VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mýto i na další silnice?

Linec – Rakouský dopravní klub (VCÖ) požaduje rozšíření mýta pro nákladní automobily i na zemské silnice.

4.8.2011 6
SDÍLEJ:

V Pasově u Innu se přemnožily krysy tak, že žerou lidem i z ruky.Foto: Deník/repro PNP

Jak napsal linecký deník Volksblatt, náklaďák opotřebovává vozovku zhruba 35 000krát víc než osobní automobil. VCÖ připomíná, že přitom majitelé kamionů se na nákladech na opravu zemských silnic nepodílejí. Rozšíření mýta by spolkovým zemím a obcím přineslo navíc až 500 milionů eur.

Mezi lety 2002 a 2010 stouplo množství po silnicích přepraveného nákladu ze 404 na 479 milionů tun. „Bez dodatečných opatření hrozí, že v příštích 15 letech tento objem dále stoupne o zhruba 40 procent,“ varuje v listě dopravní expert Martin Blum. Při rozšíření mýta by odhadem mohlo být v roce 2025 přepravováno o 54 milionů tun nákladu méně než bez zpoplatnění. VCÖ spočítal, že loni podíl nákladní dopravy na škodách na silnicích činil 3,33 miliardy eur. Prostřednictvím daní a mýta na dálnicích zaplatili majitelé kamionů do rozpočtu jen 2,42 miliardy. Zbývajících 900 milionů jde tedy z obecných rozpočtů, napsal Volksblatt.

Poznamenává, že zavedení mýta i na komunikace mimo dálnici je aktuální i jinde. Slovensko je loni zavedlo i na větších silnicích I. třídy, v Němešcku bude v příštích letech rozšířeno na 5500 dalších komunikací, ve Francii se bude od roku 2013 platit na dalších 15 000 kilometrů.

Málo dětí v Bavorsku

V roce 2000 bylo v Bavorsku 377 000 kojenců a batolat, loni jen 304 000. Počet dětí od tří do šesti let poklesl z 374 000 o 16 procent na 313 000. Mladých do 18 let celkově bylo looni 2,11 milionu, o 234 000 (a tedy asi 10 procent) méně než v roce 2000. „23,2 procenta nezletilých jsou jedináčci,“ píše pasovský deník PNP. „49,7 procenta mají jednoho sourozence, 20,6 procenta dva, jen 6,5 procenta víc.“ PNP dodává, že zatím co v roce 2000 žilo 81 procent dětí s rodiči , kteří uzavřeli manželství, loni jich bylo jen 81 procent.

Krajina spojuje

„Krajina spojuje: zámek Wolfstein – synagoga Čkyně“. Tak se jmenuje projekt v rámci Interregu, jehož hlavní součástí na německé straně je nová koncepce a přestavba loveckého a rybářského muzea v zámku Wolfstein, napsal deník PNP.

Prostředky k realizaci přeshraničního projektu jsou podle listu zajištěny a nyní začalo konkrétní plánování. Jsou do něj „zataženy“ mj. národní parky na obou stranách hranice, okres Freyung, obec Čkyně, Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada, prachatické muzeum, Muzeum Šumavy v Kašperských Horách a v Sušici i Český svaz ochrany přírody, uvedl list.

Okres Freyung svolal partnery k setkání na zámku Wolfstein. O projektu informovali účastníky mj. Vladimír Silovský, člen Společnosti pro obnovu židovské synagogy ve Čkyni, a pracovník správy Národního parku Bavorský les Wolfgang Bäuml. „Účelem schůzky bylo i položit osobním seznámením se dobrý základ k budoucí spolupráci,“ píše PNP. „Neboť kromě úprav obou historických budov má být také zřízena platforma pro informování o ochraně přírody a krajiny, kultuře, pozoruhodnostech, zajímavých akcích a řadě dalších aktivit z celého regionu.“

Na společné fotografii účastníků setkání ve Wolfsteinu jsou z české strany pátá zleva Jindra Bromová, předsedkyně Společnosti pro obnovu synagogy ve Čkyni, sedmý Stanislav Chval, starosta Čkyně, dále doprava Vladimír Silovský, Jiří Pohan ze stavebního úřadu Čkyně, Martin Slaba, ředitel muzea Ohrada, a Pavel Fencl, ředitel Prachatického muzea. Klečí Josef Štemberk z Národního parku Šumava.

Via Nova na mapě

Patnáct východobavorských obcí vydalo turistickou mapu poutní cesty Via Nova z Vilshofenu do Mauthu a k české hranici. „Zaznamenána je i cesta Šumavou,“ píše pasovský deník PNP. „Mapy jsou k dispozici zdarma na správách, ev. na radnicích všech patnácti obcí,“ dodává.

Autor: Vladimír Majer

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Trabanty maďarských turistů v českobudějovické Krajinské ulici při výletě po Evropě. Vozy v dokonalém stavu budily velkou pozornost kolemjdoucích.
9

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Velice slibný výkon i výsledek, hokejisté Motoru zvítězili nad Kladnem 3:1

České Budějovice – V dalším z řady přípravných zápasů vyhráli hokejisté ČEZ Motoru po slibném výkonu nad svým soupeřem z WSM ligy Kladnem 3:1. Další zápas odehrají v úterý ve Strakonicích s extraligovou Plzní (17.30).

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

Slavnosti se zúčastní i Přemysl Otakar II.

České Budějovice – Historické městské slavnosti se blíží. Na první ročník z předloňského roku navazují 1. a 2. září stejnojmenné České Budějovice Železné a zlaté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení