VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Montessori centrum připraví děti na praktický život

České Budějovice -Své brány už zanedlouho otevře nové Montessori centrum v Českých Budějovicích. V jižních Čechách se přitom jedná o první centrum zabývající se Montessori pedagogikou.

25.6.2009 1
SDÍLEJ:

Zakladatelka Montessori centra v Českých Budějovicích Kristýna Beránková ukazuje jednu z montessori pomůcek, geometrická tělesa.Foto: Lucie Jakschová

Centrum Indigo uplatňuje právě pedagogiku Marie Montessori, jejímž cílem je pomáhat dítěti v poznávání okolního světa i sebe sama. V této koncepci se dítě stává samostatným, svobodným, aktivním člověkem, odpovědným za své jednání.


Pedagogika Marie Montessori je alternativní výchovně vzdělávací program, pomocí kterého začala před sto lety vzdělávat děti v Římě italská lékařka a pedagožka Maria Montessori. Jde o výchovu podle pravidel, která si tvoří děti samy pod vedením svého vychovatele, jehož role spočívá v nenápadné a taktní pomoci. To ostatně vyjadřuje i motto celé Montessori pedagogiky: „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“


Rozvíjí osobnost dítěte

Centrum je určeno pro děti od dvou do šesti let, kdy absorbují veškeré podněty, aniž by je selektovaly, a formují z nich svoji osobnost. „Proto nabízíme dětem ty nejkvalitnější informace a pomůcky, které naplňují jejich touhu po získávání nových poznatků,“ říká zakladatelka centra Indigo Kristýna Beránková.


Děti procházejí tzv. senzitivními obdobími, kdy mají zájem o konkrétní aktivity, jako je např. otevírání a zavírání dveří, šněrování, rozepínání a zapínání knoflíků nebo zipů, práci s písmeny, čísly nebo zájem o zvířata a rostliny ve svém okolí. Pro každou z aktivit je připravena vhodná pomůcka, která dítěti zprostředkuje ucelené poznání. Děti samy si přitom určují konkrétní pomůcku podle svého momentálního zájmu i dobu, po kterou se jí budou věnovat. Hry i výuka navíc probíhají v angličtině, takže se děti mohou nenásilnou formou naučit i základy angličtiny. Dětem je navíc přizpůsobeno i zařízení celého centra, pomůcky jsou umístěny v takové výšce, aby na ně děti bez problémů dosáhly.


V odborných rukách


Že děti budou opravdu v odborných rukách, svědčí i to, že Kristýna Beránková má výborné vzdělání. Vystudovala Montessori metodu pro děti od 3 do 6 let v Mnichově pod záštitou mezinárodní společnosti Association Montessori Internationale, kterou v roce 1929 založila sama Maria Montessori. Praktické zkušenosti potom získala jako au–pair ve Spojených státech amerických a v Německu.


Rodiče mohou přihlašovat své děti do Montessori centra nejen nyní, ale také po celou dobu prázdnin. Děti pak budou docházet minimálně jednou týdně, buď v dopoledních, nebo odpoledních hodinách. Pro rodiče, kteří budou mít zájem proniknout do Montessori pedagogiky hlouběji, jsou připraveny víkendové vzdělávací semináře přímo v Českých Budějovicích pod vedením kvalitní lektorky s mnohaletými zkušenostmi.


Montessori centrum Indigo pořádá 14. července od devíti do dvanácti hodin den otevřených dveří v místě centra na Lidické třídě 15. Po předchozí telefonické domluvě je možné si dohodnout i jiný termín.

Centrum Indigo je sice jediné, které se specializuje jen a jen na Montessori, tétopedagogice se ale věnují také v jazykové škole Lingo, která sídlí v ulici Na sadech. Hlídání pro děti od tří do šesti let s prvky montessori mohou rodiče pro své děti využít přes celý rok i během letních prázdnin, a to vždy od osmi do dvanácti hodin. Na programu bude kromě výuky montessori metodou výuka angličtiny, ale také pohybové aktivity, nebo jóga.


Lucie Jakschová

Autor: Redakce

25.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trabanty maďarských turistů v českobudějovické Krajinské ulici při výletě po Evropě. Vozy v dokonalém stavu budily velkou pozornost kolemjdoucích.
9

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Velice slibný výkon i výsledek, hokejisté Motoru zvítězili nad Kladnem 3:1

České Budějovice – V dalším z řady přípravných zápasů vyhráli hokejisté ČEZ Motoru po slibném výkonu nad svým soupeřem z WSM ligy Kladnem 3:1. Další zápas odehrají v úterý ve Strakonicích s extraligovou Plzní (17.30).

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

Slavnosti se zúčastní i Přemysl Otakar II.

České Budějovice – Historické městské slavnosti se blíží. Na první ročník z předloňského roku navazují 1. a 2. září stejnojmenné České Budějovice Železné a zlaté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení