VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Máji se málokdo cítí bezpečně

České Budějovice /VIDEO/ - Na vývoj situace na sídlišti mají lidé jiný názor než primátor a městská policie.

26.8.2009
SDÍLEJ:

Stížnosti obyvatel Máje v pondělí přímo na místě prověřoval spolu se strážníky městské policie primátor Juraj Thoma.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Neustálý hluk, nepořádek, ale i šikanu a sexuální obtěžování. To vše musí snášet obyvatelé největšího budějovického sídliště Máj od nepřizpůsobivých občanů.

Romskou komunitu na sídlišti Máj vnímá velká část ostatních obyvatel jako nebezpečnou. Zdá se ale, že toto téma je pro místní tabu, málokdo se totiž odvažuje vyjádřit veřejně. „Jestli mám problém? Jako myslíte s nimi? To víte že ano, ale víc vám raději neřeknu.“ I taková byla jedna z reakcí na dotaz, zda se lidé na Máji cítí bezpečně.

Snad nejvíce místním vadí odpolední a večerní okupování sídliště partičkami mladých Romů. Lidé si stěžují na nepříjemný hluk. „Ten řev každý večer je hrozný. Dopoledne to ještě jde, ale odpoledne a večer to je opravdu hrozné. Každý den tak do půl jedenácté, takže se bojíme chodit ven, sama bych večer nikdy nešla,“ uvedla důchodkyně Ludmila.

Nedávné požáry aut mají lidé ještě v živé paměti a obávají se, co bude dál. „Moc bezpečně se tu necítím. Jak jsme tu viděli ty tři požáry, tak to byl divný pocit, bojíme se, že se to jednoho dne stane i nám,“ uvedla čtrnáctiletá dívka. Ta měla s Romy již několik nepříjemných zkušeností, a proto už večer raději vůbec nechodí ven. „Nejpozději do půl osmé musím být doma. Romům se i přes den raději vyhýbám obloukem. Nejednou mě šikanovali. Osahávali mě a chtěli sex,“ vypráví dívka, kterou z pochopitelných důvodů nebudeme jmenovat.

Šikana je prý na denním pořádku. Romské děti a mládež si troufají i na dospělé. Slovní potyčky, šťouchání, vyhrožování.

Nutno však dodat, že zlou krev na sídlišti nevíří pouze Romové. „Znám party bílých výrostků, které tady obsedávají zadní vchody, popíjí alkohol nebo užívají jiné látky. Ale to není problém jen sídliště Máj. Ten problém je stejný na všech sídlištích,“ řekl František Lust, který na Máji žije již dvacet let. Podle něj je Máj stejně bezpečný jako jakákoli jiná část města a nesnášenlivost vůči Romům je prý přehnaná.

To je mezi obyvateli Máje ojedinělý názor, zastává jej však i vrchní strážník městské policie Vilém Vávra nebo primátor města Juraj Thoma.

Schůzka

Vávra i Thoma se v pondělí jeli na sídliště Máj podívat na popud dvou tamních obyvatel, kteří si nepřejí být jmenováni. Vrchní strážník provedl primátora po lokalitách, ze kterých chodí na policii nejvíce stížností.

Místní si Thomovi postěžovali na nesnesitelné podmínky, které je nutné neodkladně řešit. „Tady pod našimi okny u prodejny tabáku se Romové schází už několik let. Můžou si tu koupit i pivo, a pak nám tu močí po zdech. To už jsme si ale vyřešili sami, a tak se schází na protějších lavičkách,“ svěřoval se primátorovi jeden z obyvatel. Dopoledne prý zase lavičky denně okupují nezaměstnaní, kteří zde venčí psy a pijí alkohol.

Podle některých místních obyvatel by se mělo hřiště zrušit, lavičky uřezat a namísto toho udělat nové parkoviště. To se ovšem Thomovi nelíbí. „To je těžké, nechcete tu ani hřiště ani trávník, ale my musíme udělat nějaký kompromis. Nejlepší bude udělat návrh na oplocení hřiště, včetně laviček a pískoviště, které bude mít svého správce, ten hřiště zamkne v sedm nebo osm hodin večer. Vysadíme nové stromy, to také není problém,“ navrhl řešení Thoma.

Zrovna během primátorovy návštěvy bylo sídliště naprosto klidné a jediný, kdo působil rozruch a pozornost kolemjdoucích byl sám primátor a šéf strážníků. „Tady mám tu stížnost: hromadí se odpadky, obaly od alkoholických nápojů a tabákových výrobků, ale tady nic není,“ divil se Thoma.

Jana Matznerová
Pavel Zeman

26.8.2009
SDÍLEJ:
Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení