VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté hlídají myslivce

České Budějovice - V posledních letech se součástí honů stávají policejní kontroly. Střelce a další účastníky čeká kontrola zbraní a zbrojních průkazů, ale i detektor alkoholu.

27.12.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Při těchto akcích může dojít k mimořádným událostem,“ zdůvodnila kontroly pro Deník okresní policejní mluvčí Regina Tupá. Její slova potvrzují statistiky, v nichž se každý rok v rámci Česka objeví několik zranění na honech.

Myslivci připomínají, že se v lovecké sezoně objeví v polích a lesích se střelnou zbraní tisíce lidí a úrazy nebo neštěstí jsou výjimečné. „Publikované výsledky kontrol dokládají minimální zjištění přestupků a nesrovnalostí. Pozitivních nálezů alkoholu ubývá,“ zdůraznil Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

„Poslední tři až čtyři roky chodí policie dost a myslivci si dají ráno jen nealkoholické pivo nebo čaj,“ potvrdil Pavel Pletka, jednatel Okresního mysliveckého spolku v Českých Budějovicích. Letos zatím provedla policie na Českobudějovicku dvanáct kontrol. S výsledkem je spokojena. „Nebyl zjištěn přestupek na úseku zbraní ani alkohol,“ uvedla Tupá.

Na hony alkohol nepatří

Ještě do konce roku budou trvat hony na drobnou zvěř. V samostatných bažantnicích se mohou hony konat do konce ledna a myslivci i na počátku příštího roku plánují samostatné naháňky na černou zvěř.

Čas od času ale lovci sami musí skládat účty, a to Policii České republiky. Kontrolují se zbraně i případné požití alkoholu.
„Českomoravská myslivecká jednota hodnotí činnost policie velmi pozitivně. K lovu patří dodržování tradic, nikoliv alkohol,“ zdůrazňuje Jiří Šilha z ústředí myslivecké jednoty. Jedním dechem ale dodává, že zjištěných přestupků je stále méně a jsou spíše výjimkou.

Alkohol nesmí!

Českomoravská myslivecká jednota nemá pravomoci ke kontrole účastníků honu, i když o to v průběhu projednávání zákona o myslivosti usilovala. Ale alkohol u myslivců při lovu vylučuje například myslivecký řád.

„Kontroly jsou buď úplně stoprocentní, u všech účastníků honu, nebo namátkové,“ popsal svou zkušenost Pavel Pletka, jednatel okresního mysliveckého spolku České Budějovice. „V Lišově trvala kontrola dvaadvaceti lidí půl hodiny. Policisté byli tři a každý kontroloval jednu věc,“ přiblížil průběh kontroly Pletka.

„Kontrolují se povinnosti držitelů zbrojních průkazů a držitelů zbrojních průvodních listů a alkohol. Kontroly provádíme jako policie sami, ale můžeme být i osloveni,“ naznačila okresní policejní mluvčí Regina Tupá, že policie se může na hon dostavit i na pozvání samotných myslivců.

Dozor nad myslivci provádějí při honech policisté z inspektorátu pro zbraně, střelivo a výbušniny a služba pořádkové policie. „Případný přestupek postupujeme správnímu orgánu,“ dodala policejní mluvčí.

Dobré výsledky

Preventivní dopad prohlídek oceňuje myslivecká jednota. „Kontroly mají jednoznačně pozitivní výsledky, doufáme, že bude policie pokračovat,“ vyjádřil se Jiří Šilha. Doplnil, že pokud dojde k porušení řádů, je to individuální záležitost. „Nelze případný přestupek vztahovat na všechny myslivce,“ upozornil Šilha.

27.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení