VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na válečných krytech na Lannovce kluci v zimě sáňkovali

České Budějovice - Ve 410. dílu seriálu Putování městem navštívíme Procházkův dům na Lannově třídě

17.2.2013 3
SDÍLEJ:

DNES: Stejné místo v roce 2013.Foto: Jan Schinko

Na snímku pořízeném po 24. březnu 1945, kdy bylo město na konci války zbytečně bombardováno, je zachycen napůl zničený Procházkův dům 
v Lannovce (dnes č. 53). V domě sídlila instalatérská firma Vojtěcha Procházky. Dům byl dostavěn v původním stylu 
a ještě po roce 1948 zde byla 
v provozu firma Vojtěch Procházka a synové do doby, než se v domě usadil n. p. Stavomontáže (později přifařen 
k novým velkým Pozemním stavbám). Při hrubém bombardování města byl poškozen i dům vpravo, ve kterém sídlila nábytkářská firma Kordina a spol.

Vojtěch Procházka původně provozoval instalatérskou živnost v Jeronýmově ulici vedle Schwarzenberského paláce. Do Lannovky se přestěhoval v roce 1928, jak o tom svědčí oznámení v novinách: „Závod pro zařizování plynovodů a vodovodů, čerpadel, ústředního topení atd. Vojtěcha Procházky přesídlil z Jeronýmovy ulice do vlastních účelně zařízených místností v Lannově třídě č. 43, vedle firmy Kordina a spol." Vojtěch Procházka si zde postavil v předstihu nový dům na místě staršího jednopatrového domu Jana Stuchlíka a Jana Farky. V Jeronýmově ulici, kde sídlili Procházků předtím, byl postaven toho roku 1928 čtyřposchoďový dům navazující výškově na Schwarzenberský palác.

Starší dům „před Procházků" z 2. poloviny 19. století má pozoruhodnou historii. Není dnes pamětníka, který by pamatoval, že v domě bývala Bratuličova vinárna. Byla v provozu od roku 1910 a skončila zřejmě na začátku 1. světové války: „Níže podepsaný dovoluje si tímto oznámiti, že dne 2. března 1910 otevřel jsem v Lannově tř. 43, proti hotelu Nádraží, pobočný závod své ústřední vinárny v Knittelfeldu, Lobmingerstrasse 13, s istriánským vínem vlastního pěstění v sudech a lahvích. V plné úctě Karel Bratulič." Co se stalo s Karlem Bratuličem, není zjištěno. Po válce se střídali majitelé Chrtů a Smolů, až koupili v roce 1920 dům od Karla Hübschmanna pánové Jan Stuchlík a Jan Farka.

V roce 1892, když to byl nově postavený Gernův dům, otevřel si zde závod František Gern: „Dovoluji si ve vší úctě oznámiti, že jsem v Budějovicích otevřel závod k čistění prádla, jež odporoučím zvláště pánům majitelům hotelů a restaurací, jakož i velectěnému obecenstvu k čištění všeho druhu prádla. František Gern, Lannova 43, ve vlastním domě." Prádelna Růženy Vondráškové byla v domě až do doby přestavby domu v roce 1928. Také obchod dobytkem Václava Urbana, obchod starožitnostmi Jindřicha Spätha a obuvnictví Václava Vačkáře. V roce 1932 bydlely 
v novém domě rodiny Vojtěcha Procházky, manželka Marie a Miroslava Procházky, manželka Emanuela. Též Vačkářů, Vokáčů, Pláničků, Gansů, Brabců a Čečků.

Podle pamětníků byly 
v březnu 1945 navršeny v těch místech podél Lannovky valy (pešunky), pod kterými byly vybudovány kryty. Z valů pak po válce v zimě kluci sáňkovali. Kryty byly zřízeny i pod peronem nádraží v klenutém tunelu bývalého Hlinského potoka. Pamětníci také připomínají, že bombardování města 23. a 24. března 1945 bylo tak otřesné, že kdo mohl, utekl z města pryč, kam až to šlo (např. na Švábák) ze strachu, že letadla přiletí znovu. Secesní Kordinův dům vpravo vedle Procházků nebyl dostavěn, ale zbořen, zela tam proluka a později v těch místech postaven dům, kde v přízemí byla zařízena prodejna oděvů.

Za socialismu sídlila ve dvorním traktu instalatérského závodu „Vojtěch Procházka a synové" krajská organizace, která měla na starost filmy, koncerty a estrády.

JAN SCHINKO

Autor: Redakce

17.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

České Budějovice – Poprvé se v přípravě hokejisté ČEZ Motoru střetli s jedním ze svých soupeřů z první WSM ligy a ukázali svou sílu. Kladenské Rytíře, kteří by rovněž měli patřit k aspirantům na postup, porazili po velice solidním výkonu 3:1. Další zápas odehrají v úterý netradičně ve Strakonicích proti Plzni (17.30).

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení