VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejmladší "vojanda" z Bavorska

Pasov – V prosincovém přijímacím řízení uchazečů o důstojnickou školu bundeswehru v centrále v Kolíně nad Rýnem překvapila 17letá Susanne Windpassingerová z Büchlbergu v okrese Pasov, jedna z nejmladších žen, které se kdy o důstojnickou dráhu v armádě ucházely.

12.7.2011 4
SDÍLEJ:

Čeká ji služba u vojenského letectva.Foto: Deník/repro PNP

Po vyhodnocení zkoušek je překvapení ještě větší – Susanne řízení absolvovala jako jedna z absolutně nejlepších, napsal deník PNP. „1. srpna narukuje k letecké jednotce ve Fürstenfeldbrucku jako nejmladší z asi 750 kadetů luftwaffe,“ uvádí list.

Začalo to tím, že si na pasovském veletrhu v roce 2008 chtěla vzít u stánku bundeswehru pár informací. Následoval delší rozhovor s branným poradcem, předtest v Deggendorfu a nakonec třídenní závěrečná prověrka v Kolíně. „Byla v ní mimo jiné v matematice, v psychologickém testu a ve sportu tak nadprůměrně dobrá, že hned na místě dostala příslib zaměstnání a studia,“ uvádí deník. „Nebylo mi ale ještě osmnáct, a tak všechno musel podepsat otec,“ říká Susanne v PNP. Pro luftwaffe se rozhodla, protože alternativně přicházelo v úvahu studium letecké a kosmické techniky. „Upsala se“ armádě na třináct let.

Než ale nastoupí na vojenskou univerzitu, musí absolvovat patnáct měsíců základního výcviku. S tím, že to nebude lehké, je srozuměna, píše PNP.

Proti dětskému rámusu

V tomto týdnu měla začít v rakouském Welsu stavba školky nákladem 2,6 milionu eur, ale nezačne. „Obyvatelé totiž mají strach z dětského křiku a podali k magistrátu námitky,“ napsal deník OÖN. Nyní musí být zadána nová hluková studie.

Vaše jméno zní cize…

„Tvé jméno není v pořádku, zní cize, máš smůlu!“ Tohle slyšel od vyhazovače u vstupu na diskotéku v hornorakouském Regau Bojan Farkas z Timelkamu. Předtím byl na této zábavě už prý nejmíň dvacetkrát. Tentokrát ale vyhazovač chtěl vidět jeho průkaz a pak mu vstup zakázal prý s výše uvedeným odůvodněním.

Nájemce diskotéky stížnost Farkase odmítl jako „vyložený nesmysl“, napsal list OÖN. Poznamenává, že Farkasova rodina pochází z Chorvatska, ale on sám žije už dvacet let v Rakousku. Absolvoval obchodní školu ve Vöcklabrucku a od září je ve vojenské základní službě. „Cítím se být Rakušanem, žiju a mluvím jako Rakušan a vždy jsem se choval korektně a v mezích zákona,“ říká.

„Předhazovat nám rasismus je zcela chybné,“ ohrazuje se šéf diskotéky Christoph Hummelbrunner. „Od nás není nikdo vyhazován jen kvůli jménu.“ Zato prý lidé, kteří „dělají problémy“, a podnapilí do lokálu nesmějí. Argumentuje, že tři ze čtyř jeho vyhazovačů sami mají „migrační původ“. Dal by prý za ně ruku do ohně…

Našli poklad?

Ve vnitřním dvoře hornorakouského zámku v St. Martinu prý náhodně při rutinním ohledání experty londýnského aukčního domu Christie’s našli sochu v hodnotě mezi šesti a devíti miliony eur, napsal list OÖN s odvoláním na deník Standard,

Má se jednat o dosud neznámé dílo nizozemského umělce Adriaena de Vriese z roku 1626. Mohla by prý být prodána dokonce za 20 až 40 milionů eur. Zamýšlenou aukci u Christie’s ale dům po intervenci rakouského ministerstva kultury zastavil, píše list s tím, že vývozní povolení pro sochu vzal památkový úřad zpět. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v řádu několika měsíců. Momentálně se vychází z toho, že socha je součástí chráněného vybavení zámku jako souboru.

Socha vysoká 109 cm přestála desítky let pravděpodobně jako ozdoba kašny. Má za sebou nejspíš turbulentní časy, zámek kolem roku 1700 vyhořel a během druhé světové války tu byla ubytována španělská jezdecká škola z Vídně. „Že zámecký dvůr skrývá poklad, bylo zjištěno až v roce 2010,“ uzavírají OÖN.

Mezinárodně po Vltavě

V sobotu 16. července si mladí lidé ve věku 14 až 26 let z Bavorska a Česka společně sjedou Vltavu z Vyššího Brodu. Start bude v 10 hodin. V plánu je podle deníku PNP prohlídka hradu Rožmberku a grillpárty ve Vyšším Brodě. Z bavorské strany je kontaktní Hannah Geyerová (hannah.t.g@web.de) .

Autor: Vladimír Majer

12.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení