Džínová značková bunda o 1500 korun levnější než obvykle. Náušnice za 985 korun místo původních 1970 nebo lyže, které se ještě před několika dny prodávaly za šest tisíc a teď na ně stačí čtyři tisíce. Takové slevy nabízejí po Vánocích obchodníci v Českých Budějovicích. V nákupních centrech proto bylo v úterý 27. prosince opět plno.

Mnozí zákazníci se slevami již předem počítali a nakupovali více než před svátky. „Už několik let máme s rodinou takovou dohodu, že si pod stromeček dáme jen něco malého a pak pořídíme více věcí až ve výprodejích,” řekla Anna Korbelová z Trhových Svinů. Podobně mluvila i Eva Jelínková, která během dopoledne sehnala zlevněné kozačky i zimní bundu pro syna.

Obchodníci očekávají hlavní nápor v dalších dnech, plné ruce práce ale měli už v úterý. „Od rána tu byl frmol. Spousta lidí šla rovnou po slevách. Hned si všímali, kolik ušetří,” popsala Žaneta Švehlová, vedoucí prodejny s přírodní kosmetikou Manufaktura. Zde klesly ceny o desítky korun, například sprchový peeling nyní stojí 99 místo 139 korun.

Na výrazné slevy začaly lákat i velké obchodní řetězce. Do poloviny ledna mohou zákazníci výhodně nakoupit mimo jiné v síti Tesco. Podle marketingové manažerky Pauline Newman se cena zimních oděvů snížila až o 70 procent, domácí potřeby a elektrospotřebiče jsou levnější o polovinu.

Až padesátiprocentních slev mohou také využít zákazníci, kteří vyrazí do obchodů Lidl. Mnozí tu proto sháněli zimní oblečení. „Před svátky jsem koupila bundu a kalhoty na lyže pro vnučku. Oboje se jí moc líbilo a dnes to tu mají o 200 korun levnější, tak vybírám ještě jedny kalhoty, aby to mohla střídat,“ řekla Aneta Janáčová.

Podle Karla Havlíčka z České obchodní inspekce však mohou být sezónní výprodeje i příležitostí pro podvodníky. Někdy se totiž uvádí původní cena tak vysoká, že se ve výsledku vlastně o žádnou slevu nejedná. „Jindy je výrobek označen jako zlevněný, ale na pokladně pak vyjede plná cena,” popsal. V těchto případech inspektoři zákazníkům doporučují, aby se ihned s účtenkou obrátili na zodpovědného vedoucího. Dobré také je při nákupu porovnávat cenu zboží v několika různých obchodech.

Žádné počítání

Mnozí prodejci uvádějí v letácích výši slevy v procentech. Havlíček ale zdůrazňuje, že u zboží musí napsat konečnou částku. „Zákazníka nesmí nikdo nutit,aby si sám cokoli dopočítával. To je jedna z věcí, na kterou se při kontrolách zaměřujeme, vše musí být jasně a srozumitelně označené,” vysvětlil Havlíček.

Česká obchodní inspekce sleduje prodejce po celý rok, právě v době povánočních výprodejů jsou ale kontroly intenzivnější. Podle Havlíčka v posledních letech nepoctivých obchodníků ubývá, několik problémů se však objeví vždy. „Když se spotřebitel cítí ošizen, měl by hned kontaktovat prodejce. Může se samozřejmě obrátit i na nás, ale my to využijeme jen jako podnět pro vlastní šetření. Nápravu za zákazníka sjednávat nebudeme,” doplnil Havlíček.

Kromě výprodejů zaměstnává v těchto dnech prodavače i vyměňování nevhodných vánočních dárků. Zkušenost s tím mají již například v obchodě Manufaktura, kde se prodává přírodní kosmetika. „Hned ráno přišla paní, která dostala dvakrát stejné zboží. Vybrala si tedy něco jiného za stejnou cenu. Když je věc neporušená, zavřená, nemáme s výměnou problém,” popsala vedoucí Žaneta Švehlová.

Podobná pravidla platí i v řetězci Tesco. Lidé tu mohou vyměňovat dárky bez časového omezení, zboží ale musí být nenošené, nepoškozené, v původním obalu a s visačkou. Zákazník také musí předložit účtenku. „Pokud při výměně vznikne cenový rozdíl, nakupující jej buď doplatí, nebo získá peníze zpět,” doplnila Barbora Schejbalová ze zákaznického servisu Tesco.

Nejčastěji podle ní lidé vracejí oblečení, které jim nesedí. Běžným důvodem k výměně je i to, že někdo našel pod stromečkem dvakrát stejný dárek. Ne všechny věci je však možné vrátit. Tesco zpět nepřijímá například spodní prádlo, potraviny nebo knihy.

PŘÍKLADY SLEV
Zboží pův./nová cena

Bunda 5250 3675
Zimní boty 3499 1799
Kozačky 1199 799
Džíny 1199 718
Tričko 299 179
Lyže 5999 3999
Prsten 2240 1120
Náušnice 1970 985