VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Wilsonově náměstí měl vyrůst obří hotel

České Budějovice - Ve 315. části sobotního seriálu Putování městem se věnujeme bývalému Wilsonovu náměstí.

16.4.2011
SDÍLEJ:

Malše a tehdejší Wilsonovo náměstí v roce 1939.Foto: Hynek Venclík

Na snímku z roku 1939 zachytil MUDr. Hynek Venclík ledovou dřenici na Malši u Zlatého mostu u divadla. Malše, tehdy na jaře 1939 plná ker, zadržovala masy vody, ale naštěstí se pod most „vešla“. Na pravém břehu Malše stojí benzinová pumpa a za mostem ve směru na Wilsonovo náměstí je veřejný záchodek, který byl smeten při bombardování v roce 1945. Snímek MUDr. Hynka Venclíka pořízený z domovního bloku Savoye (dnes sídlo Kooperativy), kde Venclíků bydleli, zabírá i východní blok Wilsonova náměstí. Snímků této strany „Wilsoňáku“ existuje velmi málo, přičemž kompletní strana náměstí a Malše od č. 1 k č. 21 není zachycen asi vůbec.

Domy na Wilsoňáku jsou sice na snímku relativně malé, ale dávají představu o zástavbě. Stály tam domy patrové, dvoupatrové i přízemní. Zcela vpravo je brána do zájezdního hostince U zlaté hvězdy a za ní hmota vyššího domu (posledního v řadě), kde bývala stará autoškola. Západní strana Wilsonova náměstí byla výstavní. Tvořily ji justiční palác, okresní dům s obchody, administrativní dům továrny Stegmann a vila Hardtmuthů. V době pořízení snímku jezdila přes náměstí tramvaj.

Wilsonovo náměstí po roce 1948 politické orgány města vyloženě nesnášely. Východní blok se měl zcela zbořit a na tom místě postavit městské lázně, nový KNV, nové divadlo, plavecký stadion, výškový hotel a velkoobchodní dům. Na výškový hotel byl v roce 1965 už vyhotoven projekt architektů Böhma a Škardy. Hotel měl mít 14 poschodí, výšku 45 m, nahoře vyhlídkovou kavárnu a kapacitu 300 lůžek.

Dne 8. února 1968 se na Wilsonově náměstí konalo místní šetření vyvolané odborem pro výstavbu a vodní hospodářství MěNV. Odsouhlasila se demolice všech domů na této straně náměstí. Na schůzi rady MěNV ze dne 14. dubna 1968 předložil odbor pro bytovou výstavbu MěNV zprávu o postupu demolic na Wilsoňáku. Rada MěNV uložila tomuto odboru vyklidit objekty č. 1 až 21 na Lidické třídě (Wilsonovo náměstí jako termín již zmizelo, bylo připojeno k Lidické) pro výstavbu Interhotelu v době od 1. července 1968 do 30. června 1969.

Obyvatelé Wilsoňáku byli vystěhováni a začalo se demolovat. Poslední se likvidoval dům na konci bloku zasahující traktem do Mánesovy ulice (tzv. stará autoškola). Podle pamětníků si na tomto domě udělali tehdejší požárníci cvičení. Někteří bývalí osadníci domu se dívali, jak z „jejich“ oken šlehají plameny. Ještě v roce 1970 počítala radnice s výškovým Interhotelem a přidala velký obchodní dům. Ale dopadlo to jinak. V roce 1971 se náhle vynořil „Památník“ (Památník dělnického revolučního hnutí, později Muzeum dělnického revolučního hnutí, dnes vědecká knihovna). Ústředním motivem Památníku byl stanoven dělník. Ze všeho nejméně, co město v 70. letech 20. století potřebovalo, byl Památník. Šlo to najednou rychle. V roce 1975 byl památník hotov a na slavnostní otevření přijel i nechvalně známý Vasil Bilak. Budova KV KSČ byla na Wilsoňáku postavena později.

V prvním domě u Nováků, nejblíže ke Zlatému mostu, provozovala Božena Nováková povoznictví a druhou přihlášenou živnost - rolnictví. V druhém domě MUDr. Arnošta Seinera měl Bohumil Štika sklad plzeňského piva a minerální vody a František Straka inzertní a reklamní kancelář. Ve třetím domě Anny Friedové sídlil sedlář a řemenář Jan Vikrotín. Také další domy byly plné obyvatel a řemeslníků. Před hostincem U zlaté husy byl prostor, na kterém se konaly holubí a drůbeží trhy. Ještě krátce po roce 1950 za Marie Čadové byl hostinec v provozu. V areálu se potom usadily Sběrné suroviny.

JAN SCHINKO

16.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

České Budějovice - Strakonická ulice v Českých Budějovicích se pod lávkou v obchodní zóně zúžila na polovinu.

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

České Budějovice – Pátý zápas, čtvrtá porážka. Hokejistům ČEZ Motoru se v přípravě zatím zrovna moc nedaří. Ale výsledky v přátelských zápasech nejsou tím hlavním. To je třeba zdůraznit. Po porážce 2:4 s Pardubicemi ve čtvrtek budou hostit Kladno (17.30).Přes týmovou porážku odehrál proti extraligovému soupeři velice solidní zápas útočník Filip Vlček (24 let). Dal krásný druhý gól, navíc ještě nastřelil tyčku a na ledě byl opravdu hodně vidět.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení