„V noci očekáváme ve středu šest až deset stupňů pod nulou. Větší mrazy budou ve čtvrtek až v pátek,“ naznačil včera výhled na nejbližší dny pro Českobudějovicko Gustav Sysel z Českého hydrometeorologického ústavu.

„I v nižších polohách by měli řidiči dát pozor na zmrazky a ledové plotny, které se mohou vytvářet,“ doplnil Sysel.

Ne všichni šoféři ale mají ze zimního počasí obavy.

„V zimě jezdím hrozně rád. člověk se totiž naučí pořádně s autem zacházet. Je to úplně něco jiného než jezdit v létě,“ tvrdí dvacetiletý Lukáš Kotásek z Českých Budějovic.

Sněžení minulých dnů bylo také první významnější zkouškou pro obecní údržbu komunikací. Například v Trhových Svinech využívají vedle městské údržby také smluvní partnery pro úklid sněhu v některých osadách. „Část kolem Otěvěku, Jedovar nebo Veselky nám zjišťuje zemědělské družstvo,“ uvedl starosta Radislav Bušek. Okolí Něchova či Todně má zase na starosti soukromník. „Na zimní údržbu máme letos v rozpočtu připraven jeden milion korun,“ zmínil Bušek a dodal, že z loňských sedmi set tisíc korun se podařilo asi polovinu ušetřit, ale peníze se vrátily do oprav a další údržby komunikací.

V Trhových Svinech má město k dispozici kompletní zimní výbavu, vyjma velkých sypačů. „Máme menší sypače, multikáry nebo frézu,“ vypočetl Bušek s tím, že pracovníci města drží i noční služby a posypy a úklid zajišťují hned a zatím zvládají situaci bez komplikací.

Ani další města a obce nemají v současných dnech se sněhovou nadílkou příliš moc práce. Počasí totiž zatím sněhem dost šetří.

„Ano, teď je situace v pohodě. My zde máme jednoho důchodce, který jezdí s traktůrkem s radlicí a sníh odklízí. Horší je to u nás spíše s posypem anebo tehdy, když napadne více sněhu. To si pak vypůjčujeme velký traktor od družstva a prohrnujeme silnice s ním,“ říká starosta Nákří Pavel Božovský.

Také ve druhém největším městě na Českobudějovicku si zatím se sněhem vědí rady.

„Sněhu tolik nenapadlo, takže všechny silnice u nás a v okolí jsou sjízdné,“ souhlasí na dálku se svým kolegou z Nákří vltavotýnský starosta Karel Hájek.

Těžší údržba

I přes málo sněhu vidí starosta v zimní údržbě města jednu trhlinku. A pro někoho dost podstatnou.

„Staří lidé nemají sílu na to, aby uklízeli své soukromé chodníky. Myslím si, že staří spoluobčané nemají mnohdy šanci ten chodník udržovat, proto jsem pro, aby takové chodníky připadly městu,“ tvrdí Hájek s tím, že si je vědom, že by takové opatření také stálo něco městskou pokladnu.

„Například velká část lidí, kteří bydlí v panelácích, se starat o chodníky nemusejí, ale tím vzniká právě ta nerovnováha,“ míní první muž Týna nad Vltavou. „A kolik nás zima stojí? Tak vloni jsme za zimní údržbu nedali moc, dokonce jsme ušetřili. Ale když padá sníh, tak těch sto tisíc utratíme za údržbu určitě,“ vypočítává Hájek.

Tři pohotovosti

Také v krajské metropoli jsou na další zimní nadílku připraveni. Do ulic tam je připraveno vyjet hned sedm posypových vozů. Tři malé a čtyři velké.

„Navíc jsou v pohotovosti tři traktory s pluhem a pět dodávkových vozidel na údržbu zastávek městské hromadné dopravy nebo na údržbu strojně nedostupných úseků chodníků. Na základě plánu zimní údržby komunikací schváleného radou města České Budějovice držíme tři druhy pohotovosti,“ vysvětlila tisková mluvčí společnosti .A.S.A. Alexandra Kostřicová.

„Pro první stupeň stálé pohotovosti, který je vyhlášen od prvního listopadu do jedenatřicátého března, je nepřetržitě nasazen jeden pracovník – dispečer, který průběžně monitoruje situaci. V rámci druhého stupně domácí pohotovosti, který je držen od listopadu do odvolání, v čase od devatenácti do sedmi hodin, je nepřetržitě k dispozici pětičlenná četa pracovníků, která udržuje lávky, mosty, zastávky MHD a přechody pro chodce na křižovatkách,“ říká mluvčí s tím, že třetí stupeň má jen více pohotovostních hodin než „dvojka“.