.
Českobudějovické kontaktní a doléčovací centrum Háječek pro drogovou závislost k 31. prosinci oficiálně končí a město ani kraj neví, kam narkomany posílat. Do Háječku už ne.

Od počátku roku má totiž kontaktní centrum provozovat sdružení Prevent.
„Prevent vyhrál řízení na poskytovatele služby,“ potvrdil náměstek primátora Rudolf Vodička. „Má licenci na to, aby vykonával stejné služby, jaké dosud byly poskytovány v Háječku. Služby ve městě budou zajištěny dále.“
Vodička přiznává, že ani on neví, kde nové kontaktní centrum bude. „Prevent zatím nemá prostor, kde by mohl potřebné služby poskytovat. Doufám ale, že jej najde. Pokud ne, nedostal by peníze,“ dodal Vodička.

Dobrá adresa

„Od čtvrtého ledna bychom měli v Českých Budějovicích provozovat K–centrum,“ potvrzuje Michal Němec, výkonný ředitel sdružení Prevent. Sdružení v krajské metropoli vede několik projektů – terénní, substituční, doléčovací i poradenství. Jedno K–centrum má ve Strakonicích, druhé v Prachaticích.
„Zatím se rozhoduje mezi dvěma objekty, kde budeme,“ říká Michal Němec. „Ale zatím nemáme peníze na provoz K–centra,“ dodává.

Takže se stále neví, kam si mají narkomani přijít vyprat, umýt se nebo dojít vyměnit stříkačku.
V Háječku to zřejmě nebude. Předtucha zdejších pacovníků se začíná naplňovat.

„Před několika dny jsme se dozvěděli, že Jihočeský kraj doporučí radě vlády, aby peníze na provoz K–centra dostalo sdružení Prevent a ne my jako dosud,“ říká vedoucí občanského sdružení Háječek Kvetoslava Kotrbová, která v českobudějovickém K–centru pracuje od roku 1998.
Přitom kraj byl s Háječkem na jaře velmi spokojen. „Myslím, že centrum velmi dobře slouží svému účelu a je dobře odborně vedené,“ řekla tehdy krajská radní Jana Krejsová, která jako jedna z mála radních Háječek navštívila.
Kdy však nastal obrat? „Na vaše otázky odpoví vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Petr Studenovský písemně,“ nemohl Deníku ústně odpovědět krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud.

Přišli o přízeň

Sdružení Háječku docházejí peníze. „Rada vlády rozhodne o penězích počátkem ledna, ale my máme peníze jen do konce prosince. To končí i nájem prostor v Háječku. Platíme 27 000 korun měsíčně městu. V uplynulých letech nám město na nájem částečně přispívalo, ale letos jsme od něj nedostali ani korunu.“
Ročně přijdou do centra přes tři stovky klientů, vymění se skoro 70 000 stříkaček. „Jsme největší zařízení v kraji, loni jsme měli 42 % všech kontaktů v jižních Čechách,“ pokračuje Kotrbová.

Zařízení opakovaně dostalo odbornou certifikaci, která je zárukou kvality provozu zařízení a je ukazatelem, aby se jim dostalo podpory z veřejných prostředků.
Jenže Háječek z nějakých důvodů přišel o přízeň města i o přízeň kraje.
Zatímco sdružení Prevent dostalo letos od města statisíce na protidrogové projekty, Háječek nic.

Dražší vyhrává

Letos v létě město dalo přednost Preventu před Háječkem, když hledalo provozovatele kontaktního centra. „Že má sdružení Háječek odbornou certifikaci a je kvalitněji připraveno, nemělo vliv,“ krčí rameny Kotrbová. „Nabídli jsme levnější služby, ale v době finanční krize a nedostatku peněz město vybralo druhou, dražší organizaci.“

Náměstek sociálních věcí Rudolf Vodička připouští, že nabídka sdružení Háječek byla skutečně levnější.
„Důležitým kritériem výběru ale například bylo, zda v dané oblasti provozuje i jiné služby nebo zda má vlastní objekt,“ říká Vodička.
Spekuluje se o tom, že lidem narkomani v parku Háječek blízko centra města vadí. Navíc že místo stávajícího objektu by tam mohl vyrůst turisticky zajímavý objekt.

„Nám je ale jedno, kde budeme působit, třeba v nějakých bývalých kasárnách, které tady ve městě jsou, “ pokračuje Kotrbová.
Je přesvědčená, že celý rok hrálo všechno pro Prevent.
„Město přitom neřeklo, proč s námi není spokojeno. Ačkoliv je k nám od magistrátu tři čtyři minuty chůze, protidrogový koordinátor města tu za námi letos ani nebyl, i když jsme zástupce města zvali.“

Nervózní klienti

Nejenom pracovníci Háječku, ale také narkomani cítí nejistotu.
„Chodím sem už dva roky,“ říká klient kontaktního centra Jan.
„Můžu se tu umýt, vyprat, vyměnit buchny čili stříkačky nebo si popovídat se zdejšími zaměstnanci, co mě trápí a co potřebuju,“ říká.

Podobně to cítí i ostatní.
„Nejhorší je, že ani nemůžeme klientům říct, zda k nám mají přijít i po novém roce. Nevíme ani, na jakou jinou adresu je máme poslat. Kde se umyjou, vyperou a vymění stříkačky, když tady se to zavře,“ dodává Kotrbová.
Aby náhodou nepohazovali buchny po ulicích a parcích.

Kontaktní centrum:
– Zařízení nabízející nízkoprahové služby určené především uživatelům drog, ale i jejich rodičům či parnterům zahájilo svou činnost v Českých Budějovicích již v roce 1998.
– K 31. říjnu 2009 kontaktní centrum Háječek navštívilo 322 klientů. Průměrný věk je 26,8 roku.
– Letos se do konce října uskutečnilo celkem 7310 kontaktů s klienty.
– Ve výměnném programu bylo v tomto období vydáno celkem 54 439 kusů stříkaček.
– V uplynulých dvou letech se počet klientů v poradenství ztrojnásobil.

Autor: Radek Gális

22.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Boršovští v sobotu pořádali první letošní boršovský trh. U fotbalového hřiště vyrostly stánky s občerstvením, s ručně vyráběným zbožím jako šperky nebo cukrovinkami, nebo kořením
28

OBRAZEM: V Boršově nad Vltavou začíná jaro trhy

Suchdol nad Lužnicí /OBRAZEM/ - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.
28

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Zlatým Ámosem se stal Jihočech Lukáš Lis

Praha /VIDEO/ - Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal učitel češtiny a angličtiny Lukáš Lis ze základní školy Soběslav. Lis vyhrál i hlasování na internetu a stal se zároveň Ámosem sympaťákem. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho korunovala Ámosem češtinářem.

Stoletá Anna Buriánková se nejraději směje

Sezimovo Ústí - Když ve svých 22 letech mladá Anna přijela do Sezimova Ústí, všude rostlo jen obilí a stálo pár domků, kde našla bydlení. Jako první přijely do Baťova ženy a dívky a jak oslavenkyně říká, trochu se tu bez mužů bály.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies