VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Museli přelepit řády na 400 zastávkách

České Budějovice –V neděli 12. června začal fungovat nový systém MHD. Změnily se časy odjezdů i trasy

14.6.2011
SDÍLEJ:

Pondělí bylo prvním pracovním dnem, kdy českobudějovická městská hromadná doprava jezdila podle nových jízdních řádů. Mnoho lidí je proto na zastávkách pečlivě studovalo.Foto: Deník / Andrea Zahradníková

Půlnoční ověřování jízdních řádů, trocha ranního zmatku, dotazy na to, kam který spoj vlastně jede, ale i spokojenost. To všechno provázelo první pracovní den, kdy městská hromadná doprava v Českých Budějovicích jezdila podle nových jízdních řádů. Cestující si od neděle musejí zvykat nejen na jiné časy odjezdů, ale i obměněné trasy některých linek.

„Je to zkrátka zmatek. Teprve zjišťujeme, kam co jede. Byli jsme už na jízdní řád zvyklí a najednou je všechno jinak,“ postěžovala si včera po poledni starší žena na zastávce u Domu kultury Metropol. Dodala, že zatím ani nedokáže posoudit, zda jsou změny k lepšímu.

Většina cestujících se ale na novinky předem pečlivě připravila a cestování městem tak zvládla bez větších potíží. „V neděli večer jsem si opsala nové jízdní řády, takže je to v pohodě. Akorát jsem si teď všimla, že jsem na jeden spoj zapomněla,“ komentovala Dana Vávrová. Často podle svých slov jezdí linkou číslo 16 z Litvínovic, jejíž trasa byla nově zkrácena k nádraží. „To mi nevadí, stejně potřebuji obvykle jen do centra. Navíc se mi zdá, že to jezdí častěji, což je fajn,“ dodala.

Přípravu nepodcenila ani studentka Hana Kolářová. „Ještě o půlnoci jsem pro jistotu stahovala řády z internetu,“ vyprávěla. Samotné změny jí ale vyhovují. Nejčastěji totiž využívá linku číslo 3. Ta má stejnou trasu jako doposud, ale dočkala se posílení. „To bylo opravdu potřeba. Tímhle spojem jezdí spousta lidí jednak z univerzity, ale také z Máje a bývá neskutečně nacpaný,“ připomněla.

Zástupci českobudějovického Dopravního podniku se domnívají, že lidé zvádli přechod na nový systém dobře. „Hodnotíme to vesměs pozitivně, nezaznamenali jsme žádné větší problémy. V terénu jsem viděl, že mnozí cestující cíleně hledají nové linky, takže už očividně věděli, co je čeká,“ uvedl Radek Filip, vedoucí oddělení strategie a řízení dopravy.

Se změnami se ale museli vyrovnat i zaměstnanci Dopravního podniku. Absolvovali školení a první den jich na dispečinku sloužilo více než obvykle, aby mohli vyřizovat případné dotazy. Nejvíc zabrat pak dalo přelepování jízdních řádů na zastávkách. „Bylo to celkem náročné, protože máme více než 400 zastávek. Museli jsme posílit personál a postupovat podle přesného harmonogramu,“ popsal Filip.

Pracovníci řády vyměnili během sobotního večera, aby co nejméně omezovali cestující. Filipa však mrzí bezohlednost některých lidí. „Z několika zastávek řády během chvíle zmizely, lidé nám také sloupávali čísla linek. Nevím, jestli si je někdo chtěl odnést pro vlastní potřebu nebo prostě jen uškodit, ale zamrzí to,“ zdůraznil.

Nový systém MHD přinesl do dopravy v krajském městě celou řadu radikálních změn. Jeho tvůrci jsou ale přesvědčeni, že pro cestující to bude znamenat větší komfort. „Vycházeli jsme z pečlivého průzkumu jejich potřeb a neopomněli také zásadní požadavky a stížnosti veřejnosti,“ zdůraznila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Základem je šest páteřních linek označených čísly 1,2,3,5,9 a 11, které mají vzájemně provázané jízdní řády s odjezdy v krátkých a pravidelných intervalech. Některé spoje navíc změnily trasu tak, aby bez zajížděk propojily jednotlivé městské čtvrti a uzlové body. „Týká se to například dvojky. Od polikliniky Sever nyní míří přímo na Senovážné náměstí, nezajíždí tedy k nádraží,“ upozornil Filip.

Úplnou novinkou je linka číslo 5, která jezdí ze sídliště Máj přes Strakonickou a nádraží až do Rožnova. Také by se mělo ulevit doposud přetíženým spojům, především lince číslo 3. Ta se totiž dočkala posílení. Ve špičce mezi sedmou a osmou hodinou jezdí každé čtyři minuty, o víkendu pak v desetiminutových intervalech.

Jen s časovými posuny musí počítat cestující na linkách číslo 4,7,8 či 10. U ostatních nastaly drobné změny tras, například číslo 11 přeložil Dopravní podnik z Pekárenské ulice do ulice Na Sadech.

Úpravy se naopak nikterak nedotkly cen jízdného, nezahrnují ani zřizování nových zastávek nebo jejich rušení. Stejně jako doposud funguje i noční doprava.

Hlavní změny

Bylo zavedeno šest páteřních linek, které mají vzájemně provázané jízdní řády a jezdí v krátkých pravidelných intervalech. U linek 1, 3 a 9 se trasa neměnila, mají jen nový jízdní řád. Linky 2 a 11 mají zčásti jiné trasy. Byla zavedena nová linka číslo 5 do Rožnova.
Dále byla obnovena linka číslo 15 z Vltavy přes Šumavu k Nemocnici, jezdí ale v rychlejší trase po Dlouhé louce.
Do Vrbenské ulice a na Dobrou Vodu nově zajíždí linka 6 z Hrdějovic a Kněžských Dvorů.
Havlíčkovu a Husovu kolonii propojila linka číslo 12.
Novým způsobem jsou řešeny večerní a víkendové přestupní návaznosti. Od Nádraží již neodjíždějí všechny linky ve stejný čas. Změny se naopak nikterak nedotýkají cen jízdného nebo zřizování a rušení zastávek. Nemění se ani rozsah noční dopravy.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ, HANA SVÍTILOVÁ

14.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.
6

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Milan Syrovátka z Českých Budějovic ukazuje svou letošní úrodu rajčat.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Purkarec - Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení