VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci počítají stále hrozivější ztráty

Českobudějovicko – Začínající jaro je jedním z kritických období roku pro lesní zvěř. V tomto čase výrazně přibývá jejích srážek s automobily.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Marcela Průchová

Podle Oldřicha Tripese, dlouholetého myslivcez Komařic, se navíc poslední dobou škody způsobené na zvěři srážkami na silnicích stále zvyšují. Podle Pavla Pletky, předsedy okresního mysliveckého sdružení, to je způsobené i tím, že trvale narůstá počet čtyřkolkářů nebo motocyklistů ve volné přírodě. Přibývá i lidí venčících psy daleko mimo města a obce nebo jezdců na koních. Zvěř tak ztrácí svá dřívější klidná útočiště. „Tlak na přírodu celoročně roste,“ zdůrazňuje Pavel Pletka a připomíná i samotný silnější provoz na vozovkách.

Statistika policie: Policie ČR má v evidenci jen karamboly nahlášené řidiči, zpravidla s vážným zraněním či velkou škodou. Za rok 2016 je v evidenci podle policejní mluvčí Lenky Krausové v kraji 48 dopravních nehod, střetů s lesní či domácí zvěří, z toho 5 v okrese České Budějovice. V roce 2015 to bylo celkem 34 nehod v kraji a 7 v okrese.

Před dvěma týdny způsobila karambol u Křivonosky bachyně, která přeskočila v půl desáté dopoledne svodidla. „Něco ji muselo vyrušit,“ říká Pavel Pletka a připojuje, že divočák je noční zvíře a určitě není normální, aby se takhle dostal na silnici.

Ve hře je přitom i řada sezonních vlivů, zvěř třeba nyní migruje za pastvou tam, kde se objevil jetel, později to bude řepka. Srnci si nyní začínají vymezovat teritoria pro letní říji a poražení ze soubojů často prchají tak, že si přijíždějícího auta ani nevšimnou.

Myslivcům navíc vadí i to, že řidiči srážky ani nehlásí. „Živá zvěř je národní bohatství a myslivci ji mohou lovit jen v určitém množství a dle pevných regulí,“ zdůrazňuje Oldřich Tripes a připomíná, že péči o zvěř se muži v kamizolách věnují po celý rok s nemalým úsilím a náklady. „Zajíce ochutná víc řidičů než myslivců, ti nyní zajíce již téměř neloví,“ upozorňuje Oldřich Tripes a dodává, že zvěř usmrcená v honitbě patří myslivcům, takže pokud si ji ponechá řidič, dopouští se kromě škody na zvěři i pytláctví. Počty sražených kusů třeba jen na Českobudějovicku odhadují myslivci na několik stovek za rok. „Jsou to nejen kusy, co člověk vidí z auta,“ říká Pavel Pletka a dodává, že mnoho zraněné zvěře zhasne daleko mimo vozovku.

Myslivci proto apelují na řidiče, aby byli předvídavější a třeba i preventivně přibrzdili v místech, kde se na kraji lesa a pole dá střetnutí se zvěří očekávat. „Hlavní problém je v rychlosti a velkém množství aut. Řidiči vůbec nepředvídají místa, kde zpravidla dochází k pohybu zvěře, a i tam jezdí příliš rychle,“ upozorňuje Oldřich Tripes. Někdy podle Pavla Pletky stačí víc periferně vnímat dění kolem vozovky.
Myslivci sami instalují třeba pachové ohradníky, ale hlavní je podle nich vstřícnost řidičů.


Autor: Edwin Otta

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies