VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muži selhalo srdce, žije dík třem lidem

České Budějovice – Dvaašedesátiletého řidiče fordu náhle zradí srdce a nabourá do zábradlí mostku v Suchomelské ulici. Ač je páteční odpoledne a do blízkých nákupních center tou dobou míří velké množství lidí, o muže v bezvědomí se v první chvíli nikdo nestará. Pak se ale stane zázrak.

19.3.2014
SDÍLEJ:

Robert Neubauer (vlevo) a Richard Horák.Foto: Deník/Pavel Kroupa

Na místo přibíhají tři zachránci, jimž osud zraněného šoféra není lhostejný. Policisté Robert Neubauer (43) a Richard Horák (23) z obvodního oddělení v ulici 28. října zrovna plnili jiné úkoly a vracejí se zpět na služebnu, hasič SŽDC a dálkový student zdravotnické školy Václav Jindra (38) byl na praxi v nemocnici a má namířeno domů.

Když vidí kolonu a havarované auto, zastaví a běží zjistit, co se stalo. Policisté už jsou  
na místě.  První jmenovaný rychle volá sanitku, další dva odepínají řidiči bezpečnostní pás, vytahují jej na silnici a jeden z nich se vzápětí pouští 
do masáže srdce.

„Když jsme zastavili, motor nabouraného auta běžel na plné obrátky. 
V první chvíli jsme nevěděli, zda je někdo uvnitř, vypadalo to jako běžná nehoda" popisuje Richard Horák.

Zraněný muž na dění vůbec nereaguje a už v autě je bezvládný. 
Po chvilce dokonce přestává
i chrčet a zachránci vědí, že je opravdu zle.  Do příjezdu sanitky v tu dobu zbývá asi deset minut. Zasahující trojici však tato doba přijde nekonečně dlouhá.

„Policista mu držel hlavu, já jsem masíroval srdce. Pak jsme se na chvilku vystřídali a potom jsem opět masíroval až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Jako student jsem s nimi jezdil, takže jsem jim pak pomohl udělat 
i infúze a naložit zraněného 
na nosítka," vzpomíná Václav Jindra.

Velkým štěstím je, že všichni tři zachránci dělají práci, jejíž součástí jsou pravidelná zdravotnická školení. Policisté je mívají jednou ročně ve svém výcvikovém středisku v Lišově, hasiče SŽDC rovněž každoročně proškoluje záchranná služba v předlékařské první pomoci. Na toto školení pak v průběhu roku navazují další.

Václav Jindra získal praktické zkušenosti už v minulosti, kdy jako student jezdil 
se záchrankou. Nyní dálkově studuje zdravotnickou školu Vločka. Díky tomu poznal, že zraněný muž, jenž měl přerývaný a lapavý dech (takzvaný gasping) se potýká s problémem srdce.

„V minulosti jsem už dělal čtyři resuscitace. Z této záchrany mám obzvlášť velkou radost, protože pán se na nás určitě díval už někde seshora 
a pak se vrátil zpět," říká Václav Jindra. Pro oba policisty je popisovaný zákrok svým způsobem ojedinělý.

Richard Horák pracuje u policie asi rok 
a půl a s ničím tak závažným
se v praxi dosud nesetkal. Robert Neubauer už jednou život zachraňoval, ale bylo to za trochu jiných podmínek. Když před třemi lety působil u Pohotovostní motorizované jednotky v Praze, oživoval jednou bezdomovce, kterého rovněž zradilo srdce. Tehdy měl ovšem k dispozici defibrilátor. „Dokud nepřijede záchranka, člověk se musí snažit," usmívá se policista.

Odvrácenou stranou mince, se kterou se museli zachránci při oživování zraněného vyrovnat, byla neochota některých projíždějících řidičů pochopit, že v tomto případě jde skutečně o život. Mnozí z nich zběsile troubili, policista Richard Horák dokonce musel před jednou nepozornou řidičkou uskočit na chodník, aby ho nepřejela. „Všichni koukají na nehodu, ale nesledují dění před sebou. Často takhle dochází k jiným nehodám," upozorňují policisté.

Obětavý zákrok všech tří zúčastněných ocenila mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Ta našemu Deníku řekla, že zdravotníci 
po příjezdu pokračovali v masáži srdce a aplikovali léky, díky nimž pak zraněný přišel 
k vědomí. Na ARO se tak dostal v dobrém stavu. „Byla to perfektní resuscitace, ti tři mu opravdu velmi pomohli," potvrdila Petra Kafková.

Autor: Pavel Kroupa

19.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
46

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení